Google ukázal umělou inteligenci Gemini. Vrací úder a říká, že je lepší než ChatGPT od OpenAI

Nový model umělé inteligence pohání chatbota Bard a přichází také do telefonů Pixel 8 Pro. Google tím reaguje na konkurenční služby.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pichai-gemini

Foto: Google / CzechCrunch

Šéf Googlu Sundar Pichai a umělá inteligence Gemini

0Zobrazit komentáře

Ve světě umělé inteligence se investují obrovské prostředky do vývoje všech možných nástrojů a každá firma si chce ukousnout alespoň část rychle rostoucího trhu. V posledním roce hrálo prim především OpenAI, ve kterém má masivně zainvestováno Microsoft – před rokem veřejnosti představilo svou konverzační umělou inteligenci ChatGPT a vzalo svět útokem. Teď v očekávaném tahu vrací úder konkurenční Google, který představil svůj nový model. Jmenuje se Gemini a je to dosud nejvýkonnější umělá inteligence, kterou v Googlu vyvinuli. Navíc tvrdí, že v mnoha ohledech má být lepší než vše od OpenAI.

Nejprve Gemini dorazí do chatbota Bard a telefonů Pixel 8 Pro. Později se má rozšířit i do prohlížeče Chrome a dalších služeb od Googlu. „Tato nová éra modelů představuje jedno z největších vědeckých a inženýrských úsilí, které jsme jako společnost podnikli,“ prohlásil výkonný ředitel Googlu Sundar Pichai, když umělou inteligenci Gemini představoval. Nejprve je služba k dispozici klientům z anglicky mluvících trhů, ti další přijdou na řadu později.

„Jsem upřímně nadšený z toho, co nás čeká, a z příležitostí, které Gemini otevře lidem po celém světě,“ doplnil šéf firmy, která se spolu s dalšími předními technologickými hráči přetahuje o to, kdo nabídne lepší služby a nástroje poháněné umělou inteligencí, jež umožní lidem změnit nebo usnadnit práci či potenciálně měnit celé obory.

Takřka přesně před rokem vzalo všem vítr z plachet OpenAI a jeho ChatGPT, které si rychle oblíbili i přední české byznysmenky a byznysmeni. Google sice kontroval představením vlastní konverzační umělé inteligence s názvem Bard a v létě ji zpřístupnil také v Česku, ale její schopnosti zatím za ChatGPT zaostávaly. A právě to se má teď podle Googlu změnit, protože Barda bude pohánět AI model Gemini, který přináší řadu vylepšení a nových schopností. Jeho možnosti využití navíc budou široké, a tak přichází ve třech tarifech.

geminivs

Foto: Google

Google se chlubí tím, že je jeho AI model Gemini lepší než ChatGPT

Nejvýkonnější model od Googlu se jmenuje Gemini Ultra a má být přímým konkurentem GPT-4, což je aktuálně ten nejlepší model od OpenAI. Prostřední model Gemini Pro má podle Googlu překonat GPT-3.5, což je aktuálně základní verze ChatGPT. A Gemini Nano má sloužit zejména pro mobilní zařízení, do kterých chce Google svou umělou inteligenci také nasazovat. Americká technologická firma, která patří pod mateřskou společnost Alphabet, to ale bude dělat postupně.

Od tohoto týdne ji mohou uživatelé vyzkoušet v chatbotu Bard, kde bude k dispozici verze Gemini Pro. Nabídne například pokročilejší uvažování, plánování či porozumění. Začátkem příštího roku pak má dorazit placená verze chatbota běžící na platformě Gemini Ultra, která se bude jmenovat Bard Advanced. Detailní informace o cenách zatím Google neprozradil. Například konkurenční ChatGPT Plus od OpenAI, v němž je k dispozici model GPT-4, vyjde na osobu na dvacet dolarů (450 korun) měsíčně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Právě populárnímu ChatGPT se chce nyní Google postavit. Proto během představování svého Gemini ukázal velké množství srovnávacích testů, v nichž chtěl ukázat, že v řadě ukazatelů jeho Bard díky novému modelu umělé inteligence překonává prozatím bezplatnou verzi ChatGPT. Dosud nejvýkonnějším AI modelem na trhu byl GPT-4 od OpenAI, ale Google nyní tvrdí, že i ten se svým modelem Gemini Ultra překonal (viz jeho srovnávací testy na obrázku výše). Prozatím ho však veřejnost nemůže vyzkoušet.

„S výsledkem přes 90 procent je Gemini prvním modelem umělé inteligence, který překonává lidské experty ve standardním průmyslovém benchmarku MMLU. Je to náš největší a nejschopnější model umělé inteligence,“ uvedl Eli Collins, viceprezident pro produkty v Google DeepMind. Zkratka MMLU znamená Massive Multitask Language Understanding a měří schopnosti umělé inteligence pomocí standardních testů v kombinaci 57 předmětů, jako je matematika, fyzika, historie, právo, medicína a etika.

Google zároveň zdůrazňuje, že je Gemini vytvořen nejen pro práci s textem, ale také pro multimodální výkon. Na videu níže se na multimodální fungování v praxi můžete podívat. Google tu ukázal, jak jeho Bard poháněný Gemini pomáhá studentovi s domácím úkolem z fyziky. Na dalším videu se Google spojil s youtuberem Markem Roberem, který pomocí Bardu a Gemini Pro sestavuje papírovou vlaštovku.

CzechCrunch Jobs