Forejtův bizarní klip pro McDonald’s rozdělil internet. Navíc se ukázalo, že nápad není tak originální

Známý kuchař hraje hudbu na suroviny z „mekáče“. Jeho klip se ale nápadně podobá reklamě, se kterou před časem bodovala německá Edeka.

Filip HouskaFilip Houska

forejt_1

Foto: Jitka Pavlova/Flickr

Šéfkuchař Přemek Forejt a jeho rap

0Zobrazit komentáře

V hudební branži se standardně hraje na hudební nástroje. Na tom logicky není nic překvapivého. Proto když ve středu McDonald’s vypustil nové propagační video, ve kterém známý olomoucký šéfkuchař Přemek Forejt hraje na suroviny jako žemle, sýr, rajčata nebo cibule, zdálo se to jako originální nápad. Celé to je však trochu jinak – takový koncept už dlouho existoval. A lidé to české pobočce slavného amerického fastfoodového řetězce dávají hlasitě najevo. V pichlavých komentářích koupou i samotného Forejta. Jen o nich to ale není.

Na začátek ale pěkně popořadě. Český McDonald’s už s Přemkem Forejtem, který se pod kůži širší veřejnosti vryl jako porotce kulinářského pořadu MasterChef Česko, spolupracuje několik měsíců. Letos v březnu s ním oznámil oficiální spojení, v rámci kterého se šéfkuchař špičkové olomoucké restaurace Entrée stal jeho takzvaným kontrolorem kvality produktů. Jenom někde v ústraní ho ale „mekáč“ nedrží.

Protože jde o gastronomickou celebritu, točil s ním několik videí přímo u dodavatelů produktů, přičemž dosud největší kampaň s ním vyšla v polovině tohoto týdne, kdy McDonald’s zveřejnil videoklip z projektu Mc’n’Roll, kde Forejt rapuje, tancuje a především rozeznívá suroviny, které řetězec používá zejména pro své slavné cheeseburgery.

K hraní na suroviny (od housek přes rajčata až po cibule) používá technologii, se kterou přišlo studio Playtronica. Její elektronická zařízení totiž přeměňují dotek na midi noty a z čehokoliv dělají midi ovladač, kterým je možno proměnit lidské tělo v „klávesnici“. Díky tomu pak může člověk pouhým dotekem ruky rozeznít většinu předmětů okolo. Do skladby byl zakomponován i skladatel a hudebník Jiří Burian alias Kapitán Demo, jenž nedávno točil pro supermarket Lidl.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle očekávání se na sociálních sítích strhla pořádná mela. Zatímco jedni vyčítali Forejtovi, jak se mohl z pozice vyhlášeného šéfkuchaře ocitnout v poněkud bizarním videu, kde na vysokou gastronomii není kladen důraz, druzí naopak oceňovali nápad a chválili chytlavou melodii i text. Právě s originalitou to ale není tak horké. Jak se totiž ukazuje, ti, kteří za videoklipem stojí, se výrazně inspirovali jinde.

Stejný koncept se objevil už loni, a to v klipu od kontroverzního francouzsko-amerického umělce Marka Rebilleta, který rozehrával suroviny a dělal obdobně šílené kreace v propagačním videu od německého supermarketu Edeka. Od lidí na sociálních sítích padaly i zmínky, že Forejt až příliš okatě napodobuje například estonského rappera Tommyho Cashe, který má bizarní pojetí hudebních videoklipů v malíku.

„Inspirovali jsme se hned u několika tvůrců, kteří se toho nebojí stejně jako Přemek. Někdo v tom vidí Tommyho Cashe, někdo zase Marka Rebilleta, Salvatore Ganacciho nebo třeba Aminé. Nejdůležitější surovinou byly ale Přemkovy vlastní šílené nápady. Včetně outfitů,“ komentuje pro CzechCrunch Jitka Pajurková, ředitelka PR a komunikace pro tuzemský McDonald’s.

Co se tvorby hudebního klipu týče, režíroval ho Petr Dvořák, přičemž produkčně vychází z dílen studia Yo’Mama. Samotný projekt na zlepšování vnímání kvality surovin pak vede agentura MSL Czech Republic. V projektu zvaném Mc’n’Roll zajišťuje ambasadorskou spolupráci a PR komunikaci, kreativní vedení a produkci pak poskytuje ve spolupráci s Leo Burnett. Komunikaci na sítích a spojení s dalšími influencery zaštiťuje agentura Follow Bubble.

Ať je pak výsledek jakýkoliv, McDonald’s z toho těží. Videoklip je v posledních čtyřiadvaceti hodinách hojně komentovaný – a také vyhledávaný. Na YouTube měl ve čtvrtek večer už více než 130 tisíc zhlédnutí a stovky komentářů.

Středozem má nového pána. Práva na Tolkienova díla umožní natočit filmy o Gandalfovi nebo Glumovi

Práva na Pána prstenů a Hobita koupil švédský herní vydavatel Embracer Group. Chce vytvářet hry, ale zmiňuje i možnost filmů o jednotlivých postavách.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

warner-bros-peter-jackson-hobbit-gandalf

Foto: HBO

Jeden z čarodějů Tolkienovy Středozemě, Gandalf

0Zobrazit komentáře

Někteří diváci si mohli myslet, že po natočení trilogie Pána prstenů a už tak možná příliš roztaženého Hobita adaptace děl J. R. R. Tolkiena v zásadě skončily kvůli vyčerpání zdrojového materiálu. Dnes ale žijeme v době spin-offů, prequelů a audiovizuálního univerza Marvelu – a chybějící zdrojový materiál lze vždy domyslet. Když tedy videoherní a mediální firma Embracer Group nyní kupuje práva na Tolkienovo dílo, zmiňuje možnost nových filmů i seriálů.

