Falešné maso Fy ze sopečných mikrobů, které podporuje i Bill Gates. Američané ukazují další gastronomický směr
Na trh s alternativními podobami masa míří další ambiciózní hráč, který si pro svůj start dokázal zajistit slibnou finanční podporu od Billa Gatese a dalších zvučných postav. Jmenuje se Nature’s Fynd a na rozdíl od svých konkurentů jako Impossible Foods či Beyond Meat sází na zcela odlišné složení – vynechává směs sóji a luštěnin a pracuje se speciální odrůdou hub, která se nachází mimo jiné v sopečných pramenech.
Byť se rostlinné náhražky masa mohou řadě lidí jevit jako zvláštní, situace se má tak, že se pomalu ale jistě stávají součástí moderní gastronomie i supermarketových pultů. Může za to zejména zmíněná dvojice amerických výrobců, která se do produkce těchto alternativ silně obula v loňském roce a podařilo se jim dostat rostlinné suroviny i do předních řetězců s rychlým občerstvením.
Není proto divu, že se o něco podobného průběžně snaží i další výrobci. Jedním z příkladů může být britská firma Daring Foods, která experimentuje s kuřecím masem bez jakéhokoliv živočišného proteinu. Za zmínku stojí i očekávaný krok IKEA v podobě nabídky alternativních masových koulí nebo burger od českých tvůrců práškového nápoje Mana.
Je jich relativně dost, nicméně všichni zpravidla počítají se sójou coby klíčovou ingrediencí pro tvorbu falešné masové směsi, z níž by se placky daly vytvořit. Jiný názor na to má americký startup Nature’s Fynd (dříve Sustainable Bioproducts), který se na ryze sójový základ s patřičným ochucením nechce soustředit. Naopak sahá po houbách.
Sopečné mikroorganismy, kterým věří i Bill Gates
Klíčem k úspěchu je podle šéfa Nature’s Fynd Thomase Jonase specifická linie půdních heterotrofních mikrooganismů, které se vyskytují v sopečných pramenech Národního parku Yellowstone. Alespoň tam ji před časem objevil hlavní vědec startupu Mark Kozubal v rámci projektu podpořeného agenturou NASA.