Heroes of Might & Magic III budou desková hra. Spustili Kickstarter a už vybírají desítky milionů

Ze slavné strategie z roku 1999 bude deskovka s figurkami, kartami a klasickou fantasy grafikou. Ale také s kontroverzními polskými autory.

Michal MančařMichal Mančař

heroe

Foto: Archon Studio

Deskoherní adaptace slavné strategie Heroes of Might and Magic 3

0Zobrazit komentáře

Značka Might & Magic patří k jedněm z nejrozsáhlejších fantastických světů videoherního průmyslu. Čítá desítku her na hrdiny, několik odboček do jiných žánrů, ale dost možná největší popularitu získaly strategie Heroes. Ty prověřily taktické schopnosti hráčů už v sedmi dílech, nyní se z nich vojevůdci vydají na nové bojiště. Heroes of Might & Magic právě sbírají desítky milionů v kickstarterové kampani, díky níž se v podobě deskové hry utkají na stole ve vašem obývacím pokoji.

Heroes of Might & Magic III jsou jednoduše kult. A právě třetí díl fantasy série, v níž vylepšujete hrady a hrdiny, verbujete vojáky a porážíte protivníky, si nově zahrajete i jako deskovku. O tom, že autoři z polského studia Archon stolní předělávku videohry chystají, se vědělo už dlouhé měsíce. Teprve teď ale kampaň na Kickstarteru odstartovali – a během pár hodin slavili magický úspěch. Ve středu odpoledne počítadlo peněz překročilo 1,2 milionu dolarů, tedy 29 milionů korun. Cíl byl přitom jeden milion korun.

Ve stolní adaptaci se stejně jako v digitální předloze podíváte do fantastického světa Erathie, kde se mísí žánry her na hrdiny a tahových strategií. Po vzoru prvně jmenovaného vylepšujete schopnosti vámi ovládaných vojevůdců, více času nicméně věnujete prozkoumávání svého okolí, rozšiřování svých vojsk nebo zvelebování (či dobývání) měst a získávání surovin, které vaši válečnou mašinérii pohánějí. Podle toho, jakou stranu zvolíte, můžete velet rytířským vojskům, ale třeba i elfům a kentaurům nebo oživlým mrtvolám.

Dodání Heroes of Might & Magic III: The Board Game je plánované na konec příštího roku. Možná už na příští Vánoce tak změříte síly se soupeři i v kooperativním režimu až ve čtyřech hráčích, při nedostatku (ne)přátel ale i ve variantě pro vlky samotáře. A těm, kdo nechtějí kupovat zajíce v pytli, poskytli autoři pravidla v angličtině zdarma. Nahlédnutí do nich prozradí, že deskoví Heroes samozřejmě nebudou stoprocentní konverzí milovaného titulu z roku 1999.

Grafické zpracování sice až překvapivě nostalgicky odpovídá vizuálu videohry – včetně do paměti vpálených portrétů jednotlivých hrdinů! –, ale putování světem a strategická část s rozvojem vašich držav jsou předělány do deskovkovější podoby. Herní plán tak prozkoumáváte trochu jako ve hře Euthia od českých tvůrců, kteří napodruhé vytvořili crowdfundingový rekord, a namísto odkrývání mapy na obrazovce vás čekají překvapení z balíčku karet. Zjednodušení se v základní verzi hry dočkaly i taktické souboje.

Projekt, jenž poběží ještě dva týdny, prozatím podpořilo přes osm tisíc nadšenců. Téměř tři stovky z nich jsou mimochodem i z Česka, a pokud jich bude 750, vznikne i česká lokalizace. Na zájemce čeká tradičně několik variant produktu, nejlevnější vychází zhruba na 1 800 korun. Ta nicméně neobsahuje extra obsah, jenž tvůrci nabízejí. Nenajdete v něm všechny figurky či rozšíření hry, která zde znamenají především další hrady, respektive strany, za něž můžete hrát. Všechny modely jsou plně k dostání až na vyšší úrovni za 2 900 korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zdaleka nejzajímavější je nicméně kompletní edice obsahující všechna rozšíření za 4 100 korun. Její součástí totiž bude i speciální herní režim zaměřený čistě na taktické souboje, které se mnohem víc přiblíží bitvám v původních Heroes of Might & Magic III. Přenese je totiž ze zjednodušené podoby na bojiště rozdělené na šestiúhelníky, po kterých se jako v originálu pohybují vaše i nepřátelské jednotky a příšery. Pro ty nejhrdinštější z příznivců je pak k mání ještě o sedm stovek dražší sběratelská verze.

Rychlé naplnění a několikanásobné překročení cílové částky okolo padesáti tisíc dolarů je bezesporu důkazem nehynoucí lásky ke třiadvacet let staré strategii. Nicméně je prakticky jisté, že stejně jako u většiny komunitního financování i tato kampaň požadovanou částku záměrně podstřelila. To aby její autoři mohli superrychlé splnění cíle použít jako reklamní nálepku svého úspěchu. A aby tímto způsobem pozitivně zapůsobili na algoritmus Kickstarteru, který dává přednost úspěšným projektům.

heroes-basic

Foto: Archon Studio

V základní verzi Heroes budou bitvy vypadat takto. V dražší variantě se vrátí známé šestiúhelníkové bojiště

Že to ne vždy vyjde, nedávno nešťastně ukázala deskovka na motivy české hry Kingdom Come. Ta navzdory zdánlivému pokoření deklarované mety krachla – a co s ní bude dál, se už brzy na CzechCrunchi dozvíte v rozhovoru s jejími tvůrci. Podobně dopadla i Euthia, jejíž jméno zde již zaznělo. Ta přitom za sebou jeden crowdfunding už měla, při snaze úspěch zopakovat i napodruhé dosáhla požadované částky, ale kampaň musela skrečovat. Dočkala se nicméně výše zmiňované rekordní záchrany.

Zveřejněný cíl deskové adaptace Heroes of Might & Magic III se zdá nepravděpodobný i vzhledem k nákladům na figurky, které už tak náročnou výrobu jakékoliv stolní hry o to víc prodraží. S čímž se pojí i nedůvěra některých fanoušků k aktuálnímu projektu. Polská společnost Archon Studio má ve výrobě velice pěkných plastových miniatur dostatečné renomé, dokonce i se stolními adaptacemi videoher má čerstvou zkušenost z Wolfenstein: The Board Game, současně ji ale stíhá stín minulosti.

S tvorbou Archonu, případně na něj napojených autorů a firem, se totiž pojily nemalé problémy. Podporovatelé figurkové hry Alien vs. Predator na dodání zaplacených produktů čekali i několik let, ačkoliv někteří pozdější zájemci ji mezitím dostali. Poté se stejní autoři snažili vystupovat pod hlavičkou nové firmy, dokonce i plagiarizovali pravidla. Na populárním serveru BoardGameGeek, deskoherní obdobě ČSFD, se ve svých různých podobách dostali na nelichotivý uživatelský seznam subjektů s pochybnou kickstarterovou historií.

Kickstarter už sice příliš nenaplňuje dřívější ideály přirozené podpory zajímavých projektů a je spíš cynickou platformou pro přenos rizika podnikání na zákazníky, nicméně stále platí, že jeho uživatelé čelí nejistotě a riskují. A je také nutné dodat, že navzdory pošramocené pověsti polští designéři už následně několikrát dokázali crowdfunding úspěšně dotáhnout do konce a vydat zdařilé hry. Spolu s naskakujícími miliony pro deskové Heroes of Might & Magic III by to tedy tentokrát mohlo dobře dopadnout.

CzechCrunch Jobs