Film, kterým to vše skončí. Netflix uvádí trailer na apokalyptickou satiru s DiCapriem, Lawrence a dalšími hvězdami

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

dica-1

Reprofoto: Netflix/YouTube

Leonardo DiCaprio ve filmu K zemi hleď!

0Zobrazit komentáře

Před několika dny na Netflix dorazila drahá a hvězdně obsazená akční komedie Red Notice. Divácky veleúspěšný, byť kriticky strhaný snímek s trojicí velkých hereckých hvězd je ale jen začátek. V prosinci se na streamovací službu chystá satira o konci světa K zemi hleď! s obsazením, kterému se dá těžko uvěřit. Stejně jako postavy filmu nevěří blížící se apokalypse, před kterou se vědci snaží neúspěšně varovat.

Jednoho dne na snímcích z obřího teleskopu uvidí malý rozmazaný shluk pixelů, který v čase mění místo. Pro někoho možná nesrozumitelná šmouha na displeji, pro astronomy velká kometa mířící přímo na Zemi. Bohužel není tak docela možné vyslat Bruce Willise, aby ji rozstřílel. Místo toho je nutné politiky i veřejnost přesvědčit k sérii náročných globálních opatření, aby lidstvo mohlo přežít.

Uprostřed klimatických změn nebo globální pandemie ale divákům snad musí být jasné, že to je skoro nadlidský úkol. Malý odkaz na myšlení Armageddonu Michaela Baye se v traileru na K zemi hleď přece jen objevuje, a to hlavně ve formě typického Američana, který na kometu na nebi střílí z pistole. Místo důstojného prezidenta s velkými promluvami k lidu pak dostáváme Meryl Streepovou jako trumpovskou figuru, podle které jsou zprávy o kometě, jaká vyhladí USA, třeba v klidu promyslet. A pak zvážit, jestli se na ní dá vydělat.

Ačkoliv se K zemi hleď! zaměřuje na prevenci apokalypsy kometou, poměrně zjevně je to metafora pro boj s klimatickými změnami a satira na dnešní společnost. Vědci se musí pokusit přesvědčit politiky o něčem, co nemohou okamžitě vidět, moderátory a diváky televizí zase o tom, že jejich pohodlný každodenní život skončí. Místo zásadních opatření a celospolečenských změn ale naráží na nezájem nebo výsměch.

Trailer ukazuje, že téma reakce na blížící se apokalypsu chce snímek pojmout s velice černým humorem, ale zároveň komplexně. V reakci na proslovy mediálně nezkušených vědců se strhne bouře na sociálních sítích, následovaná pokusy o diskreditaci. V nejvstřícnějším momentu se hrdinové setkávají s popovou hvězdou, která v souvislosti s jejich varováním zmíní tetování padající hvězdy, co má na zádech.

Výčet jmen nejznámějších herců a hereček, co se v novince objeví, snadno vydá na samostatný odstavec. V hlavních rolích se objeví Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence, seznam poté pokračuje s Meryl Streepovou, Jonahem Hillem, Care Blanchett, Timothée Chalametem, Arianou Grande, Kidem Cudim, Matthewem Perrym, Chrisem Evansem, Ronem Pearlmanem a dalšími.

O režii se postaral Adam McKay, mezi jehož nejznámější díla patří dva díly Zprávaře s Willem Ferrellem. V roce 2015 se ale vydal od šílených komedií trochu jiným směrem a natočil Oscarem za scénář oceněnou Sázku na nejistotu, která se s humorem a skupinou velkých hollywoodských hvězd zaměřila na období krátce před globální finanční krizí v roce 2008. V roce 2018 pak navázal lehce humornou biografií amerického politika Dicka Cheneyho.

K zemi hleď! má být podle slov McKaye, které interpretuje web ScreenRant, o něco méně vážné než Sázka na jistotu, ale mnohem serióznější ve srovnání s jeho staršími komediemi. Slogan filmu ostatně hlásí: „Založeno na skutečně možných událostech.“ Na úpravách scénáře se prý podílel také přímo Leonardo DiCaprio, známý svým ekologickým aktivismem.

Ačkoliv to původně nebylo v plánu a práce na projektu narušila pandemie, Netflix nakonec film o konci světa vydá na konec roku. K zemi hleď! zavítá do kin v omezeném uvedení 10. prosince, o čtrnáct dní později dorazí také na streamovací službu. Zatímco loni Netflix Vánoce oslavil apokalyptickým scifi o naději ve zmaru Půlnoční nebe, letos divákům nadělí (snad výrazně kvalitnější) apokalyptické sci-fi o ztrátě iluzí.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym