Elon Musk balí kufry směr Texas, zatímco Tesla na burze překročila už 600 miliard dolarů. Teď navíc prodává nové akcie

elon-musk-giga

Foto: Duncan Hull/Tesla

Elon Musk a americká továrna Gigafactory

0Zobrazit komentáře

Až pět miliard dolarů. Takovou hodnotu by měly mít nově emitované akcie automobilky Tesla, která pomalu, ale jistě míří k zapsání do indexu S&P 500, jež proběhne 21. prosince. Zatímco v běžných případech takto masivní emise cenu akcií sníží, v případě Tesly se přes poslední neustupující růst stal opak. To vše z povzdálí sleduje Elon Musk ze své nové adresy v Texasu, kam se čerstvě přesunul z Kalifornie po prodeji několika nemovitostí.

Ze svého nového působiště se tak chystá díky růstu ceny akcií atakovat první pozici žebříčku nejbohatších osob světa, na které je Jeff Bezos. Balíky nově emitovaných akcií by měla Tesla začít rozprodávat postupně, což znamená, že kupující budou platit různé ceny. Tento krok by jí nicméně měl pomoci přilepšit si přibližně o pět miliard dolarů, tedy zhruba 108 miliard korun.

Objemy na účtech společnosti tak nabobtnají asi o čtvrtinu z aktuálních 14,53 miliardy dolarů na 20 miliard. Ten, kdo očekával, že cena akcií na tuto zprávu zareaguje poklesem, je nejspíše překvapen. Za poslední rok zaznamenaly akcie Tesly nárůst o neuvěřitelných 870 procent. Za tři měsíce pak o 80 procent a v posledním měsíci o téměř 50 procent. A zběsilý růst pokračuje dál, což potvrzuje aktuální hodnota 650 dolarů za kus.

Cenu akcií tlačí především blížící se zápis do akciového indexu S&P 500, do kterého Tesla vstupuje jako historicky nejhodnotnější firma. Díky tomuto zápisu se ocitne ve společnosti 500 největších, na burze obchodovatelných podniků ve Spojených státech a velké fondy díky tomu budou moci nakupovat i od menších investorů. Až po vstupu do indexu budou od menších investorů skupovat akcie velcí hráči, což může cenu přirozeně krátkodobě tlačit výš.

elonmusk4

Foto: NASA/Kim Shiflett

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

Celé toto dění zajisté sleduje i Elon Musk, kterého lze nově hledat na adrese v Texasu, kam se aktuálně druhý nejbohatší muž světa přestěhoval, jak informoval magazín TechCrunch. O tom, že se Musk stěhuje, se spekulovalo již delší dobu. Napovídalo tomu především rozprodávání nemovitostí v Kalifornii.

Důvodů, proč se rozhodl opustit centrum světa inovací, je hned několik. Nejenže se do Texasu přesunula řada projektů SpaceX a Tesly, kterým chce být nablízku, ale roli sehrálo i zvládání pandemie ze strany kalifornských úřadů, se kterými nebyl Musk vůbec spokojen. V neposlední řadě je tu také onen příjemný detail, že se v Texasu platí nulová státní daň z příjmu.

I tento fakt může Muskovi pomoci s jeho agresivním útokem na pozici nejbohatší osoby světa. Aby z trůnu světových miliardářů sesadil aktuálně panujícího Jeffa Bezose, zbývá Muskovi získat jmění v hodnotě třiceti miliard dolarů. Dvacet miliard si přitom připsal jen za poslední dva týdny.

Kalifornský exodus Elona Muska však neznamená, že stejný krok učinily i jeho podniky. Kalifornie i nadále zůstává místem číslo jedna pro operace SpaceX i Tesly, byť automobilka v současné době buduje svou novou továrnu právě v Texasu a další v Evropě (konkrétně v Berlíně). Z linek v Texasu by měl mimo Modelů 3 a Y sjíždět také chystaný pick-up Cybertruck.

tesla-cybertruck2

Foto: Tesla

Tesla Cybertruck

Nestane se tak ovšem dříve než za dva roky, jak byli nedávno e-mailem informováni držitelé rezervací. Zajímavé je, že Tesla jim nabídla možnost zkrátit si čekání v některém z jiných modelů automobilky, které jim byly nabídnuty v rámci operativního leasingu. Ze strany Tesly se jedná o poměrně chytrý krok, pomocí kterého chce naplnit závazek dodat během tohoto roku půl milionu vozů.

Kdyby na nabídku Tesly kývlo jen pět procent z aktuálních 650 tisíc držitelů rezervací Cybertrucku, firma by si mohla rázem připsat dalších 30 tisíc dodávek. A vzhledem k tomu, že v posledním čtvrtletí potřebuje pro dosažení půlmilionového cíle dodat 180 tisíc vozidel, což je o 50 tisíc automobilů více než v předchozím kvartálu, každý kus se nyní počítá.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym