Google okouzlil svou umělou inteligencí. Teď ale přiznal, že ukázkové demo bylo nereálné

Umělá inteligence Gemini uměla podle videa velice rychle předpovídat a třeba identifikovat kresby v reálném čase. Záběry ale byly sestříhané.

Peter BrejčákPeter Brejčák

pichai-gemini

Foto: Google / CzechCrunch

Šéf Googlu Sundar Pichai a umělá inteligence Gemini

0Zobrazit komentáře

Technologický gigant Google ve středu představil svou verzi generativní umělé inteligence Gemini a chlubil se, že v testech dokáže porazit konkurenční řešení ChatGPT od společnosti OpenAI. Rovnou navíc zveřejnil video, ve kterém ukazoval, jak člověk dokáže se systémem mluvit a zadávat příkazy v kombinaci s rozpoznáváním obrazu. Zatímco se tyto záběry s modrou kachničkou začaly rychle šířit médii i sociálními sítěmi, později se ukázalo, že Gemini ve skutečnosti funguje jinak.

V šestiminutovém videu Google ukazuje schopnosti umělé inteligence Gemini, která tu dokáže rychle rozpoznávat obrázky a na příkazy reaguje v řádu sekund. Na první pohled se vše zdá být impozantní, například když sleduje papírovou kuličku schovanou pod plastovým kelímkem, tedy klasickou hru skořápky, nebo když rozezná obrázek z teček předtím, než je reálně nakreslený. To by znamenalo, že Gemini umí i předpovídat, a to poměrně rychle.

Google ale přiznal, že video je sestříhané – v popisku videa sdělil, že pro účely ukázky byla snížena latence a výstupy Gemini byly pro stručnost zkráceny. To znamená, že reakční doba umělé inteligence je ve skutečnosti delší. Dál společnost pro agenturu Bloomberg přiznala, že video bylo vytvořeno pomocí statických obrázků ze záznamu a výzev prostřednictvím textu. Tedy ne z videí a mluveného slova.

Ukázka přitom naznačuje, že člověk by mohl s Gemini vést plynulou konverzaci, zatímco umělá inteligence by v reálném čase sledovala a reagovala na okolní svět. Takové schopnosti ale ve skutečnosti nemá. Když se magazín The Verge zeptal na další podrobnosti ohledně validity videa, Google ho odkázal na příspěvek Oriola Vinyalse na sociální síti X (dříve Twitter). Viceprezident pro výzkum a vedoucí oddělení hlubokého učení v DeepMindu, patřícím pod Google, v něm vysvětluje, jak tým video vytvořil.

„Všechny uživatelské výzvy a výstupy ve videu jsou skutečné, zkrácené pro stručnost. Video ilustruje, jak by mohly vypadat vícerežimové uživatelské zkušenosti vyrobené pomocí Gemini. Vytvořili jsme (video), abychom inspirovali vývojáře,“ píše Vinyals, na což další z uživatelů sociální sítě reagoval dotazem: „Pokud chcete inspirovat vývojáře, proč nezveřejníte skutečný obsah?“ A dodal, že video je zavádějící.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Bloomberg pak v názorovém komentáři popisuje, jak moc Google se svou umělou inteligencí za ChatGPT de facto zaostává. Jeho tvůrce OpenAI před rokem vzal všem vítr z plachet, když chatovacího robota otevřel veřejnosti. Systém si rychle oblíbili i přední čeští byznysmeni a byznysmenky. Google sice kontroval představením vlastní konverzační umělé inteligence s názvem Bard a v létě ji zpřístupnil také v Česku, ale její schopnosti zatím za ChatGPT zaostávaly.

Teď Google ukázal, že Gemini dokáže porazit ChatGPT ve verzi 4 ve většině standardizovaných testů včetně středoškolské fyziky nebo práva. Jak ale píše Bloomberg: „Ve většině benchmarků však Gemini Ultra porazil model GPT-4 jen o několik procentních bodů. Jinými slovy, špičkový model umělé inteligence od Googlu jen těsně vylepšil něco, co v OpenAI dokončili nejméně před rokem.“

„Pokud bude Gemini vydán začátkem ledna, jak Google naznačil, Gemini Ultra nemusí zůstat top modelem moc dlouho. Během doby, co Google doháněl OpenAI, měl ten svižnější hráč téměř rok na to, aby pracoval na svém dalším modelu, GPT-5,“ doplňuje Bloomberg.

Českým obcím pomůžou digitální úředníci. Vypadají jako bankomat s vlídnou lidskou tváří

Firma Born Digital rozvíjí umělou inteligenci, s níž lidé mohou na úřadech mluvit stejně jako s lidmi. A třeba založit živnost či zaplatit za psa.

Iva BrejlováIva Brejlová

umělá inteligence

Foto: Vygenerováno OpenAI DALL·E-3

Umělá inteligence by v Česku měla pomáhat řešit i úřední náležitosti

0Zobrazit komentáře

Dostat se na úřad a vyřídit si vše potřebné je pro lidi ve vzdálenějších obcích mnohdy náročné. A nejen tam, protože všichni víme, jak bývají úřady občas přeplněné a jejich zaměstnanci nestíhají. Pomoci by mohl digitální úředník, který dokáže vyřešit spoustu běžných úkonů – od úhrady poplatků za svoz odpadu či za psa přes výpisy z rejstříků až po zřízení živnosti. A to od počátečního požadavku až do jeho úplného vyřešení. Vytváří ho český startup Born Digital a už na něj dostal desítky milionů od České spořitelny a J&T.

