Google dostal ve Francii pokutu půl miliardy eur za neshody s médii. I přesto, že se s nimi snažil domluvit

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Sundar Pichai, šéf Googlu a jeho mateřské firmy Alphabet

0Zobrazit komentáře

Antimonopolní úřady v USA i v Evropské unii se stále více zaměřují na činnost technologických gigantů a ti čelí často obřím sankcím. Dnešek není výjimkou – francouzský antimonopolní úřad oznámil, že udělil pokutu ve výši 500 milionů eur (12,8 miliardy korun) společnosti Google za to, že se nedohodla s vydavateli zpravodajství na kompenzacích za vyhledávačem využívaný obsah.

Pokuta přichází v době, kdy politici v mnoha zemích zvyšují tlak na internetové platformy, aby kompenzovaly mediální domy za obsah, díky němuž si udržují uživatele. Google v reakci na kritiku v několika zemích včetně Česka už dříve spustil iniciativu Google News Showcase. Pětici tuzemských vydavatelů tak platí a uživatelům odemyká i placený obsah.

Google se podle svých slov snažil domluvit s vydavateli i ve Francii, což mu ostatně předepsala tamní legislativa vycházející z evropské směrnice. Společenství tamních vydavatelů Alliance de la presse d’information generale (APIG), však tvrdilo, že jednání nebyla vedena „v dobré víře“. Úřad jim dal za pravdu a udělil Googlu nejvyšší pokutu, kterou mohl.

google-news

Foto: CzechCrunch

Mobilní aplikace Zprávy Google

Jak před pár dny uvedla agentura Reuters, jednání s francouzskými vydavateli byla pozastavena právě v očekávání dnešního rozhodnutí antimonopolního úřadu. Podle dokumentů, do kterých agentura nahlédla, americká společnost v lednu navrhla, že zaplatí celkem 76 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) 121 francouzským vydavatelům.

Přestože by se jednalo nejspíš o největší dohodu v rámci programu Google News Showcase, nestačilo to. „Náš cíl zůstává stejný. Zohledníme připomínky francouzského úřadu pro hospodářskou soutěž a upravíme naše nabídky,“ uvedl americký technologický gigant s tím, že dnešní rozsudek ignoruje jejich snahy na dosažení dohody.

Úřad tvrdí, že Google se měl provinit především tím, že chtěl z vyjednávání o nové podobě autorských práv vyčlenit fotografie a některá konkrétní média. Na základě dnešního rozsudku má technologický gigant i další ultimátum. Pokud se do dvou měsíců s vydavateli nedohodne na lepších podmínkách, může čelit dalším sankcím až ve výši 900 tisíc eur (23 milionů korun) za den.

V krátkém sledu je to už druhá pokuta, kterou Google ve Francii obdržel. V červnu dostal od stejného úřadu pokutu 220 milionů eur, v přepočtu přes 5,5 miliardy korun, za zneužívání dominantního postavení v reklamě.

Na francouzském mediálním trhu ve velkém působí i český podnikatel Daniel Křetínský. Je významným akcionářem deníku Le Monde a vlastní magazín Elle i další tamní časopisy. Veřejně se v minulosti vyjádřil proti dohodě, kterou Google místním médiím navrhl.