Pomohla milionům, teď je sama v problémech. Charita Seana Penna plýtvala penězi a neplnila sliby
Iniciativa Core amerického herce získala dobré jméno při pandemii covidu. Podle nových informací má ale i ona kostlivce ve skříni.
Charitativní činnost herce Seana Penna na sebe poutala hodně pozornosti, nyní se vynořují problémy
Americký herec a scénárista Sean Penn je známý i svým čilým aktivismem. Jeho nezisková organizace Core má za sebou za třináct let své existence, úspěšnou humanitární misi po zemětřesení na Haiti v roce 2010, během pandemie covidu ve Spojených státech pomohla zorganizovat největší testovací a očkovací centrum v zemi, působí i na Ukrajině. Podle nových informacích měli ovšem její zaměstnankyně při práci během pandemie čelit sexuálnímu obtěžování, které i přes výzvy iniciativa neřešila. Charita navíc často postiženým místům slibovala velkolepou pomoc, kterou ale nedokázala dodat.
Na baseballový stadion Dodger v kalifornském Los Angeles se na zápas místního týmu vejde zhruba 57 tisíc lidí. Ruch fanoušků však v roce 2020 podobně jako téměř všude kvůli pandemii covidu ustal. Díky neziskové organizaci Core Seana Penna a vedení města však na rozlehlé parkoviště u Dodgeru i tak mířily tisíce lidí denně, mohly se tam totiž nechat zdarma otestovat na koronavirus.
V nejhektičtějších dnech pandemie pomohla Core pod vedením ředitelky Ann Leeové v USA celkem otestovala a naočkovala miliony lidí. Pennova organizace také od dárců získala téměř dvě stě milionů dolarů a na výplatní pásce v té době měla přes tři tisíce lidí, což bylo více než v Nadaci Billa a Melindy Gatesových.
Právě s obdobím pandemie však kromě chvály souvisejí i nové informace, že se zaměstnankyně neziskové organizace slavného herce musely při práci potýkat se slovním i fyzickým sexuálním obtěžováním od místních hasičů. Podle serveru BusinessWeek od agentury Bloomberg navíc sám dvaašedesátiletý Penn, předseda představenstva iniciativy, v e-mailu vyhrožoval odvetou těm, které by napadlo o problému mluvit na veřejnosti.
Několik pracovnic na organizaci podalo žalobu. Dva zaměstnanci ji rovněž obvinili z toho, že je nutila pracovat až osmnáct hodin denně a zároveň jim nezajistila třeba možnost najíst se, informoval před časem deník Los Angeles Times. Podle jejího finančního ředitele Matta O’Connella organizace všechna obvinění z obtěžování řádně prověřila. Odmítnul i to, že by charita špatně zacházela s penězi od svých dárců.
Když pandemie covidu ve Spojených státech zeslábla, ukončila Core v Los Angeles i dalších městech většinu svých aktivit a začala se poohlížet po nových výzvách. Tou měla být například bující pandemie koronaviru v Latinské Americe. Sbírka financí pro tento region je však dobrou ukázkou toho, že iniciativa s financemi nezacházela zrovna transparentně.
Na večírku, kde Core chtěla peníze pro pomoc latinskoamerickému regionu vybrat, se jí podařilo získat přes 1,6 milionu dolarů (asi 34,8 milionu korun). Podporu přislíbil například herec Leonardo DiCaprio nebo dědička módního byznysu nejbohatšího muže světa Francouze Arnaulta.