Digitální úředník tak trochu připomíná bankomat, z obrazovky ale hledí tvář digitální persony, s níž mohou lidé vyřešit to, s čím by jinak šli za živými úředníky. Firma Born Digital, za níž stojí Tomáš Malovec a Zenon Sliwka, kombinuje řečové technologie a prvky vizuální, generativní a konverzační umělé inteligence. Stroj je jako bankomat podobně kompaktní a lze ho tak skutečně umístit jak do menších obcí, tak třeba i na úřady ve městech, kde se může ujmout vyřizování některé z agend. A tam, kde digitální persona nepomůže, přesměruje lidi na dálku ke skutečnému člověku.

Ale je to jen jedna z možností použití. Digitální persona může změnit práci v komerční sféře i ve zdravotnictví. Technologii lze využít všude, kde je potřeba interakce kontaktního centra se zákazníkem. Startup Born Digital má aktuálně přes 80 B2B klientů v sedmi státech. Uplatnění má v bankovnictví, pojišťovnictví, energetice, e-commerce nebo třeba v cestovatelském ruchu. Na digitální personu společnost přesunula větší část pozornosti nově s tím, že má v plánu expandovat na západní trhy.

A pro svůj plánovaný rozvoj právě získala velmi zajímavé spojení: mimo jiné Českou spořitelnu, která jí do zmíněných strojů připomínající bankomaty má pomoct. A tak prostřednictvím programu Seed Starter posílá investici, jež podle informací CzechCrunche dosahuje téměř 30 milionů korun. S tím, že vnímá „obrovský“ růstový potenciál. „Aktivně se podílíme na některých možnostech budoucího využití tohoto řešení i uvnitř banky,“ říká Jiří Skopový, lídr programu Seed Starter. Banka testuje digitálního bankéře. A podpora má pomoct i škálování napříč zeměmi, v nichž působí skupina Erste.

born digital

Foto: Seed Starter

Zástupci Born Digital a jeho investorů ze Seed Starteru a J&T Ventures

Peníze mají pomoct i samotnému vývoji digitální persony. „Například v podobě digitálního úředníka, digitálního pojišťovacího poradce, lékařského asistenta a mnoha dalších. Na několika příkladech využití pracuje Born Digital společně se skupinou Erste a tím pádem dává investice od Seed Starteru smysl. Jsme přesvědčeni, že na tuto vlnu v Born Digital nasedli včas a jejich digitální persona má potenciál stát se globálním produktem,“ myslí si David Polach, principál ve fondu J&T Ventures.

Právě ten se současného investičního kola účastní a firmě posílá další desítky milionů korun. Startup Born Digital podporuje už podruhé. „V Born Digital se na AI soustředili už v době, kdy jsme investovali pre-seedové kolo,“ říká David Polach. Podle něj je pro Born Digital současná vlna velkých jazykových modelů spíš evolucí. „Spoluzakladatelé Tomáš a Zenon ukázali, že současné technologické trendy umí přetavit ve škálovatelný byznys,“ popisuje.

Digitální persona nemá nahradit člověka, ale odlehčit od manuálních a rutinních úkolů. „Práce s digitálním úředníkem je velmi intuitivní a díky vlídnému přístupu představuje pozvolný přechod k digitalizaci i pro skupinu lidí, kteří doposud preferovali kontakt se skutečným úředníkem,“ představuje si Tomáš Malovec, CEO a spoluzakladatel Born Digital.

Obdobně může projekt odlehčit od rutinních úkonů lékařům či policistům. Už teď se testuje řešení, ve kterém digitální lékařský asistent automaticky zhotoví na základě poslechu rozhovoru lékaře s pacientem jeho přepis a závěrem vygeneruje lékařskou zprávu. Cílem je minimalizace času, který lékaři tráví administrativními úkony, snížit se má průměrná délka návštěvy a zkrátit čekací doby. Jako první se do pilotního projektu zapojila Nemocnice Jihlava, řešení se ale už zkouší v dalších státních i soukromých zdravotnických zařízeních.

V České spořitelně je také testován pilotní projekt digitálního bankéře. „Hledáme místa, kde můžeme bankéřům pomoci a posunout tak služby banky ještě blíže potřebám našich klientů,“ popisuje Lukáš Pudil z České spořitelny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak už bylo řečeno, za Born Digital stojí Tomáš Malovec a Zenon Sliwka, jde o československý startup vzniklý v roce 2019 jako spin-off firmy GoodAI Marka Rosy zaměřené na vývoj umělé inteligence. Podle Malovce je současné nabírání peněz důležitým odrazovým můstkem pro investici označovanou jako Series A. V Born Digital si představují, že by ji mohli dostat v řádu 12 až 18 měsíců.

Dodavatelem technického řešení, tedy samotného „těla“ přístroje, z něhož bude digiúředník promlouvat, je právě Česká spořitelna. Ta se chce vstupem do oblasti e-governmentu aktivně podílet na procesu digitalizace veřejné sféry. Podle informací CzechCrunche by se první počítačoví byrokraté pohánění umělou inteligencí mohli v českých obcích či na úřadech začít setkávat v řádu měsíců.

Letos v květnu už Česká spořitelna představila jiný multifunkční stroj, který měl ukázat možnost výrazně posunout digitalizaci tuzemské státní správy. S představou, že by přes něj bylo možné podávat online žádosti, využívat poradenství, tisknout i skenovat dokumenty nebo třeba vyřešit průkazky do městské dopravy. V takovém řešení ale počítala s napojením na hovor s živým člověkem.