České sci-fi Bod obnovy není dokonalé, ale stojí za pozornost. Ukazuje, že i u nás mají místo ambice

Na festivalu v Karlových Varech měl premiéru český sci-fi film Bod obnovy. První ohlasy ho označily za esteticky zajímavý počin, který má potenciál.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

bod-obnovy-bioscop

Foto: Bioscop

Andrea Mohylová bude v hlavní roli Bodu obnovy řešit trochu jiný zločin, než jaký znáte z Kriminálky Anděl

Shrnujeme první ohlasy na nové české filmové sci-fi. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Česká kinematografie má z hlediska typů filmů, co vyprodukovala, bohatou a barvitou historii. Současná tvorba se ale většinou omezuje na – slušně řečeno –nenáročné komedie, pohádky, kriminálky a intimní dramata, případně historickou látku. Jiné žánry prakticky absentují. Proto bylo naprostým zjevením, když v dubnu vyšel trailer na zcela vážně míněné sci-fi Bod obnovy jasně odkazující na klasiky jako Blade Runner nebo Minority Report. O premiéru filmu byl na festivalu v Karlových Varech obrovský zájem a první ohlasy říkají, že do značné míry byl na místě.

Bod obnovy především demonstruje, že je u nás místo pro ambiciózní vize, které přejí vynalézavosti. Snímek představuje svět, kde si lidé každý den zálohují mysl a mohou se tak vyhnout nepřirozené smrti – ale jen pokud je záloha nanejvýš 48 hodin stará. Zde se otevírá prostor pro detektivní zápletku vyšetřování vraždy.

Zdaleka nejzajímavější na celé zápletce je prostor, v němž se odehrává. Celý film chytře kombinuje skutečné lokace, kulisy a digitálně dotvořené detaily pro vyvolání pocitu světa asi dvacet let v budoucnosti. Díky tomu výsledek dokáže přes značně omezený rozpočet obstát i v kontextu dražší zahraniční produkce a působí jako seriózní, dokonce vizuálně unikátní dílo. Značnou míru kritiky si nicméně vysloužil děj spoléhající se na ploché postavy, přímočaré vyšetřování a mnoho logických lapsů vycházejících z futuristické premisy.

Většina prvotního publika se nicméně shoduje na tom, že Bod obnovy stojí za pozornost jednoduše proto, že v českém filmu absolutně nemá obdobu. A pokud o něj bude dostatečný zájem, může sloužit jako průkopník dalším, podobně nebo ještě více zajímavým žánrovým projektům.


Co ukazují trailery

Killers of the Flower Moon

Ve 20. letech se v rezervaci kmene Osedžů ve Spojených státech odehrála série desítek, možná až stovek vražd původních Američanů kvůli ložiskům ropy, která jim připadla. Tehdejší události z Oklahomy patří k nejtemnějším kapitolám historie země a Martin Scorsese o nich spolu s Leonardem DiCapriem, Robertem De Nirem a dalšími natočil mistrovské dílo. Více zde.


Co hýbe světem filmu a televize

Greta Gerwig, režisérka Barbie, natočí Narnii

Greta Gerwig začala jako miláček publika nezávislého filmu, ať už jako herečka v komedii Frances Ha, nebo později coby režisérka oceňovaných dramat Lady Bird a Malé ženy. Teď ale do kin míří její Barbie a její agent v rozhovoru pro The New Yorker potvrdil, že má pro Netflix režírovat minimálně dva filmy podle slavných fantasy knih Letopisy Narnie. Filmová trilogie z let 2005–2010 nebyla příliš dobře přijata, takže Gerwig má šanci reputaci série v očích diváků napravit.


Co si pustit

Válečnice

HBO Max  |  Akční  |  2022  |  135 min.  |  ČSFD

2470911 – THE WOMAN KING

Foto: Falcon

Film Válečnice

Agojie byly bojovnice chránící v 19. století africké Dahomejské království před větší, mocnější říší Oyo. Režisérka Gina Prince-Bythewood si ve Válečnici v zásadě vytyčila cíl natočit Statečné srdce, kde jsou hlavními hrdinkami africké ženy. A do značné míry se jí to podařilo. Na jedné straně to znamená kvalitní akci, zajímavé postavy a příběh o velkých hodnotách, na druhé zcela volné nakládání, ba překrucování historických faktů. Pokud tento aspekt ignorujeme nebo po zhlédnutí zavítáme na Wikipedii poučit se o skutečnosti, Válečnicepředstavuje dobrou zábavu se skvělými hereckými výkony.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.