Fryc, Valtr, Palán i Dlouhý. 146 startupistů a investorů vyzývá k přijetí zaměstnaneckých akcií
Mezi signatáři dopisu, který dnes odevzdali premiéru Petru Fialovi, jsou nejvýraznější jména české startupové scény.
Zástupci českých startupů a investorů dnes odevzdali otevřený dopis premiéru Petru Fialovi, v němž žádají úpravu systému zaměstnaneckých akcií. Celkem se pod dopis, který inciovali Jan Čurn ze startupu Apify a Vít Horký z neziskové organizace Czech Founders, podepsalo 146 startupistů a investorů.
Mezi signatáři dopisu jsou i nejvýraznější jména české startupové scény včetně například Olivera Dlouhého z Kiwi.com, Ondřeje Fryce z Reflex Capital, Richarda Valtra z Mews, Huberta Palána z Productboardu, Jakuba Havrlanta z Rockaway Capital či Jana Hammera z Index Ventures.
„Nežádáme o žádné daňové úlevy. Žádáme pouze o možnost dát raným zaměstnancům startupů podíl na zisku z prodeje firmy, podobně jako kdyby byli akcionáři nebo skuteční podílníci firmy, ovšem bez komplikací spojených s provozem akciové společnosti a bez složité corporate governance, kterou přináší podíly zapsané v obchodním rejstříku,“ píší signatáři v dopise s výzvou premiéru Fialovi, aby se on, vláda i koaliční partneři zasadili o doplnění současného zákona upravujícího zaměstnanecké akcie.
Startupy volají po zavedení zaměstnaneckých akcií – označovaných jako ESOP – roky. Související novela zákona, která začala platit od ledna a zavedla ESOP do české legislativy, nadšení nevzbudila. Naopak zaznívají názory, že model dělení se o úspěch firmy s klíčovými lidmi v takovém nastavení nikdo využívat nebude.
Na příjem, který je kapitálový, se totiž aktuální legislativa v případě zaměstnaneckých akcií dívá jako na příjem ze zaměstnání a podle toho ho i daní. Skupina Pirátů a dalších zástupců úřadů i startupové scény pak nedávno představila novou úpravu, která by – pokud všechno dopadne – mohla začít platit od příštího roku.
„Naše startupová komunita přivítala snahu poslanců vládní koalice o zlepšení stávající situace nedávnou úpravou zákona o daních z příjmů, která odkládá okamžik zdanění zaměstnaneckých akcií. Bohužel ale v aktuální podobě tento zákon není pro většinu českých startupů použitelný,“ píší startupisté v dopisu.
Jako hlavní problémy uvádějí, že:
- Zákon předpokládá okamžitý převod podílů či akcií na zaměstnance, což je pro většinu firem nežádoucí kvůli komplikacím v corporate governance. Složitá vlastnická struktura startupům v praxi omezuje možnosti prodeje nebo získání dalších investic.
- Odklad daňové povinnosti (a brzy snad i odvodů pojistného) v právní úpravě účinné od 1. 1. 2024 je využitelný pouze při splnění mnoha podmínek, např. že zaměstnanec zůstane pracovat ve společnosti až do doby prodeje nebo že prodej proběhne do 10 let od jeho nabytí podílů. Tyto podmínky vystavují zaměstnance, resp. společnosti riziku předčasného zdanění v situaci, kdy si to ještě nemohou dovolit. Pro ilustraci, i naše nejúspěšnější startupy potřebovaly od založení do úspěšného prodeje delší dobu: Avast 33 let, AVG 26 let, Mall.cz 12 let nebo Zásilkovna 13 let.
- Daňový rámec nepřevoditelných opčních práv, který by byl nejvhodnější cestou ke splnění potřeb zaměstnanců i zakladatelů, zůstal nadále nevýhodný v tom ohledu, že nárůst hodnoty podílů či akcií je vysoce zdaněn jako příjem ze závislé činnosti.