Elon Musk jako by ztrácel zábrany. Investoři si musí položit otázku, kolik toxicity unesou

Akcie automobilky Tesla klesají rychleji než jiné technologické tituly. Je téměř jisté, že na vině je její bombastický šéf a spolumajitel.

Luboš KrečLuboš Kreč

tesla-musk-modely2Komentář

Foto: Tesla/CzechCrunch

Elon Musk a elektromobil Tesla Model Y

0Zobrazit komentáře

Kolem nejbohatšího muže světa bylo vždy hodně živo. Ale v posledních dnech a týdnech to dostoupilo vrcholu, který začíná doléhat i na cenu akcií Tesly. Zdá se, že investorům s Elonem Muskem dochází trpělivost. Obvinění ze sexuálního obtěžování, twitterové tanečky, výpady proti politikům, problémy s Komisí pro cenné papíry… Je toho prostě dost.

Elon & The Musks #20

Amazon minus 25 procent. Alphabet čili Google minus 9 procent. Apple minus 15 procent. Meta aka Facebook plus 5 procent. Microsoft minus 8 procent. Netflix minus 14 procent. Akcie největších technologických firem světa za poslední měsíc v průměru spadly o osm procent. A Tesla, která s nimi občas bývá spojována? Minus 34 procent. Obři ze Silicon Valley sice nezažívají nejlepší období a dochází ke korekci u jejich akciových cenovek, jenže automobilka padá i kvůli něčemu jinému – kvůli Twitteru.

A Elon Musk si to začíná uvědomovat, protože nynější sentiment na trhu může dost zásadně ovlivnit jeho majetek a byznysový výhled Tesly. Dokonce kvůli tomu napsal na svůj twitterový účet vysvětlující, skoro až omluvný příspěvek. Asi aby zahnal chmury investorů: „Aby bylo jasno, věnuji akvizici Twitteru méně než pět procent (ale opravdu) mého času. Není to raketová věda… Na Teslu myslím 24/7. I když to může působit jinak.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zjevně i Muska, který jakoby se v posledních týdnech utrhl ze řetězu, začíná trápit, co se děje kolem a jak ho vnímají ostatní lidé. Zvlášť když ti lidé rozhodují o jeho majetku. Jsou to totiž akcie Tesly, které tvoří naprostou většinu jeho multimiliardového bohatství a každý jejich propad se propisuje do Muskovy peněženky. Ostatně i na nákup Twitteru si plánoval primárně půjčit a ručit za úvěr právě cennými papíry Tesly.

S tím, jak Tesla propadla o třetinu za poslední měsíc, se zásadně zmenšilo i Muskovo vedení v žebříčku nejbohatších lidí světa: v tabulkách Bloombergu i Forbesu má nyní lehce přes 200 miliard dolarů, pár týdnů nazad to bylo poblíž 300 miliard. Investory nad rámec výprodejů, které aktuálně dominují burzám, ale trápí právě to, že by Musk mohl ztratit zápal a pozornost, kterou Tesle dosud věnoval. A ta že by mohla začít klopýtat, zvlášť když všechny přední automobilky by si moc rády připnuly na svůj opasek její skalp.

Těch důvodů, proč být z Muskova chování aspoň trochu nervózní, je docela dost. Vždycky to byl svéráz, vždycky byl nevypočitatelný, ale teď jako by to explodovalo: na povrch vyplulo obvinění, že se obnažoval před letuškou ve svém tryskáči, zuřivě začal kopat do Demokratické strany, a naopak na odiv dává, jak si rozumí s republikány. V Brazílii se potkal s populistickým, ekologii rozporujícím prezidentem Jairem Bolsonarem. Zvlášť tato jihoamerická mise má dost kyselou pachuť – za Bolsonara mohutně akcelerovala těžba amazonských pralesů a Musk se rád označuje za věrozvěsta zelené budoucnosti.

elon

Ilustrace: Richard Cortez/CzechCrunch

Newsletter Elon & The Musks

V souvislosti s tím je pro něj i pro Teslu nepříjemné i to, že akcie automobilky byly vyřazeny z indexu S&P 500 ESG, který sdružuje největší americké firmy, jež zároveň plní udržitelné normy a mají například stanovenou koncepci, jak snižovat uhlíkovou stopu. Musk se tomu, že by Tesla do tohoto elitního udržitelného klubu neměla patřit, náležitě vysmál, jenže to byl jen další střípek do složité mozaiky akciového propadu, jemuž se svou automobilkou aktuálně čelí.

