Špatný nábor může vést ke ztrátám i únikům dat. Startup kontroluje kandidáty pro Albert či ČEZ

Český startup Scaut kontroluje veřejné informace i sociální sítě lidí, jejich rizikovost ukáže na semaforu. Od investorů teď získal 25 milionů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

tym-scaut-3-min

Foto: Scaut

Tým startupu Scaut

0Zobrazit komentáře

Nesprávný nábor s sebou přináší i větší bezpečnostní rizika než jen promrhaný čas. A jeho následky mohou být fatální. Od vysokých finančních ztrát přes únik dat až po špionáž. Tak problematiku přijímání nových zaměstnanců do firmy vnímá Petr Moroz s dlouholetými zkušenostmi z oblasti řízení rizik. Rozhodl se proto vyvinout software, jenž v této oblasti bude firmám pomáhat. Startup Scaut vznikl před třemi lety, využívají jej známí klienti s tisícovkami zaměstnanců a nyní získal investici, která mu otevře dveře na další zahraniční trhy.

Software Scaut kombinuje různé zdroje dat. Údaje z veřejných univerzit, výplatních systémů a státních institucí propojuje s vlastními řešeními a sankčními seznamy, podnikatelskými aktivitami a sociálními sítěmi. A prý přitom pokrývá lidi ze 150 zemí světa. „Rizikovost kandidáta je pak v podstatě výsledkem množství a významu rozporů mezi životopisem či dotazníkem prověřované osoby a ověřenými fakty. Každý uživatel navíc má možnost nastavit si sám scoring, tedy co systém vyhodnotí v rámci semaforu jako rizikové,“ přibližuje Moroz.

Odborníkům v HR poskytuje několik typů kontroly k ověřování řadových zaměstnanců i kandidátů z řad managementu, kteří následně mají přístup k nejcitlivějším datům firmy a obchodnímu tajemství. Scaut takovým způsobem aktuálně využívá asi dvě stě firem včetně jmen jako Albert, Alza, Vodafone, ČEZ nebo Cool People.

Přihlaste se!

Scaut byl účastníkem naší startupové akademie, do které se můžete se svou firmou přihlásit i vy! Do 31. října jsou pro vás otevřeny přihlášky do kola Rise pro začínající startupy. Více informací naleznete zde.

Průměrně software každý měsíc hodnotí asi 2 500 kandidátů, přičemž klienti startupu si objednávají a platí za screening jednotlivě v rámci modelu takzvaného pay-as-you-go. Scaut ale pracuje na rozšíření produktů a modelu založeném na předplatném SaaS (software jako služba), oboje má přinést nové služby pro předplatitele a další integrace.

V rozvoji Scaut podpořili také investoři. Celkem jeden milion eur, v přepočtu pětadvacet milionů korun, do něj vkládá slovenský fond Venture to Future Fund (jenž na celkovou částku přispěl polovinu), brněnští Garage Angels a andělští investoři Ory Weihs, Lubomír Kovařík ze zbrojařské skupiny Colt či Kamil Blažek.

„Scaut je skvělý nástroj v odvětví, které nutně potřebuje inovace. Nárůst hybridní a remote práce v době globalizace činí prověřování budoucích zaměstnanců náročným, ale stále důležitějším. Petr Moroz a jeho tým přinášejí kombinaci osvědčeného produktu spolu s obrovským tržním potenciálem. Právě kvůli nedostatečné nabídce background screeningových nástrojů byla volba investovat do Scautu jednoduchá,“ uvádí k investici Ory Weihs, jenž svoji firmu dovedl na burzu a byl také jedním z prvních investorů v Mews.

Kromě Prahy, kde startup v roce 2020 Petr Moroz zakládal, Scaut od letošního roku působí také v Bratislavě. Ambicí je ale expandovat také do sousedních zemí Evropské unie. „Získané investice nyní plánujeme využít zejména k dalšímu růstu, posílení technologií, integraci HR systémů a expanzi,“ dodává Moroz.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym