Fio banka jako šestá banka v Česku zavádí Google Pay. Apple Pay chce mít do konce roku

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

google-pay

Google Pay

0Zobrazit komentáře

„I ten zpožděný vlak nakonec jednou přijede. Máme Google Pay!“ oznámila dnes na svém Facebooku Fio banka, která tím zcela vystihla dnešní novinku. Na slibovanou podporu platební služby Google Pay totiž její zákazníci čekali skutečně dlouho. Od 2. dubna je nicméně služba pro snadné placení mobilním telefonem místo fyzické karty dostupná i pro klienty Fio banky. Zavedení konkurenčního Apple Pay pro majitele iPhonů je v plánu ještě v letošním roce.

Google Pay nicméně není pouze pro platby na bezkontaktních terminálech u obchodníka, využít lze tuto službu také pro platby v podporovaných e-shopech a zároveň si mobilem snadno vyberete také z bankomatů Fio banky. Zatím to však má jeden háček – tuzemská banka totiž podporuje jen karty Mastercard a Maestro a s Visou pro Google Pay zatím nepočítá.

„Placení mobilním telefonem představuje rychlý a moderní způsob placení, který v budoucnu může částečně nahradit i klasickou plastovou platební kartu. Vnímali jsme velký zájem o tuto službu, jsme proto rádi, že ji našim klientům můžeme také nabídnout,“ uvedl obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha. Kdo má u této banky aktuálně kartu Visa, může si zřídit zdarma kreditní či debetní kartu Mastercard, aby si ji mohl do Google Pay přidat.

fio-banka-bankomat2

Google Pay může u Fio banky použít také pro výběr z bankomatu

Placení s Google Pay mohou využít majitelé telefonů s operačním systémem Android 5.0 a vyšší, které zároveň mají technologii NFC, aby byla možná platba u bezkontaktního terminálu. Fio banka se tak přidává ke Komerční bance, Monetě, mBank, J&T Bance a Equa bank, která přidala podporu pro Google Pay začátkem roku. Fio banka ji slibovala již také delší dobu, ale službu nasadila až nyní.

Čekání na Apple Pay i novou aplikaci

Dále však musejí klienti Fio banky čekat na ještě mnohem déle slibovanou aktualizaci mobilní aplikace, která je v App Storu i Google Play v nezměněné podobě více než rok. Nová aplikace přitom měla dorazit už koncem loňského roku, ale také Google Pay bylo původně slibováno na leden, a tak dochází ke zdržení i v případně mobilního bankovnictví, kde zatím není jasné, kdy se očekávaná aktualizace objeví.

Čekají rovněž majitelé iPhonů, kteří by rádi ve Fio bance využívali platební službu Apple Pay. Tu zatím v Česku podporuje šestice bank, mezi nimiž Fio není. Podle vyjádření banky by však mělo Apple Pay dorazit během třetího čtvrtletí letošního roku. V té době můžeme očekávat případné rozšíření i do další banky, jelikož vyjádřily zájem také například Creditas, ČSOB či Equa bank.

freebike

Přečtěte si takéV Praze začala jezdit sdílená žlutá elektrokola. Český Freebike jich do hlavního města posílá prvních 500V Praze začala jezdit sdílená žlutá elektrokola. Český Freebike jich do hlavního města posílá prvních 500

Google Pay má aktuálně v České republice u zmíněné pětice bank aktivováno přes 82 tisíc uživatelů s tím, že J&T Banka čísla neprozrazuje. Dalších více než 10 tisíc klientů s Google Pay pak má také stravenkový Edenred. Apple Pay by již v České republice mělo využívat přes 200 tisíc klientů, a to je služba na českém trhu dostupná jen měsíc a půl, zatímco Google Pay již více než rok.

U plateb na Androidu je však třeba vzít potaz i alternativní řešení, které nabízí Air Bank (My Air), Česká spořitelna (Poketka) nebo ČSOB (NaNákupy). Těmito aplikacemi na Androidu platí dalších zhruba 100 tisíc uživatelů. Celková čísla za obě platformy, iOS a Android, jsou tedy prozatím srovnatelná, ovšem na Androidu je možné placení mobilním telefonem v některých případech již několik let.