Fingood letos roste trojnásobně. Pro větší transparentnost představil nový ratingový systém
Investiční crowdfundingová platforma chce zlepšit kvalitu portfolia, podíl nesplácených úvěrů se přitom drží pod dvěma procenty.
Objem financovaných úvěrů má oproti loňsku zhruba trojnásobný a jen v prvním letošním čtvrtletí přibyly zhruba dva tisíce investorů, kterých je tak již jedenáct tisíc. Česká crowdfundingová platforma Fingood, která i běžným lidem umožňuje zhodnocovat peníze investicemi do firem, v tomto roce dále roste. A ve snaze tvořit kromě standardního individuálního hodnocení firem také systematický pohled, představila vlastní ratingové hodnocení.
Fingood lidem umožňuje zhodnocovat peníze investicemi do malých a středních firem či populárních developerských projektů. Milionové částky, které by jinak byli schopni zafinancovat jen velcí investoři, rozděluje do menších. Investoři dosud přes platformu podpořili přes dvě stě firem, mezi poslední patří výrobce batohů Bagind nebo někdejší srdce českých domácností Remoska. Celkový objem investic přesáhl 1,5 miliardy korun. Ještě začátkem roku to přitom byla jedna miliarda. Průměrná výše vkladu investora do jednoho projektu se pohybuje kolem 22 tisíc.
„Objem nesplácených úvěrů je u nás nižší než v bankách, hluboko pod dvěma procenty. Část potenciálních investorů se ale stále bojí alternativních investic. Rozhodli jsme se, že půjdeme transparentní cestou, která není nejkratší, ale rozhodně je dlouhodobá a férová,“ vysvětluje generální ředitel Fingoodu Vít Endler.
„Chceme dosahovat – a zatím i dosahujeme – stejně nízké míry delikvence jako banky, ale při podstatně nižší administrativní a časové zátěži a větší a rychlejší komunikaci s oběma stranami, tedy investorskými i úvěrovými klienty,“ pokračuje. Jak doplňuje, v bankách proces posuzování žádosti o úvěr, jeho parametrech a celkové vyřizování trvá dlouhou dobu, přičemž samotná firma se s konkrétními lidmi, kteří o schválení rozhodují, dostane do kontaktu jen stěží.
Přes devadesát procent ze současných úvěrů by mělo rating A a vyšší.
Fingood chce celý proces schvalování více ztransparentnit pro žadatele i investory. Nově tak všechny investiční příležitosti hodnotí podle dvanácti hlavních kritérií složených z desítek dalších informací. Osm z kritérií je shodných pro všechny klienty a další čtyři se liší podle toho, zda jde o firemní financování, nebo developerský projekt. Platforma věří, že investoři díky tomu budou moci snadno zhodnotit potenciální rizikovost jednotlivých nabídek a efektivněji spravovat své portfolio.
Rating v podání Fingoodu pracuje se statistickými daty a snižuje případnou chybovost při hodnocení rizikovosti jednotlivých projektů i společností. Jak firma upozorňuje, rating i rizikovost vyjadřují finální návratnost investice a nemají za cíl vyjadřovat splacení úvěru v dohodnutém termínu, ale míru zabezpečení alokovaného kapitálu investorů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNejviditelnějším výsledkem zavedení nového systému je zařazení konkrétního projektu i společnosti do jedné z pěti rizikových tříd od nejlepší AAA po nejhůř hodnocené C. „Naším úvěrovým procesem už nyní projde jen zhruba třetina žadatelů. I z toho důvodu držíme vysokou kvalitu úvěrového portfolia, přes devadesát procent ze současných úvěrů by mělo rating A a vyšší,“ doplňuje Endler. Naopak v nejnižší kategorii C by podle něj skončilo pouze jedno procento z aktuálních úvěrových případů. Samotný Fingood přitom dělá rating nejen projektu, ale také firmy, která za ním stojí.
Fingood počítá s tím, že jeho prostřednictvím letos investoři zainvestují zhruba 1,8 miliardy korun, což je zhruba třikrát více než loni. Průměrný výnos investic dosáhl v letošním prvním čtvrtletí 12,08 procenta. Společnost se zároveň připravuje na expanzi do zahraničí, a proto usiluje o získání evropské crowdfundingové licence od České národní banky, což umožní nabízet investice i mimo české firmy a zároveň budou moci české společnosti podpořit investoři ze zahraničí.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.