Hledání Valda je v časech koronavirových o něco jednodušší. Všichni si udržují odstup, nebo jsou v karanténě

waldo-coronavirus

Foto: Chattanooga Times Free Press

Valda v časech, kdy je potřeba držet si vzájemný odstup

0Zobrazit komentáře

Hledání kluka Valdy (v originále Walda) je činnost, která denně zaměstnává děti po celém světě. U nás není tento věčně zatoulaný brýlatý rošťák zase tolik známý, ale především ve Velké Británii a Severní Americe se jedná o velice oblíbenou hříčku, která dokáže pořádně prověřit bystrost dětí i dospělých. Současná doba však velkým davům, do kterých se Valda tak rád schovává, nepřeje, a proto je jeho hledání díky speciálním edicím inspirovaným koronavirem podstatně jednodušší.

Pokud jste Valdu nikdy nehledali, pak vězte, že se jedná o obtížný úkol. Kluk v pruhovaném svetru a kulichu s bambulí se sice na první pohled jeví jako nepřehlédnutelný, ovšem Valda rád vyhledává společnost druhých, pokud možno v co možná nejmasovějším měřítku. A právě v tom spočívá celé kouzlo obrázkových knížek jménem Where’s Waldo?, případně Where’s Wally? (Kde je Valda?), jejichž autorem je britský ilustrátor Martin Handford.

První kniha s obrázky Valdy obklopeného neuvěřitelnou masou osob a objektů vyšla už v roce 1987. Handford každý obrázek situuje do trochu jiného prostředí a vždy se snaží, aby bylo hledání Valdy co možná nejnáročnější. Valda, který je charakterizován jako milovník cestování, a to nejen v prostoru, ale také čase, je vždy umístěn na takové místo, aby bil do očí co nejméně.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Wally Corona Virus edition

Příspěvek sdílený Pedro Mezzini (@pedrola__),

Chlapce s vycházkovou holí bylo prozatím možné hledat například v dinoparku, továrně, v bitvě o Tróju či v římském Koloseu. Časem Valdu navíc doplnily i další postavy, jako je jeho nejlepší kamarádka Vendy, pes Haf či čaroděj Bělovous, jejichž objevení je pro hledače další výzvou, stejně jako předměty, které vždy Valda popíše ve svém průvodním dopise.

Současná světová krize spojena s koronavirem však dolehla i na pátrání po klukovi v červenobílem svetru. Sociofilní Valda i přes vládní opatření pokračuje ve svých výletech, hledajíc masové akce. Bohužel pro něj, strach z nákazy onemocněním COVID-19 u ostatních převládl nad potřebou družit se, a všichni zůstali doma.

Valda, dbající alespoň na iniciativu „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“, dorazil na zcela vylidněnou pláž, na prázdnou louku a bez života byly dokonce i ulice města. Koronavirus tak decimuje i dříve tolik oblíbenou hříčku, ve které se nyní Valda stává pro hledače jednoduchou kořistí, která je bez slitování zakroužkována již několik málo vteřin od začátku pátrání.

Vtipem k lepší náladě

Celý tento vtipný remake s názvem ¿Dónde está Wally? Corona Virus Edition je dílkem argentinského umělce Pedra Mezziniho, který několik obrázků této speciální edice sdílel na svém instagramovém účtu. Umělec se snažil vnést alespoň trochu humoru do nelehké doby, ve které je lidem zakázáno shlukovat se ve větších počtech, což má za následek rušení řady velkých akcí, mezi kterými bohužel nechybí ani olympijské hry.

waldo-coronavirus

Foto: Chattanooga Times Free Press

Valda v časech, kdy je potřeba držet si vzájemný odstup

Valdo a koronavirus však není jediným vtipným zpracováním pátrání po Valdovi. Karikaturu na podobné téma vytvořil pro noviny Chattanooga Times Free Press jejich ilustrátor Clay Bennett. Ten sice neuvalil na všechny osoby domácí karanténu, ale jeho postavy v kresbě pojmenované Where’s Waldo? Social Distancing Edition se rozhodly mezi sebou, a tedy i Valdou, udržovat bezpečné rozestupy. Činí tak ve snaze minimalizovat možnost nákazy, nošení roušek však v tomto případě ignorují.

corovent-15

Přečtěte si takéVynalézaví a dobročinní Češi. Na plicní ventilátory do nemocnic se za jediný den vybralo přes 15 milionů korunVynalézaví a dobročinní Češi. Na plicní ventilátory do nemocnic se za jediný den vybralo přes 15 milionů korun

Bohužel ani jedno z děl není oficiálním počinem. Pokud jste si tedy plánovali objednání knihy, coby skvělou připomínku toho, jak jsme byli schopni koronavirus vnímat i v optimističtějším duchu, bohužel vás musíme zklamat. Do distribuce ani jedna z těchto speciálních edic Where’s Waldo? pravděpodobně nepůjde.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym