Ford kupuje za 100 milionů dolarů koloběžkový startup Spin. Pomoci může i s expanzí do Česka

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

spin-scooter3
0Zobrazit komentáře

Na poli startupů se sdílenými elektrickými koloběžkami, které zejména ve Spojených státech rostou jako houby po dešti, proběhla zajímavá akvizice. Americká automobilka Ford se rozhodla zhruba za 100 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun) koupit startup Spin, který své elektrické koloběžky půjčuje v devíti městech napříč Spojenými státy a v pěti univerzitních kampusech.

Pro Ford se jedná o další přídavek do jeho rostoucí divize přepravních služeb budoucnosti, které vedle svého tradičního automobilového byznysu buduje. Elektrické koloběžky tak doplní například samořízená vozidla, sdílená kola Ford GoBike nebo shuttle službu Chariot. Pro Spin se zase jedná o zajímavou injekci na vysoce konkurenčním poli, kde se zatím tento startup ze San Franciska nedokázal prosadit tak významně jako někteří konkurenti.

Jako první se zprávou o akvizici přispěchal magazín Axios, podle jehož zdrojů zaplatil Ford zmíněných 100 milionů dolarů. Poslední hodnota Spinu se přitom odhadovala jen na zhruba 40 milionů dolarů, když letos v květnu nabral v investičním kole Series A celkem 8 milionů dolarů. Akvizici nicméně následně potvrdily i obě firmy s tím, že Spin pro Ford představuje „důležitý krok v realizaci naší ambiciózní vize budoucnosti městské mobility“.

spin-escooter

Elektrická koloběžka Spin

Spin začal jako mnoho jiných koloběžkových startupů fungovat teprve doslova před pár měsíci. V březnu oznámil, že svou službu plánuje spustit na 60 trzích, ale zatím operuje jen v devíti amerických městech. I díky finančnímu zázemí Fordu by se nicméně mohl dostat do dalších měst, a to nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě, kam by také rád zamířil. Navíc jak nám v létě prozradili zástupci Spinu, možným cílem je i Praha.

gergely-debreczeni-aimotive

Přečtěte si takéGergely Debreczeni z AImotive: Budoucnost se samořízenými vozy bude nuda, ale zato bezpečnáGergely Debreczeni z AImotive: Budoucnost se samořízenými vozy bude nuda, ale zato bezpečná

„Jsme nadšeni, že můžeme oznámit akvizici Spinu Fordem. Budeme pokračovat jako samostatný byznys v rámci Ford Smart Mobility s cílem agresivní expanze,“ uvedl k akvizici koloběžkový startup s tím, že okamžitě zvětšuje svůj tým.

Expanze do Česka by dávala smysl i vzhledem k tomu, že tu od září operuje jiný americký koloběžkový startup Lime, a již nejednou se stalo, že kde začala operovat jedna firma, rychle se přidala druhá. Již nějakou dobu se mluví o vstupu konkurenčního Birdu, ale dorazit může klidně více hráčů, jako tomu je v jiných světových městech. Miliardový Lime nicméně zatím v Praze řeší spíše problémy, a tak bude zajímavé sledovat další vývoj.

spin-founders

Zakladatelé Spinu Zaizhuang Cheng, Derrick Ko a Euwyn Poon

Spinu se prozatím expanze nedařila zdaleka tak rychle. Podle vlastních dat sice zprostředkoval již více než 1 milion jízd, ale právě zmínění konkurenti Bird a Lime se rozšiřují rychleji a zároveň nabrali mnohem více peněz. Hodnota Birdu se po investicích ve výši 415 milionů dolarů pohybuje nad dvěma miliardami dolarů a Lime je po podobných investicích zhruba na polovině.

Nedávno se tak spekulovalo, že by se mohl Spin pokusit vybrat další peníze prostřednictvím kryptoměn a nabídky bezpečnostních tokenů, ale je možné, že to nově díky akvizici Fordu nebude nutné. Velmi konkurenční koloběžkový trh si nicméně vysoké investice žádá a bez nich podle všeho nepůjde přežít.

spin-escooters

Elektrické koloběžky Spin

Diskuze (0)

Novinka

Anonym