Mnoho prostoru pro bezpočet příběhů z hloubi mytologie Středozemě anglický autor sám explicitně vytvořil. Jelikož svému epickému fantasy chtěl poskytnout co nejsilnější dojem autenticity, dvojici hlavních příběhů doplnil o rozsáhlé, více či méně detailní poznámky o hluboké historii, mytologii a reáliích fikčního světa. Mezi Pánem prstenů, Hobitem, Silmarillionem, Nedokončenými příběhy Númenoru a Středozemě, korespondencí a dalšími zápisky je tak dostatek odkazů pro tisíce stran textu nebo stovky hodin audiovizuálního umění z předloh spisovatele.

Práva na adaptování a další vytěžování Pána prstenů, Hobita a jiných okruhů dějin Středozemě dosud patřila společnosti The Saul Zaentz Company, která je spravovala v rámci divize Middle-earth Enterprises. Ta se tolkienovskou divizi ale už počátkem tohoto roku rozhodla prodat. Začal souboj o prokázaně velice lukrativní franšízu, přičemž padly zmínky o ceně dosahující až dvě miliardy dolarů, tedy přes 40 miliard korun. Finanční podmínky aktuálního prodeje nejsou veřejně známé.

Jelikož je právě uprostřed tvorby velice ambiciózního seriálu podle historických dodatků k Pánovi prstenů, za hlavního zájemce se považoval Amazon. Teď ale všechny překvapila švédská Embracer Group, která získala práva na tvorbu filmů, jevištních inscenací, videoher, deskových her, merchandisingu a dokonce tematických parků podle vybraných částí Tolkienova díla.

lotr-amazon2

Foto: Amazon Studios

Záběry z první řady seriálu Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu

„Jsem opravdu nadšený, že se Pán prstenů a Hobit, jedna z nejepičtějších fantasy sérií na světě, připojila do rodiny Embracer a otevřela tak nové transmediální příležitosti včetně synergií v rámci naší globální skupiny,“ řekl zakladatel a ředitel Embraceru Lars Wingefors.

Nejdříve se přitom kultovní fantasy má stát studnicí nápadů pro vývojáře videoher a deskových her, kteří jsou přímou součástí firmy. Oficiální vyjádření k akvizici pak dodává, že potenciál příležitosti do budoucna vidí také ve filmech založených na ikonických postavách jako Gandalf, Aragorn, Glum, Galadriel, Eowyn a dalších.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Znamená to, že bychom časem tolkienovský propojený filmový svět po vzoru univerza Marvelu dostali? Nelze to vyloučit. Middle-earth Enterprises se nicméně součástí Embracer Group stanou v prakticky nezměněné formě a zachovají si vedení, které prozatím jednalo poměrně konzervativně. V minulosti bylo zodpovědné hlavně za licencování Tolkienova díla studiím, čímž vznikly obě trilogie Petera Jacksona. Filmová práva na Pána prstenů a Hobita přitom aktuálně mají poměrně úzce vymezené mantinely, stále na ně totiž má exkluzivní nárok studio New Line Cinema patřící Warner Bros.

V současnosti jsou Middle-earth Enterprises finančně zainteresované jak v seriálu Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu, tak v připravovaném animovaném filmu The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim s plánovaným datem uvedení v roce 2024. Hernímu vývojáři EA pak fantasy předlohu licencuje pro mobilní hru The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth.

Seriál Amazonu každopádně v dohledné době skoro jistě nenajde konkurenci s podobným rozsahem odehrávající se ve stejném univerzu. Naopak není vyloučeno, že retailový gigant v následujících letech od Embraceru koupí licenci na natočení něčeho dalšího ze Středozemě. Stále je zde také Tolkien Estate, spravující značnou část spisovatelova díla a pozůstalosti, od něhož Amazon získal práva na dodatky Pána prstenů.

Možnost natočení spin-offu obsahuje už původní smlouva o natočení seriálu, který bezpodmínečně dostane všech pět plánovaných řad s celkovou cenovkou kolem miliardy dolarů. Epické televizní dílo s podtitulem Prsteny moci se odehrává pár tisíc let před výpravou za zničením Jednoho prstenu ve druhém věku. Obyvatel Středozemě v čele s elfkou Galadriel budou muset svůj domov ochránit před zkázou ze strany pána zla Saurona. První díl seriálu na obrazovky dorazí už za dva týdny.

Embracer Group mezitím spolu s právy na legendární fantasy koupilo i několik herních vydavatelů, mezi nimiž je Limited Run Games nebo Tripwire Interacive. Firma v posledních měsících nakupuje skutečně ve velkém – v květnu získala studia Crystal Dynamix či Square Enix, kterému patří hry Deus Ex a Tomb Raider. V minulosti koupilo také české Warhorse Studios, jež stojí za hrou Kingdom Come: Deliverance.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání