Finský developer počítá emise i u projektů v Česku. Nejnáročnější jsou materiály a správa budovy
YIT instaluje fotovoltaické elektrárny, využívá i řízené větrání se zpětným využitím tepla. Chce tím snížit emise až na polovinu.

Vizualizace projektu rezidenčního areálu Vesi Hostivař
Emise skleníkových plynů si nejčastěji člověk vybaví, když sedne do auta nebo když vidí stoupající kouř z továrního komínu. Až 36 procent emisí oxidu uhličitého v Evropě ale vyprodukují budovy. Finský developer YIT, který má několik projektů v Česku, plánuje do roku 2030 snížit svoji uhlíkovou stopu až o polovinu oproti roku 2019. Směřuje k tomu přitom různými cestami.
Od roku 2020 si společnost YIT vede statistiky oxidu uhličitého a stanovuje u svých projektů uhlíkovou stopu. „Používáme k tomu evropskou metodiku výpočtu, která stanovuje množství CO2 v projektech v závislosti na použitých materiálech a jejich množství,“ uvedl pro CzechCrunch generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj.
Díky tomu může YIT říct, že za největším objemem emisí stojí užívání budovy a významnou částí přispívají ke znečištění také použité výrobky a materiály. Zatímco správa domu stojí až za 58 procenty emisí, materiály za 38 procenty. Zanedbatelná je paradoxně počáteční fáze projektu, tedy doprava spojená s výstavbou a pak samotná stavba. Ty stojí dohromady za čtyřmi procenty emisí.
K tomu, aby developer emise snížil, směřuje hned několika kroky. „Už při navrhování projektů se snažíme myslet na taková řešení vytápění, chlazení, větrání a osvětlení, která budou během užívání budovy co nejméně zatěžovat životní prostředí a zároveň snižovat spotřebu zdrojů,“ líčí Lokaj. Ostatně ani se spotřebou to není u energií slavné, v Evropské unii domy spotřebují až čtyřicet procent energie.
Například pro projekt Lappi Hloubětín tak Finové budou instalovat systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla. To má vytvářet v bytě prostředí, kde se škodlivý oxid uhličitý nehromadí, zároveň je zajištěný neustálý přísun čerstvého vzduchu. Tím, že k tomu není potřeba větrat, ani nedochází k tepelným ztrátám. „Odváděný vzduch pak předává teplo tomu přiváděnému,“ vysvětluje Lokaj.
YIT ale chce do svých projektů víc zapojovat také obnovitelné zdroje. V projektu v Hostivaři tak pro změnu plánuje instalovat fotovoltaickou elektrárnu. Ta má pokrýt část spotřeby elektřiny ve společných částech domu a na osvětlení celého komplexu. Kromě energeticky úsporných domů se developer pustil i do výstavby domu pasivního, který plní ještě přísnější kritéria energetických úspor. Zatím jde o jeden projekt, budova stojí v areálu Hyacint v Modřanech.
Finský developer zároveň využívá takzvaný zelený beton, který je z recyklovaného kameniva. V hostivařském projektu přírodní kámen nahradili recyklovanou variantou zcela, čímž podle výpočtů ušetřili asi tři procenta emisí CO2. Něco podobného ostatně dělá i Skanska se svým rebetongem.
Budoucnost ve dřevě a geotermálních zdrojích
Zkušenost ze zahraničí ale zároveň ukazuje, že možností je mnohem víc. A postupně se budou patrně nabízet i v tuzemsku. Doma ve Finsku totiž YIT instaluje například i tepelná čerpadla. Ve Skandinávii, konkrétně v projektu Merenkulkijanranta využívají energii mořské vody k termoregulaci budovy.
Do budoucna YIT počítá rovněž s využíváním geotermálního zdroje tepla, například v kombinaci se zelenou elektřinou. Tím chce developer dojít k bezemisnímu ohřevu. Ve Finsku i v Norsku se pak společnost dohodla také na nákupu elektřiny z větrných zdrojů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
A kromě zmíněného zeleného betonu se YIT ohlíží i po jiných stavebních materiálech. Předloni tak developer poprvé začal stavět ve finském městě Tampere z dřevěných modulů. Právě tam si chce ozkoušet, nakolik je na tom dřevěná stavba s emisemi lépe než ta betonová.
Na budovy a jejich emise se chce zaměřit i Evropská unie. Důvod je jednoduchý, na rozdíl od jiných odvětví je u nich relativně snadná náprava. EU letos představila strategii, jejíž součástí je také plán, aby se emise v budovách snížily do roku 2030 až o šedesát procent. Zároveň evropská sedmadvacítka navrhuje podporu komplexních renovací domů.