Elektromobily Tesla nově ochrání psy zavřené v autě. Dorazí také hlídací systém proti vandalům

Nela VítováNela Vítová

tesla-models

Foto: Tesla

Tesla Model S, Model 3 a Model X

0Zobrazit komentáře

Elektromobily od Tesly se již brzy dočkají další novinky a tentokrát nepůjde o nic spojeného s jízdou jako takovou, ale především o bezpečnost. Šéf kalifornské automobilky Elon Musk slíbil, že již v tomto týdnu do svých vozidel pošle aktualizaci přinášející bezpečností opatření proti krádeži a také pro zvířata, jež zůstanou sama v autě. Pokud totiž zejména v horkých letních měsících zamknete psa uvnitř, hrozí mu po nějaké době mrtvice z horka.

Softwarová aktualizace, prostřednictvím které Tesla běžně vylepšuje své vozy nebo přidává nové funkce, má přinést tzv. „Dog Mode“, jež by měl bezpečně poznat přítomnost psa v autě a podle toho se i automaticky zachovat. Detaily funkčnosti celé služby zatím nejsou známy, ale očekává se, že by auto v takovém případě mělo udržet určitou teplotu vnitřního prostoru, aby nedošlo k jeho přehřátí, a případně i přehrát hudbu pro mazlíčkovo ještě větší pohodlí.

Ostatně právě to loni v říjnu na Twitteru Elonu Muskovi navrhoval jeden z majitelů Modelu 3 Josh Atchley, který ještě připojil myšlenku, že by se na velkém displeji mohl zobrazit nápis, že je pes v pořádku a jeho páníček bude za chvíli zpět, pokud by si ho zavřeného v autě všimli kolemjdoucí. Elon Musk mu tehdy jen krátce odvětil, že takovou možnost přidat do aut může, a minulý týden na Twitteru oznámil, že právě Dog Mode již brzy dorazí.

Spolu s psím režimem navíc do všech Modelů od Tesly dorazí i další velmi žádaná funkce, tzv. „Sentry Mode“. Půjde o hlídací režim, který bude využívat kamery ke 360stupňovému záběru, díky němuž bude vědět o veškerém dění kolem auta, a jakmile by se někdo pokusil o násilné vniknutí nebo poškození auta, spustí hlasitý alarm. Podle Muska navíc půjde o velmi hlasitou vážnou hudbu, konkrétně Toccata a fuga od Johanna Sebastiana Bacha. A někdy prý dokonce o metalovou verzi. Sentry Mode by měl dorazit tento týden pro všechny Tesly se zakoupenou funkcí Autopilot.

Tesla má bezpochyby obecně výhodu v tom, jak své elektromobily staví a vyvíjí, protože díky softwarovým aktualizacím, na které jsme zatím byli zvyklí zejména ze světa počítačů nebo mobilních zařízení, dokáže velmi rychle reagovat na aktuální problémy a připomínky svých uživatelů. Ostatně mnoho funkcí, jež v posledních letech vývojáři Tesly implementovali, pochází z hlav samotných řidičů a často se rodí tyto nápady přímo na Twitteru, kde je Elon Musk velmi aktivní. Majitelé navíc mají tu výhodu, že veškerá vylepšení pro ně přicházejí zdarma. Nutností je mít maximálně zakoupený Autopilot.

tesla-model3-red1

Tesla Model 3

České Flatio loni utržilo 100 milionů korun. Byty chce výhledově pronajímat i mimo Evropu

Filip HouskaFilip Houska

radim-rezek-flatio

Foto: Flatio

Radim Rezek, spoluzakladatel a šéf startupu Flatio

0Zobrazit komentáře

Český startup Flatio, jehož specializací je poskytování střednědobých pronájmů v horizontu jednoho až dvanácti měsíců, zažil loni dosud své nejlepší období. Za rok 2018 brněnská platforma, již v roce 2016 založila trojice Radim Rezek (na úvodní fotce), Ondřej Dufek a Jakub Škorpík, utržila 100 milionů korun, což je oproti předminulému roku nárůst o 227 procent. Díky tomuto úspěchu si tak Flatio relativně dobře udusává půdu ke své další expanzi.

