Dvě vyrobená SUV a pár set pick-upů, ztráta přes miliardu dolarů. Rivian zveřejnil první výsledky po vstupu na burzu

Luboš KrečLuboš Kreč

rivian-r1t-min

Foto: Ben Moon/Rivian

Elektrický Rivian R1T

0Zobrazit komentáře

Zakladatel americké automobilky Rivian Robert Scaringe bývá někdy přezdíván Superman. To protože připomíná civilní alter ego komiksového superhrdiny Clarka Kenta – ostře řezaná, sošná tvář, husté, na patku česané černé vlasy, výrazné tmavé brýle. Teď by potřeboval ale i nějaké superschopnosti, protože jeho firma oznámila, že do dvou let postaví továrnu pro 7 500 lidí a že jí skoro o třetinu na 71 tisíc stouply objednávky jejích elektrických pick-upů a SUV, jichž ale zatím dodává zákazníkům jen zlomek.

Rivian reportoval kvartální výsledky poprvé od svého listopadového vstupu na burzu Nasdaq. Ten se zapsal do historie jako největší veřejný úpis akcií roku 2021, firma získala od investorů 14 miliard dolarů a při následném růstu ceny akcií se její hodnota vyšvihla nad 100 miliard dolarů, takže za sebou nechala Ford i General Motors. Aniž by měla jakékoliv tržby.

Což se nyní potvrdilo. Rivian v uplynulém čtvrtletí utržil zhruba milion dolarů a jeho celková ztráta dosáhla 1,23 miliardy dolarů. Že společnost vykáže velký minus, se očekávalo, upozornila na to už při vstupu na burzu. Nicméně ztráta přepočtená na jednu akcii se nakonec ukázala o dost vyšší, než investoři počítali, takže akcie při dodatečném obchodování zamířily směrem dolů pod hranici 100 dolarů.

scaringe-rivian

Foto: Rivian

R. J. Scaringe, zakladatel automobilky Rivian

Analytici ale vyhlíželi i jiné údaje a tam Rivian nezklamal: u rezervací zveřejnil nárůst o 28 procent z 55 tisíc na 71 tisíc vozů, týká se to jak pick-upů RT1, tak SUV modelů RS1. Kromě nich pak má v firma v katalogu objednávku na sto tisíc elektrických dodávek pro svého pětinového spolumajitele, společnost Amazon.

Rivian momentálně vyrábí auta, která ale zatím doručil převážně svým zaměstnancům nebo spolupracovníkům, ve městě Normal ve státě Illinois. Nyní podnik potvrdil, že do roku 2024 postaví druhou továrnu u Atlanty ve státě Georgie, kde najde práci 7 500 lidí a jejíž maximální kapacita bude 400 tisíc vyrobených aut ročně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K 15. prosinci z montážních linek Rivianu sjelo 652 pick-upů, z nichž zhruba polovina zamířila ke svým majitelům. Sedmimístných SUV vyrobil jen dva kusy, ve větším s jejich produkcí začne na jaře. To sice není kdovíjaký výkon, na druhou stranu před pár dny firma získala prestižní cenu „truck roku“ od časopisu Motor Trend a navíc i s tak malými čísly se jí podařilo předhonit třeba Teslu, která zatím žádný pick-up, což je pro americký automobilový trh klíčový typ vozu, na trh neposlala.

Že to je ve Spojených státech segment, který táhne, ostatně ukazuje zkušenost Fordu. Jeho ředitel nedávno oznámil, že museli přestat přijímat objednávky na elektrickou verzi svého ikonického modelu F150 Lightning, protože zájem je tak velký, že jejich výrobní kapacity nebudou stačit.

Malta spustila zelený převrat a legalizuje konopí pro osobní spotřebu. Další země budou následovat

konopi

Foto: Don Goofy/Flickr

Malta je prvním státem EU, který legalizuje konopí

0Zobrazit komentáře

Pěstitelům a uživatelům konopí na Maltě se může ulevit. O tomto víkendu by měl totiž v platnost vstoupit zákon o dekriminalizaci konopí určeného pro vlastní spotřebu. Uživatelům nebudou hrozit sankce za držení množství usušených palic do sedmi gramů ani za pěstování čtyř rostlin. Doma pak mohou uchovávat padesát gramů. Podle deníku The Guardian nejmenší stát Evropské unie pravděpodobně spustí lavinu reforem, která v příštím roce projde Evropou.

Jednání o regulaci trhu s konopím již koneckonců probíhají v Lucembursku, Švýcarsku, Nizozemsku, Itálii i Německu. Změna přístupu řady evropských vlád následuje po rozhodnutí Organizace spojených národů z prosince loňského roku, která konopí vyřadila ze seznamu drog označených jako potenciálně návykové a nebezpečné.

Naproti tomu Severní Amerika již konopnou revolucí několik let prochází. Desítky milionů dolarů z daní za marihuanu a ušetřené peníze, které by jinak padly na stíhání a věznění jejích uživatelů, jsou nyní ve Spojených státech k dispozici pro prevenci drogových rizik. Významné kroky k dekriminalizaci konopí učinilo už osmnáct států USA, Kanada i Mexiko.

cannabis_konopi

Foto: S. Rounce/Unsplash

Z rostlin konopí se kromě THC získává i CBD

„Jsme strůjci změny. Drobní uživatelé konopí už nemusí čelit trestněprávnímu systému. Navíc mají nyní bezpečný a legalizovaný způsob, jak mohou konopí opatřit,“ popsal historický moment maltský ministr pro rovnost, výzkum a inovace Owen Bonnici. Zákon musí o víkendu ještě podepsat prezident.

Ráj hippies se však z Malty rázem nestane. Dekriminalizace jde ruku v ruce s regulací a restrikcemi. Kouřit konopí nebude možné na veřejnosti a už vůbec ne v přítomnosti osob mladších osmnácti let, za což hrozí pokuty ve výši až pěti set eur neboli téměř 13 tisíc korun. Maltská vláda vedla diskuse také o tom, zda regulovat obsah THC v rostlinách, tedy látky, která působí psychoaktivně a mění náladu uživatelů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Po dlouhé diskusi jsme došli k závěru, že pokud se podaří stanovit limit na sílu konopí, tedy na množství THC, vytvoříme tím nový černý trh. To, co musíme udělat, je vzdělávat lidi a informovat je den po dni,“ uvedl ministr Bonnici.

A zatímco se celosvětový trend jasně ubírá k postupné dekriminalizaci a regulaci, ve Velké Británii se děje pravý opak a vláda premiéra Borise Johnsona hrozí přísnějšími tresty za držení drog.

Jak je na tom Česko? Zdaleka ne tak dobře, jak se mnozí domnívají. Často zaznívající omyl „pět kytek je přece legálních“ stále nevymizel. Do pěti rostlin sice nejde o trestný čin, přestupku se však pěstitel dopouští.

V praxi je navíc problém rostliny jakkoliv sklidit a přechovávat. Sušení květů v jakémkoliv množství je totiž již považováno za výrobu drog, za kterou hrozí až pět let vězení. Pěstitelé na Maltě budou moci doma legálně uchovávat zmíněných 50 gramů, tedy možná jen desetinu toho, co sklidí z jedné rostliny.