Firmy se musí naučit, že práce na dálku z domova je nesmysl, hlásí CoworkBooking. Budoucnost vidí ve sdílených kancelářích
Spoluzakladatel CoworkBooking.com Jiří Opletal
Zatímco v roce 2007 globálně existovalo jen čtrnáct sdílených kanceláří, o dekádu později jejich počet dosahoval už čtrnácti tisíc a aktuálně je coworkingů zhruba 25 000. Český startup CoworkBooking přitom věří, že jejich počet nadále poroste, a to i v reakci na pandemii koronaviru, která firmy a jejich zaměstnance donutila přehodnotit způsob, jakým pracují.
„Lidstvo již několik posledních let směřuje k budoucnosti vzdálené práce. Často opovrhovaní digitální nomádi byli jednoduše jen prvními, kteří tuto myšlenku adoptovali,“ říká na úvod Jiří Opletal, spoluzakladatel CoworkBookingu, který sám poslední měsíce firmu vede z různých zemí v Jižní Americe.
„Pandemie ukázala firmám a lidem, že často dokážou pracovat efektivněji, ať už doma, nebo na chatě. Jsem přesvědčený, že mnoha lidem již bleskla myšlenka, že když to zvládli z domova, zvládli by pracovat i od moře nebo z Alp. Systém práce se změní, kanceláře ztratí svůj dnešní archaický význam,“ vypráví v rozhovoru čtyřiatřicetiletý podnikatel, který se po prodeji své původní firmy importující čínské smartphony naplno pustil do dalšího byznysu.
Jiří Opletal založil startup CoworkBooking společně s Markem Tůmou a Janem Dohnalem v roce 2018, kdy spustili testovací provoz systému pro rezervaci míst ve sdílených kancelářích. Ten probíhal do února letošního roku – v mezičase se tým zaměřoval především na navazování kontaktů s provozovateli coworkingů.
Soustředění na akvizice coworkingů však tým nyní považuje za klasickou startupovou chybu. „Měli jsme vypálit MVP, testovat, měřit a upravovat za pochodu. Nikoliv ladit dokonalý produkt v beta provozu rok. Tuhle zkušenost jsem se naučil hard way,“ přiznává Opletal. Díky tomu ovšem CoworkBooking spolupracuje s 10 tisíci sdílenými kancelářemi ve 165 zemích a pracovní místa umožňuje rezervovat přímo ve 2 500 z nich.
Ostrý start platformy byl navíc začátkem letošního roku zbrzděn pandemií, ta ale na druhou stranu startupu přinesla nové příležitosti. Společnosti se musely – často i nedobrovolně – přizpůsobit nové realitě plné home officů a virtuálních meetingů. Remote work (práce odkudkoliv) se tak podle Opletala stává novým standardem a odkazuje na studie, podle nichž se podíl coworkingů na realitním trhu zvýší ze současných pěti na třicet procent za deset let.
Jeho slova částečně potvrzují i kroky antivirového obra Avast. Jak nedávno popsal jeho šéf Ondřej Vlček, od ledna příštího roku firma přestane sledovat, kolik hodin zaměstnanec strávil na svém úkolu, i to, zda sedí v kanceláři v Česku, nebo na Kanárských ostrovech.