Elon Musk ohlásil první jízdu v hyperloopu s reálnými pasažéry. Uskuteční se již letos v prosinci

Filip HouskaFilip Houska

CEO Tesly Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Hyperloop je patrně nejčastěji skloňovaným pojmem, co se futuristické dopravy týče, nicméně dosud se o něm mluvilo vesměs jen v teoretické rovině. To chce nyní narušit jeho původní tvůrce, známý podnikatel a vizionář Elon Musk, který oznámil, že se svým startupem The Boring Company brzy dokončí podzemní tunel, sloužící pro alternativní přepravu, která v něm bude následně otestována. Jde tedy o takový předčasný dárek k Vánocům – celá sláva se má totiž uskutečnit 10. prosince.

Musk o této novince informoval na svém Twitteru, kde zveřejnil několik dodatečných detailů. Zkouška loopu na bázi hyperloopu, jinak řečeno ultrarychlé podzemní přepravy, na které pracují i firmy jako Virgin Hyperloop One či Hyperloop TT, má odstartovat v tunelu pod městem Hawthorne v okolí Los Angeles. Tam ostatně The Boring Company dostala před měsícem povolení k testování, nicméně neměla dokončené všechny stavební úkony. Ty by do 10. prosince měly být kompletně hotové.

The Boring Company

Design kapsle od The Boring Company, která má současně pojmout až 16 cestujících

Ve vybudovaném tunelu by pak testovaný modul měl dosáhnout rychlosti až 250 kilometrů za hodinu, a to pravděpodobně na trase dlouhé okolo 1,6 kilometru (vychází-li se z plánů z minulého měsíce). Ačkoliv bude první jízda patrně bez cestujících, následující den, tedy 11. prosince, by se loop měl v rámci testování otevřít i pro veřejnost. A jak upřesňuje Musk ve svém tweetu, bude zdarma.

The Boring Company

Takto by měla vypadat hlavní stanice chystaného podzemního systému na letišti O’Hare

Jedna zásadní věc však není potvrzena, a sice jakou formu bude loop mít. The Boring Company totiž aktuálně vyvíjí dva způsoby této přepravy budoucnosti a i když se dá předpokládat, že pro prosincové testování bude použit speciální modul pro přepravu lidí, ve hře je také pohyblivý podstavec pro auta. Právě na automobilovou dopravu se The Boring Company zaměřovala primárně, když chtěla vymyslet podzemní systém, kterým by se vozy přepravovaly z bodu A do bodu B v obecně frekventovaných městech.

theboringcompany_091318x1_cc

Foto: The Boring Company

Návrh speciálního výtahu pro auta do podzemního železničního systému

Každopádně bude zajímavé sledovat, jak se první zkouška v podání The Boring Company vyvede a zdali ji Musk případně oslaví se svou chystanou Teslaquilou. V sféře podobné alternativní přepravy se poslední měsíce dějí velmi zajímavé věci, což dokazuje jak stylový interiér kapsle od Virgin Hyperloop One, tak například nedávné odhalení „vlaku“ od Hyperloop TT. Nehledě na to, že oba zmíněné startupy také svá řešení usilovně testují a neustále pilují jejich technologická zázemí.

hyperloop3

Foto: HyperloopTT

Podoba hyperloopové kapsle od HyperloopTT

Aktualizace 22. října v 21:50: Článek byl aktualizován o správné pojmenování chystaného dopravního prostředku, který bude The Boring Company v právě dokončovaném tunelu testovat. Technologie a základ vychází z hyperloopu, nicméně se nejedná o vysokorychlostní kapsli ve vákuu, ale spíše alternativní systém „železnice“. 

Foto: TED Conference / Flickr; The Boring Company; Hyperloop TT

Rubriku Startupy podporujíjt-retina