Zásadní otázkou tak zůstává, jestli bude i nadále pokračovat v akvizici Twitteru. Všechno nasvědčuje tomu, že se z obchodu, který oznámil před měsícem, snaží vyvléct. Anebo chce vyhandlovat novou cenu. Bohužel pro něj ale tahá za kratší konec provazu, protože při úvodních jednáních s vedením Twitteru podepsal pro prodávající stranu docela výhodné podmínky. A nejde jen o často zmiňovanou pokutu jedné miliardy dolarů, pokud z dealu sejde. Představenstvo sociální sítě může podle smlouvy po Muskovi soudně vymáhat, aby Twitter koupil. A šéf Twitteru Parag Agrawal, který prodej vůbec nechtěl, přesně tohle nyní prosazuje. Aby ne – Musk za Twitter nabídl 44 miliard dolarů, respektive 54,2 dolaru za akcii. To je v aktuálním burzovním kontextu mimořádně atraktivní cena.

Proto Musk začal hovořit o tom, že mu vadí, že není jasné, kolik je na Twitteru falešných účtů. Jistě, jde o problém, který se v souvislosti se sociálními sítěmi dlouho diskutuje, ale právě to je ten svízel: Proč to Musk vytáhl teď? Proč poté, co začaly padat ceny technologických akcií a Twitter se dostal do slevy a Teslu trápí prudší pokles než jiné tituly? V podcastu All-In Musk připustil, že hraje o nižší cenu: „Ano, to je jedna z možností.“ Jenže zároveň naznačil, že by mohl z obchodu vycouvat úplně: „Když si koupíte dům a prodávající vám řekne, že je v něm pět procent termitů, je to ok, akceptujete to. Ale když zjistíte, že termitů je čtyřikrát, pětkrát víc, že možná tvoří 80 nebo 90 procent domu, zcela to mění situaci. Je to úplně jiný dům.“

krypto-offlajn-boxed

Přečtěte si takéJak vydělat miliony v kryptu a NFT? To prozradí Mára, Kiska a StránskýJak vydělat miliony v kryptu a NFT? Přijďte na CzechCrunch Offlajn, kde napoví Mára, Kiska a Stránský

Podle amerických zákonů může Musk z obchodu vycouvat, pokud prokáže, že společnost, kterou chtěl koupit (a ke které si asi neudělal pečlivé due-dilligence, což je jeho problém), má mnohem menší cenu, než se původně zdálo. Pokud by prokázal, že problém s falešnými účty je rozsáhlejší, než Twitter dlouhodobě tvrdí ve svých oznámeních pro investory a pro Komisi pro cenné papíry, měl by na své straně silný argument buď pro zásadní snížení ceny, nebo pro ukončení transakce. Ve zmiňovaném podcastu zopakoval, že podle něj je na Twitteru falešných účtů aspoň 20 procent a prý jde jen o velmi konzervativní odhad. Dokonce dřív vyzval úřady, aby věc prošetřily.

Ředitel Twitteru Agrawal už dřív Muskovi i úřadům odpověděl, že platí, že na síti je jen pět procent roboty a podvodníky ovládaných účtů. Dostalo se mu reakce hodné nejbohatšího člověka světa: emoji hovínka. A to je další bolavý moment pro investory Tesly. Že totiž Musk, který byl vždy velký svéráz, se začíná v kauze Twitter chovat až příliš neurvale a nekoordinovaně a že na sebe upoutává až příliš velkou pozornost úřadů. Ty jej podle deníku Wall Street Journal vyšetřují už kvůli tomu, že svůj podíl v Twitteru zveřejnil příliš pozdě. A to, jak samolibě se chová dál, posílá kontrolorům další a další náboje…

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Nová raketa pro NASA. Boeing poslal k vesmírné stanici ISS konečně svůj dlouho vyvíjený model Starliner.
  • ⬇️ Kryptomiliardář bez miliard. Vitalik Buterin, zakladatel sítě ethereum, přiznal, že po aktuálních cenových propadech už není miliardář.
  • ? Covid za hlavou. Rozhovor s Billem Gatesem o tom, proč je třeba se vzpamatovat z pandemie.
  • ? SpaceX posiluje. V běhu je nové investiční kolo pro vesmírnou firmu, které ji má ocenit na 127 miliard dolarů.
  • ? Gigafactory by Hyundai. Korejský výrobce chce investovat více než pět miliard dolarů do stavby obří továrny na baterie a auta v USA.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? – 1 %

88,9 IEM*

CzechCrunch Jobs