Elon Musk ukázal, jaké plány má se SolarCity a pomohl s napájením celého ostrova solární energií

Jiří SvobodaJiří Svoboda

solar1
0Zobrazit komentáře

I když by se mohlo zdát, že se o Tesle, SolarCity nebo vlastně o čemkoliv ve spojistosti s Elonem Muskem píše v poslední době často, má to svůj důvod. Přes skepse o tom, že Elon dosáhl vrcholu přichází jedna zpráva za druhou. Po inovativních solárních šindelích je posledním projektem v kooperaci Tesly a SolarCity odlehlý ostrov plně poháněný solární energií.

Akvizice SolarCity Teslou, která byla oficiálně uzavřena v neděli, je jen třešničkou na dortu již dlouhodobě trvající spolupráce. Dalším z projektů je je tichomořský ostrov Ta’u, který je součástí Americké Samoi. Žije na něm přibližně šest stovek lidí a jeho problém spočívá v odlehlosti, díky níž je mimo jiné i dodávka elektřiny problematická. Doposud se tak musely v generátorech spalovat tisíce litrů nafty denně, což je jak finančně, logisticky, tak samozřejmě ekologicky velmi náročné.

musk

Přečtěte si takéSolární šindele od Tesly by mohly být levnější něž běžné střechy Solární šindele od Tesly by mohly být levnější něž běžné střechy 

Na části ostrova tak vyrostla obří elektrárna, která se skládá z více než pěti tisíc solárních panelů. Ty mají výkon 1,4 megawattu a fungují v kombinaci se šedesátkou baterií Powerpack od Tesly schopných uschovat až 6 megawatthodin energie. V praxi to znamená, že celý ostrov může být napájen až tři dny jen z baterií, přičemž k jejich dobití stačí pouhých 7 hodin slunečního svitu.

To vše bylo vybudováno a uvedeno do provozu za méně než rok. Tesla a SolarCity dodaly know-how a produkty, finanční břemeno připadlo na stát Americké Samoi. Tesla v tomto projektu vidí především inspiraci pro další ostrovní státy, které se povětšinou potýkají se stejnými problémy. Například na mnohem větší Hawaji se získává 85 % elektrické energie z dováženého uhlí.

solar2

Tento chytrý budík dokáže pomocí umělé inteligence přizpůsobit vstávání dennímu režimu

Jiří SvobodaJiří Svoboda

bonjour-2
0Zobrazit komentáře

To, jak si uzpůsobíme ranní rutinu je samozřejmě klíčové k efektivnímu fungování po celý den. Zvláště pokud nevíte, proč se vám nedaří ráno vstávát s pocitem odpočatosti a proč je většinou celé dopoledne promrhaným časem. S tímto a mnohým dalším vám může být nápomocen chytrý asistent v podobě budíku s názvem Bonjour.

Ten se těší obrovskému zájmu na Kickstarteru, kde se jeho vývojářům podařilo vybrat už více než 566 tisíc dolarů, což s ohledem na původní zamýšlenou sumu ve výši 50 tisíc značí, že nepůjde o nic obyčejného. Upřímně, nazývat tento gadget budíkem mu trochu křivdí, protože od klasického budícího zařízení je jak vzhledem, tak hlavně možnostmi na míle vzdálený.

eclipse-1

Přečtěte si takéEclipse – stylová vychytávka, který zbaví vaši domácnost neuspořádaných kabelůEclipse – stylová vychytávka, který zbaví vaši domácnost neuspořádaných kabelů

Jedná se totiž o komplexního asistenta, který na nočním stolku rozhodně najde své místo. Za pomocí umělé inteligence, která umí komunikovat hlasem, dokáže na základě konektivity s jinými službami optimalizovat přesně dobu, kdy je dobré vstávat. V potaz bere velké množství faktorů – od jednoduchostí jako jsou spánkové cykly, přes počasí, dopravu, až po vaši denní agendu.

bonjour1

Pokud máte tedy například ráno meeting na druhé straně města, který nemůžete zmeškat a Bonjour pomocí propojení s mapami zjistí, že v centru je hustá doprava, probudí vás tak brzo, abyste schůzku bezpečně stihli. Nebo v případě, že chcete zahájit neděli ranním běháním a venku prší, Bonjour vás nechá spát.

Malá krabička, co dokáže zázraky

Možnosti, kterých je už v základu nespočet, se dají ještě více rozšířit díky kompabilitě se systémy pro chytrou domácnost. Jediným hlasovým příkazem tak budete moci například zamknout dveře či zatáhnout rolety. Další tisíce možností navíc dává schopnost komunikace přes nástroje IFTTT, díky nimž mohou na kulatém displeji ve finále svítit třeba upozornění z Facebooku.

b440135d33afcd5b712b287f1bc8129d_original

Mimochodem, můžete zapomenout na ohrané tóny budíku ve vašem mobilu. Bonjour nabízí propojení s hudebními službami Spotify, SoundCloud či Google Music, takže si při probouzení můžete nechat pustit svůj oblíbený playlist. Základní cena zařízení je aktuálně 119 dolarů, tedy asi 3026 korun. Po ukončení kampaně se bude cena pohybovat zhruba kolem dvojnásobku.

Peníze navíc využijí vývojáři na další hardwarový rozvoj svého produktu, například k přidání senzoru na vlhkost a teplotu. První zákazníci by mohli spát klidněji už v květnu příštího roku.

https://www.kickstarter.com/projects/1450781303/bonjour-smart-alarm-clock-with-artificial-intellig?ref=category