Estonci dělají z fotek 3D modely i pro matku Facebooku. Od slovenského fondu Zaka získali miliony
Svou technologii chce startup Alpha AR využít hlavně v oblasti virtuálních vesmírů známých jako metaverza.
Stačí obyčejný dvojrozměrný obrázek, přidat „magii“ umělé inteligence a zrodí se plnohodnotný 3D model. A to bez nutnosti znalosti speciálních efektů nebo zkušeností s modelováním. Přesně to dělá estonský startup Alpha AR, který nyní získal podporu investorů. Do firmy vkládá 800 tisíc dolarů, v přepočtu bezmála 18 milionů korun, slovenský fond Zaka Startups s přispěním nizozemského Curiosity VC. Celkem už startup získal milion dolarů, asi 22 milionů korun.
Trojrozměrné modely, které Alpha AR vytváří, se v praxi dají využít například v rozšířené a virtuální realitě (AR a VR), ve stále populárnějších metaverzech nebo i v krypto světě jako NFT. Získané prostředky mají startupu umožnit další zlepšování vývoje platformy i algoritmů umělé inteligence.
„Jsme nadšeni tak velkým zájmem o naši společnost a technologii. Naším cílem pro příští roky je stát se vedoucí silou v oblasti metaverza,“ komentuje ředitel Alpha AR Madis Alesmaa, který startup spoluzakládal před čtyřmi lety společně s Raitem-Einem Laarmannem.
Kromě virtuálních vesmírů však využití technologie vidí například prodejci, kteří ji využívají na jednoduchou tvorbu modelů. Alpha AR přitom spolupracuje například i s mateřskou společností Facebooku Meta, automobilkou Renault nebo společnostmi Farfetch a PwC.