Hacker, který stojí za úniky videí z GTA VI, možná stráví zbytek života v léčebně. Je příliš nebezpečný
Osmnáctiletý mladík z Oxfordu zveřejnil desítky interních videí z teprve připravované hry GTA VI, stojí ale také za řadou dalších kyberútoků
Jak vypadá nebezpečný hacker? Může to být například protagonista seriálu Mr. Robot, geniální asociální samotář znechucený světem, který se rozhodne strhnout současnou civilizaci k zemi. Nebo je to, v realističtějším scénáři, zloděj, jenž se nabourá do systému nemocnice, zašifruje data a požaduje za ně výkupné. Arion Kurtaj, skrývající se pod přezdívkou Lapsus$, ale není ani jedním. Jako nebezpečného počítačového experta ho na potenciální doživotí v léčebně odsoudili za úniky dat z chystané videohry GTA VI.
Zveřejnění 90 videí z vývoje, a dokonce i zdrojového kódu Grand Theft Auto VI na online diskusním fóru je zdaleka nejznámějším Kurtajovým přečinem, ale zdaleka ne jediným. Osmnáctiletý mladík z Oxfordu ho provedl loni v září, zatímco byl pod policejním dohledem za jiný zločin. Nepotřeboval přitom ani laptop, který mu zabavili – stačily mu mobilní telefon, chytrý modul pro televizi Amazon Fire TV Stick a televize v hotelu Travelodge, kde byl po propuštění z vězení na kauci.
Mladý hacker se tehdy naboural do firemního Slacku vývojářů ze studia Rockstar Games a napsal tam: „Pokud mě lidé z Rockstar nekontaktují na Telegramu do 24 hodin, začnu zveřejňovat váš zdrojový kód.“ Následně přímo na oficiální stránce Rockstar Games s názvem GTA Forums pod přezdívkou TeaPotUberHacker sdílel kolem padesáti minut záběrů z teprve vyvíjené hry – vůbec první, které veřejnost viděla.
Už předtím se Kurtaj naboural do systémů technologických obrů jako Uber a Nvidia a telekomunikační firmy BT/EE, kradl ale také různé kryptoměny z digitálních peněženek jednotlivců. V mnoha případech spolupracoval s větší skupinou hackerů a za ukradená data požadoval výkupné. Server BBC například uvádí, že 26 tisícům zákazníků EE rozeslali zprávu: „Jsme Lapsus$, pamatujte si naše jméno, máme vaše uživatelská data. Máme zdrojové kódy EE, BT a Orange. Pokud nám EE zaplatí 4 miliony dolarů v XMR (kryptoměna, pozn. red.) do 20. srpna, vše z našich serverů smažeme.“
Osmnáctiletý Oxforďan a jeho kumpáni prý všem napadeným firmám způsobili škodu téměř deset milionů dolarů, což odpovídá 223 milionům korun. Teď soud rozhodl, že Kurtaj stráví potenciálně zbytek života v léčebně – ne ani tak kvůli škodě, kterou už napáchal, ale kvůli všemu, čeho by se v budoucnu mohl dopustit na svobodě, tedy s přístupem k počítačům a internetu.
Kurtajovi byla diagnostikována závažná forma autismu, kvůli čemuž podle lékařů nebyl schopen stanout před klasickým soudním procesem. Porota tak měla rozhodnout nikoliv o tom, jestli zločiny, za něž byl obviněn, spáchal se špatným úmyslem, ale zda za nimi vůbec stojí.