Hamás útočí jako Islámský stát. Svět musí vidět, že se bráníme, říká izraelský byznysmen z Prahy
Kdyby neměl rodinu v Česku, sedl by prý Ory Weihs na letadlo a jel bránit svou vlast proti terorismu. Doufá v rozhodnou odpověď Izraele.
Izraelec Ory Weihs, který podniká a investuje z Prahy
Narodil se v Izraeli, během vojenského výcviku bojoval v Libanonu i na Západním břehu Jordánu. Nakonec ale Ory Weihs díky své české manželce a pracovním povinnostem v Evropě již přes dvanáct let žije v Praze a dlouhodobě se přitom pohybuje ve startupovém prostředí. „Šel jsem z jednoho konfliktu do druhého. Viděl jsem hodně věcí, ale nic takového jako teď přes víkend, žádné útoky nikdy nebyly tak očividně zaměřené vůči civilistům a nikdy nebyly tak kruté,“ komentuje válku, kterou v Izraeli v sobotu rozpoutalo palestinské hnutí Hamás.
„Jde o katastrofu ohromné úrovně. Mnozí lidé tento útok nazývají izraelským 11. září. Když si to ale přepočtete na obyvatele, jde o minimálně dvanáctkrát horší situaci. A to ještě neznáme všechny následky. Neznáme, co se stane dál,“ reaguje na dění, které se pořád každým dnem vyvíjí a zatím si nikdo netroufá přesně odhadovat, jak dopadne.
Samotný Weihs přitom svou kariéru zasvětil byznysu a startupům. V době, kdy se už usídlil v Praze, z pozice ředitele dovedl britskou firmu na londýnskou burzu. Byl také jedním z prvních investorů v hotelnickém Mews, které již dosahuje tržeb v miliardách korun. A podpořil například i „finanční antivirus“ Patron Go, 4Trans, jenž pomáhá autodopravcům, či Scaut z oblasti náboru. Aktuálně se věnuje budování startupu Odeon, v němž se snaží nejenom mladým Američanům pomoci ve volbě profesní dráhy a vzdělávání.
V otevřeném rozhovoru pro CzechCrunch třiačtyřicetiletý podnikatel a investor popisuje, jak z pozice Izraelce žijícího v zahraničí vnímá aktuální válku (jak napadení země označil i tamní premiér Benjamin Netanjahu), ale také politickou situaci, která byla v posledních měsících vyhrocená kvůli navrhovaným justičním reformám. I proč optimisticky věří, že Izraeli svítá na lepší časy.
Kde jste byl v sobotu, když se začaly objevovat zprávy o tom, co se v Izraeli děje?
Byl jsem doma v Praze. Cítil jsem šok, hněv, frustraci. Osobní frustraci z toho, že jsem od dění hodně daleko. V armádě jsem byl tři roky, nejdřív v Libanonu, pak u Západního břehu, byla to šílená doba, šel jsem z jednoho konfliktu do druhého. Viděl jsem hodně věcí, ale nic takového jako teď přes víkend. Žádné útoky nikdy nebyly tak očividně zaměřené vůči civilistům a nikdy nebyly tak kruté. Tohle není nepřítel, kterého bych poznal. Tohle je na úrovni Islámského státu, který civilistům seká hlavy.
I jomkipurská válka byla jiná, bojovaly proti sobě armády. Teď šlo o teroristy na džípech, kteří unášeli děti, ženy, zmatené důchodce.
Tentokrát byla situace hodně jiná?
Ano, zprávy ve mně vyvolaly úplně jiné emoce než „obyčejně“. Jsme zvyklí na to, že situace kolem Gazy, Západního břehu nebo Libanonu eskaluje každé asi tři čtyři roky, po pár týdnech se vše uklidní. Tentokrát šlo o jiný útok, a to na civilisty z regionu, který jsme považovali za zamčený a zabezpečený. Zároveň šlo o načasování během spojení dvou svátků, což vyvolává vzpomínky na jomkipurskou válku. Sice jsem v roce 1973 ještě nežil, narodil jsem se v roce 1980, o této válce jsme ale slýchali neustále. Nešlo si tyto dvě události nespojit. Ale i jomkipurská válka byla jiná, bojovaly proti sobě armády. Teď šlo o teroristy na džípech, kteří unášeli děti, ženy, zmatené důchodce.
Jak je na tom vaše rodina, přátelé?
Rodiče a sourozenci jsou naštěstí v pořádku, shodou náhod ani nejsou v Izraeli. S přáteli a dalšími známými je to jinak. Každý druhý člověk zná někoho, kdo byl zraněn, zabit nebo unesen. Nepřímo tak vím o hodně zasažených lidech, což jen zvyšuje úroveň mé frustrace. Byl jsem doslova jen krůček od toho, abych si koupil letenku do Izraele. I když již kvůli věku nejsem součástí aktivních záloh, rád bych ale pomohl alespoň jako dobrovolník. Nakonec jsem nešel kvůli své manželce a dětem.
K Izraeli tedy máte pořád hodně blízko, i když dvanáct let žijete v Praze?
Přesně tak. I když to možná zní zvláštně, nemám pocit, že bych Izrael opustil. Byl jsem tam šťastný, měl jsem dobrý život. Neutekl jsem z něj kvůli nějakým problémům. Moje žena je odsud, což byl dobrý důvod přijít do Prahy. Zároveň jsem v tom čase měl většinu pracovních povinností v Evropě. Teď už máme děti, které vyrůstají tady, takže je o to těžší se vrátit. Své adoptivní zemi jsem ale neskonale vděčný, miluju to tady a cítím se být asimilován. Pořád jsem ale ve spojení s Izraelem, od covidu tam nejezdím tak často, ale pořád tam mám rodinu, přátele a také investuji do izraelských startupů.
Máte nějaká očekávání od toho, co se bude dít v Izraeli dál?
Nejsem armádní ani politický analytik, takže odpovědět úplně neumím. Prach ještě neusedl. Nikdo neví, co přesně se stalo, neznáme reálné počty obětí a zraněných. Umím ale říct, co nechci, aby se dělo dále – reakce Izraele nemůže být vlažná, jak tomu obecně bývá.