Momentálně působí tuzemská platforma, která se výrazně podílí na transformaci trhu s krátkodobým bydlením, vedle Brna také v Praze a zahraničních městech jako Vídeň, Berlín, Varšava, Budapešť a Bratislava. I když se však Flatiu zatím nejvíce daří v Česku, konkrétně v Praze, která drží podíl okolo 74 procent při průměrném měsíčním nájmu všech nabízených bytů ve výši 26 tisíc korun, pokukují v brněnských kancelářích stále více i za hranice.

flatio-web3

„Časem chceme působit ve většině evropských metropolí, studentských městech a významných centrech obchodu. Nyní přemýšlíme i o otevření trhů mimo evropský kontinent, rozhlížíme se jak směrem na západ, tak i na východ,“ říká spoluzakladatel a marketingový ředitel Ondřej Dufek, který mimo jiné zdůrazňuje i velký potenciál, jaký nabízí například Budapešť.

Dobré výsledky přisuzuje Flatio zejména svým nabízeným službám, jimiž se často odlišuje i třeba od Airbnb, u nějž sice čerpá jistou inspiraci, ale soustředí se proti němu právě na střednědobé pronájmy. Flatio například umožňuje podepisovat smlouvy přes SMS bez jakékoliv kauce, virtuální prohlídky místo osobních a také uživatelům ukáže jedinou konečnou částku, v níž je vedle samotného nájmu také energie, kompletní vybavení bytu a internet. Ačkoliv je cena zpravidla vyšší než u dlouhodobých pronájmů, zákazníci ji na úkor nabízeného komfortu berou (nejdražší nájem bytu činí až 90 tisíc korun).

© David Mitáš – http://david.mitty.cz

Radim Rezek, zakladatel Flatio

„Zpočátku šlo všechno samozřejmě pomaleji, majitelé nemovitostí většinou neznali střednědobé pronájmy, ani jak fungují. To se nám podařilo překonat a přinést tento – v Česku nový – trend do povědomí majitelů i samotných nájemníků,“ doplňuje CEO Radim Rezek a shrnuje tříleté působení Flatia na českém trhu, v němž se angažují i investiční skupiny jako Enern nebo INCOMMING Ventures.

Chystají se i další funkce pro správu nájmů

Flatio si je patrně vědomo, jaký dopad mají na běžné zákazníky (a také majitele nemovitostí) moderní technologie, které mnohdy obsáhlé procesy značně zjednodušují. Proto se v letošním roce chce vedle rozšíření do dalších měst a států soustředit i na tento segment. „Připravujeme nové rozhraní pro majitele, které bude jednodušší a ještě více jim ušetří čas při správě jejich pronájmů. Zvažujeme případné spuštění aplikace pro nájemníky. V roce 2019 chceme dokončit a vyhodnotit test nulových rezervačních poplatků,“ nastiňuje plány Dufek.

hakos

Přečtěte si takéČeský startup Clever Monitor chce přes dluhopisy vybrat až 100 milionů korun. Využije novou službu BondyoČeský startup Clever Monitor chce přes dluhopisy vybrat až 100 milionů korun. Využije novou službu Bondyo

aim-startup-team

Přečtěte si takéPůsobil v Avastu, teď tvoří lék proti informačnímu zahlcení i FOMOJako datový vědec roky působil v bývalém Avastu, teď tvoří lék proti informačnímu zahlcení i FOMO

Pracovat mají ve Flatiu i na novém řešení pro zahraniční platby skrze Citibank, díky kterému by si nájemník mohl při platbě nájmu vybrat, v jaké měně chce platit, přičemž kurzový přepočet by mělo řešit výhradně Flatio. „Například zahraniční manažer z Polska míří do Prahy, kde si chce pronajmout byt za 30 000 korun. Pokud si vybere platbu ve své lokální měně, pak mu systém ukáže, že má na účet u polské Citibank poslat 5 009 zlotých. Jakmile tak učiní, my z českého účtu pošleme pražskému majiteli 30 000 korun,“ objasňuje plánovanou funkčnost Dufek.

Byt v Berlíně

Pohled na jeden z bytů v Berlíně