Finančník z Wirecard byl zřejmě ruským špiónem. Podvodník s českými kořeny měl na stole i Putinovu sošku
Podle západních zpravodajských služeb údajný agent Ruska Jan Marsalek nyní přebývá v Dubaji a stále pracuje pro Putinův režim.
Nedlouho poté, co německá finanční společnost Wirecard v červnu 2020 oznámila, že z bankovních účtů správců jejího majetku zmizelo v přepočtu asi 50 miliard korun, nasedl její rakouský provozní ředitel s českými kořeny Jan Marsalek na soukromé letadlo, odletěl do Běloruska a odtud jel autem do Moskvy. Tam dostal ruský pas s falešným jménem. Vyšetřovatelé a zpravodajci několika západních zemí jej kromě finančního podvodu nově podezřívají i ze špionáže pro Rusko, které se měl věnovat téměř deset let.
Je to kauza, kterou zmapoval i Netflix a kvůli níž generální ředitel Wirecard Markus Braun stojí před soudem. Jeden z nejhledanějších lidí na seznamu Interpolu, nyní třiačtyřicetiletý bývalý provozní ředitel společnosti Jan Marsalek, je už déle obviněn z krádeže stovek milionů dolarů od investorů. Podle informací deníku The Wall Street Journal navíc už jako manažer v Wirecard i později jako hledaný zločinec finančně podporoval ruské špionážní aktivity a fungoval jako prostředník mezi ruskou zahraniční rozvědkou SVR, vojenskou rozvědkou GRU a sítí agentů v evropských zemích.
Navzdory statusu hledané osoby se Marsalekovi v roce 2021 podařilo ve Velké Británii na vlastní jméno s českým pasem – jedním z řady cestovních dokumentů, které vlastnil – založit nyní již zaniklou poradenskou firmu, píše The Wall Street Journal. Právě tu mohl podle úřadů a nejmenovaných vyšetřovatelů použít k financování sítě agentů, do které patřila i pětice Bulharů, dvě ženy a tři muži, která se letos v září poprvé objevila před britským soudem. Úřady už tehdy uvedly, že součástí spiknutí je také Marsalek, ten však v případu obviněn nebyl.
Nyní podle západních zpravodajských služeb údajný agent Ruska přebývá v Dubaji, odkud se podílí na budování nového uspořádání africké obchodní a vojenské sítě „Putinova šéfkuchaře“, zemřelého oligarchy a bývalého šéfa ruské vojenské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, jehož žoldnéři bojovali mimo jiné na Ukrajině na straně ruských invazních sil.
Pro ruské rozvědky nicméně Marsalek pracoval i v době, než uprchl do Ruska. Západní vyšetřovatelé jej podezřívají, že jako vysoce postavený manažer Wirecard předával ruským službám informace o klientech této finanční společnosti, především o německé Spolkové zpravodajské službě (BND) a spolkovém kriminálním úřadu.
Ačkoliv německé úřady tvrdí, že identity jejich agentů nebyly přímo napojené na tajné bankovní účty, jež vedly u Wirecard, jejich ruské protějšky mohly získat lepší představu o rozsahu a místě působení německých zpravodajců. Zdroje ze zpravodajské komunity popsaly, že pro některé zaměstnance bylo přesto nutné vytvořit nové identity kvůli potenciálnímu úniku dat.