Elon Musk ukázal chodícího robota. S ním je budoucnost plná hojnosti, změní civilizaci, řekl

Tesla představila poprvé funkční prototyp robota, na kterém už delší dobu pracuje. V prodeji by prý mohly být do pěti let.

Luboš KrečLuboš Kreč

robot

Foto: Tesla

Robot od Tesly

0Zobrazit komentáře

Loni vyslal Elon Musk na pódium při tesláckém dni umělé inteligence tanečníka převlečeného za robota, letos už mohl na scénu pustit opravdový stroj – humanoida přezdívaného Optimus. A obligátně přidal několik slibů o ceně, uvedení na trh nebo o tom, co bude robot, kterého pohání samořídící systém z aut, umět.

Robot, který se v kalifornském Palo Altu předvedl, ukázal velmi základní pohybové dovednosti – prošel se, zamával, tak trochu zatančil, vyšvihl pár gest rukou. „Umí toho mnohem víc, ale toto je poprvé, kdy je v provozu samostatně a bez uvázání,“ vysvětloval Musk.

Jeho inženýři prý naskenovali spoustu lidských úkonů, ty nahráli do systému a vycvičili na nich upravený autonomní systém, který je známý z vozů Tesla jako FSD (zkratka full self driving, tedy plně samořiditelné).

Tesla není jediná, kdo vyvíjí humanoidní roboty. Hodně napřed jsou v tom třeba specialisté z firmy Boston Dynamics, která dříve patřila Googlu a nyní ji ovládá Hyundai. Jejich robotičtí psi se už dokonce objevují u prvních zákazníků z řad výzkumných ústavu nebo armád, jejich jako lidé velcí roboti umí zase běhat nebo skákat.

„Naší výhodou je, že jste připraveni na opravdu masovou produkci robotů v milionech kusů,“ nechal se slyšet Musk s tím, že k zákazníkům by první Optimové mohli dorazit v horizontu tří až pěti let a že jejich cena by neměla překročit dvacet tisíc dolarů (zhruba půl milionu korun). Nejdřív je ale otestují v továrnách Tesly, což sliboval už dřív.

Došlo samozřejmě i na Muskovu vizi, jak pomůže spasit svět. Jeho roboti prý usnadní život milionům lidí: „Jestli to vyjde, čeká nás budoucnost plná hojnosti, budoucnost, kde nebude bída a kde budou lidé moct mít cokoliv, na co si vzpomenou. Alespoň co se týče služeb a produktů.“

A dodal: „Tohle je fundamentální změna civilizace, jak ji známe.“