Evropská komise se rozhýbala a začala vyšetřovat Temu. Řeší možné falšované produkty i návykovost
Pokud se podezření potvrdí, Temu může dostat pokutu v ekvivalentu až šesti procent svého ročního obratu.
Evropská komise začala vyšetřovat kontroverzního čínského prodejce Temu. Možná porušení unijních pravidel jsou spojená s prodejem nelegálních, respektive falšovaných produktů, potenciálně návykovým designem služby, systémy používanými k doporučování nákupů uživatelům a také přístupem k údajům pro výzkumné pracovníky.
„Chceme zajistit, aby Temu dodržovalo zákon o digitálních službách. Zejména v tom, že zajistí, aby produkty prodávané na jejich platformě splňovaly normy EU a nepoškozovaly spotřebitele. Naše prosazování zaručí rovné podmínky a to, že každá platforma, včetně Temu, bude plně respektovat zákony, které udržují náš evropský trh bezpečný a spravedlivý pro všechny,“ komentovala Margrethe Vestager, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž.
Jak pro deník The Guardian řekl nejmenovaný vysoce postavený představitel komise, obavy prý panují i z prodeje padělaných výrobků, léčiv, kosmetiky a hraček, na což měly upozornit různé státní orgány v Evropě, zejména v Německu, Dánsku a Irsku, kde má Temu v EU své oficiální sídlo. „Obdrželi jsme mnoho podnětů od jiných orgánů, ale existuje skutečné podezření, že se nedělá dost a neefektivně, aby se skutečně zabránilo šíření nelegálních výrobků,“ uvedl.
Na možné porušování pravidel ze strany Temu v posledních měsících stále více upozorňují i zástupci českých e-shopů včetně například Pavla Vopařila z Bonami, který pro CzechCrunch uvedl, že kvůli obcházení placení daní stát přichází o miliardy korun ročně. Na situaci upozornila i bývalá šéfka CZC.cz Jitka Dvořáková, podle níž je agresivita čínského prodejce za hranou. Společně s Asociací pro elektronickou komerci a dalšími zástupci trhu požaduje, aby se pravidla v e-commerce narovnala pro všechny.