Hlavní cenu ve Varech dostal film o boji důchodkyně se šmejdy. Festival navštívil i prezident
Včera večer skončil MFF Karlovy Vary. Hlavní cenu dostalo bulharsko-německé drama, Křišťálový glóbus si převzala i Daniela Kolářová.
Včera večer proběhlo předání cen všech soutěží Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, po půlnoci se spustily poslední projekce a jedna z nejvýznamnějších kulturních akcí roku je tak u konce. V průběhu festivalu si nejvíce pozornosti získali zahraniční hosté z Hollywoodu a nové české filmy jako sci-fi Bod obnovy či dystopické drama Úsvit. Jako hlavní vítěz ale nakonec odchází snímek Blažiny lekce o důchodkyni, kterou šmejdi připraví o úspory, ona se ovšem rozhodne věci nenechat jen tak.
Bulharsko-německý film pojednává o sedmdesátileté ženě jménem Blaža, respektované učitelce, která nedávno přišla o manžela. Podle křesťanské tradice ho musí pohřbít do čtyřiceti dnů a má na to připravené peníze, o všechny úspory ale přijde kvůli podvodnému telefonátu. Jelikož se tím rozpadá její naděje na poklidné stáří, zprvu dokonce začne znovu pracovat, později se ale vydá trochu jiným směrem.
Blažiny lekce obsahují nemálo humoru, zejména z úst své hrdinky, primárně jde ale o sociální drama, jímž režisér Stephan Komandarev navazuje na svoji předchozí tvorbu kritizující špatné sociální poměry v postkomunistickém Bulharsku. Při převzetí Křišťálového glóbu Komandarev řekl: „Chci tuhle cenu věnovat generaci mých rodičů, to oni mají v mém filmu hlavní roli. Jejich generace se stala obětí období přechodu mezi diktaturou a demokracií.“
Křišťálový glóbus dostala také představitelka hlavní hrdinky Eli Skorcheva. Sama patří mezi nejznámější bulharské herečky 80. let a Blažiny lekce představují její návrat na velké plátno po 32 letech. Cenu za mužskou hereckou roli získal Herbert Nordrum ze švédské Hypnózy, satiry o startupistech, co se ztrapní před potenciálními investory kvůli vedlejším účinkům terapie pro odvyknutí kouření.
Nejlepším režisérem porota zvolila Babaka Jalaliho, který do Karlových Varů ze Spojených států přivezl film Fremont. Jeho hrdinkou je afghánská imigrantka Dunia pracující v americké Kalifornii v továrně na koláčky štěstí. Melancholická černobílá komedie divákům zprostředkovává každodenní zkušenost hlavní postavy snažící se vyrovnat s traumatem z minulosti a najít místo v novém světě. Speciální cenu poroty získal íránsko-německý počin Prázdné sítě a zvláštní uznání patřilo Tanci na okraji sopky.