Facebook zvažuje vydání vlastní kryptoměny. Spouští k tomu samostatnou divizi

Filip HouskaFilip Houska

C329C681-71BF-492E-AC61-D8B8A109123C
0Zobrazit komentáře

Facebook začíná prozkoumávat možnosti technologie blockchain a kryptoměn. Dle nejnovějších zpráv má firma stojící za největší sociální sítí světa experimentovat s vývojem vlastní digitální měny, která by stejně jako ostatní kryptoměny typu Bitcoin či Ethereum měla fungovat na decentralizované databázi zvané jako blockchain.

Sociálně-mediální gigant pod vedením Marka Zuckerberga má k tomuto účelu postupně formovat zcela novou divizi, která se bude problematikou zabývat. Divizi má vést Marcus David, který ve Facebooku zastával post viceprezidenta pro komunikační produkty, konkrétně pro Messenger, a byl jedním z investorů do Bitcoinu v jeho začátcích. Vznik této divize ostatně ohlásil před pár dny samotný Facebook s odůvodněním, že „hledá nejlepší využití blockchainu napříc celou platformou“.

uberair

Přečtěte si takéTakto by mohly vypadat přistávací plochy pro létající taxi Uberu, které má fungovat do 5 letTakto by mohly vypadat přistávací plochy pro létající taxi Uberu, které má fungovat do 5 let

S blockchainem se pojí i oblast kryptoměn, což má být pro Facebook relevantním tématem. Dle dostupných informací, se kterými přišel server Cheddar, má Zuckerbergova společnost studovat kryptoměny již minimálně rok. Jmenovitě se měl touto oblastí zabýval zaměstnanec Morgan Beller, jenž promýšlel implementaci digitální měny do krizové (emergency) sekce.

2297216E-FF50-4D59-B865-C1063EF3A4A8

Marcus David, šéf blockchainové divize ve Facebooku

Údaje spojené s vývojem vlastní kryptoměny zatím vychází pouze z anynomních zdrojů. Ty například hovoří o tom, že potenciální „ZuckerCoin“ nepřijde dříve než v horinzotu několika let a nebude založen na ICO (prvotní nabídka měny). Dále také očekávají, že před vývojem bude muset Facebook podniknout několik nákupů různých startupů, které se na blockchain specializují. Na druhou stranu zatím nebylo stanoveno žádné oficiální stanovisko ze strany Facebooku potvrzující tyto plány, pouze tato citace:

„Stejně jako další firmy i Facebook prozkoumává možné cesty k nejlepšímu využití síly technologie blockchain a nový tým (blockchainová divize, pozn. red.) o to bude postupně usilovat. Zatím nemáme více informací ke zveřejnění,“ stálo ve zprávě pro server Cheddar.

74A09CAB-9E97-48A7-BDE9-6FAEAE55F0F2

Mark Zuckerberg, CEO a zakladatel společnosti Facebook, který je velkým fanouškem pracovních procházek.

Pokus s Facebook Credits

Mark Zuckerberg se svým týmem již v minulosti experimentoval na poli „digitální měn“. V roce 2009 spustil takzvané Facebook Credits, virtuální peníze pro nákup virtuálního zboží v různých hrách (například FarmVille). Tento produkt se však příliš neuchytil a Facebook jej o dva roky později zrušil. Nyní má osmá nejhodnotnější společnost světa další pokus, nyní však s ryzí kryptoměnou, potažmo s využitím technologie blockchain jako takové.

8399D728-473F-4C37-B4F3-A16C3F6E0B9B

10letý harmonogram Facebooku, který byl ohlášen na konferenci F8. Zmínka o blockchainu, potažmo kryptoměně, však chybí

Foto: Facebook Newsroom

Diskuze (0)

Novinka

Anonym