Heureka hromadně propustila stovku lidí. Jsme zasaženi tlakem na efektivitu, uvedla

Provádíme změny včetně těch v jednotlivých týmech, komentuje pro CzechCrunch firma. Loni v září v Heurece došlo také k nečekané výměně ředitele.

Peter BrejčákPeter Brejčák

chmelarInsider

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ředitel Heureka Group David Chmelař

2Zobrazit komentáře

Fiskální rok Heureky začíná v dubnu a ten aktuální teď firma otevírá v novém režimu. Podle informací CzechCrunche cenový srovnávač a nákupní rádce v úterý propustil stovku z přibližně šesti set zaměstnanců. Informaci následně potvrdila i samotná společnost, konkrétní čísla ani další podrobnosti ale nekomentovala.

„Heureka Group je zasažena celosvětovým trendem rostoucího tlaku na efektivitu v technologickém a IT sektoru. Je důležité rychle reagovat na události, které se dějí nejen v odvětví e-commerce, ale i v celém makroekonomickém prostředí. Proto provádíme ve firmě změny včetně změn v jednotlivých týmech a v kombinaci jejich odborných znalostí a dovedností,“ uvedl tiskový mluvčí Martin Žabka na dotaz CzechCrunche.

Co konkrétně tedy ke krokům vedlo, není známo. Podle dat samotné Heureky se přitom e-commerce v Česku v posledních dvou čtvrtletích – tedy v posledním loňském a prvním letošním – opět vrátila k meziročnímu růstu alespoň v řádu pár jednotek procent, což naznačuje, že situace na maloobchodním trhu se zlepšuje.

Heureka Group podle posledních zveřejněných hospodářských výsledků za fiskální rok končící v březnu 2023 svůj čistý obrat meziročně nepatrně navýšila z 1,56 miliardy korun na 1,591 miliardy. Výsledek hospodaření byl ale záporný a z úrovně 310 milionů korun se navýšil na 385 milionů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Čistý obrat pak skupině rostl i v meziobdobí od dubna do září loňského roku, kdy se podle neauditovaných výsledků meziročně zvýšil z 876 milionů na 942 milionů. A snížila se i ztráta, kdy výsledek hospodaření poklesl z 330 milionů na 294 milionů. Před lety přitom Heureka pro financování svého růstu vydáním dluhopisů od investorů získala přes tři miliardy.

V posledním období nejde o jedinou zásadní novinku. Loni v září na postu ředitele Heureka Group po deseti letech nečekaně skončil Tomáš Braverman a nahradil jej David Chmelař, jenž předtím vybudoval a prodal „ekvivalent Heureky“ v jihovýchodní Asii. Braverman pak nedávno oznámil, že od července nastoupí na pozici ředitele Slevomatu.

Další výraznou změnou v Heurece byla loni změna vlastnické struktury, kdy v květnu Rockaway Capital Jakuba Havrlanta prodal svůj původně dvacetiprocentní podíl ostatním dvěma vlastníkům – skupině PPF a EC Investments Daniela Křetínského. V transakci zároveň Havrlant prodal i podíl v síti obchodů s elektronikou Fast ČR, naopak získal majoritu ve skupině e-shopů Vivantis.

CzechCrunch Jobs