Hvězda Silicon Valley narazila. Hodnota platebního startupu Stripe spadla z 95 na 50 miliard dolarů

Stripe byl ve své době nejhodnotnějším americkým startupem. Nyní uzavřel kolo ve výši 150 miliard korun, jeho valuace se přitom výrazně propadla.

Peter BrejčákPeter Brejčák

collison

Foto: Stripe

Bratři Patrick a John Collisonovi, spoluzakladatelé startupu Stripe

0Zobrazit komentáře

Píše se rok 2021 a irsko-americký Stripe přepisuje veškeré historické tabulky v Silicon Valley. Hodnota poskytovatele platební brány totiž po získané investici dosáhla závratných 95 miliard dolarů, čímž se stal nejhodnotnějším startupem západního světa. Makroekonomická situace ale v posledním roce technologickým firmám nepřeje a Stripe je toho nejnovějším příkladem – po uzavření dalšího finančního kola se jeho valuace propadla na 50 miliard dolarů.

Když Stripe před dvěma lety uzavíral kolo takzvané série H, od investorů získal 600 milionů dolarů a jeho hodnota se vystřelila z 36 miliard na 95 miliard dolarů, v tehdejším přepočtu asi dva biliony korun. Nyní v kole série I sice startup nabral až 6,5 miliardy dolarů (bezmála 150 miliard korun), investoři však hodnotu firmy ocenili na 50 miliard dolarů.

Startup, který od roku 2020 poskytuje své služby také v Česku, získané prostředky plánuje využít na zajištění likvidity zaměstnanců a na řešení jejich daňových povinností souvisejících s odměnami za akcie. „Stripe tento kapitál nepotřebuje na to, aby udržel v chodu byznys,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

Podobně jako u dalších technologických společností se musel i Stripe v posledních měsících vypořádávat s negativním ekonomickým vývojem. V listopadu oznámil, že propustí přes tisíc lidí, což představovalo zhruba čtrnáct procent jeho zaměstnanců. Jak dále podotýká portál TechCrunch, startup v průběhu posledního roku svoji valuaci interně snižoval sám.

V červnu z 95 miliard na 74 miliard a následně letos v lednu na 63 miliard dolarů. Obecně však bývá směrodatná takzvaná post-money valuace, tedy hodnota firmy po uzavření finančního kola. Obdobný osud jako Stripe přitom postihl nemálo jiných startupů, přičemž o jeden z nejvýraznějších propadů se postaral švédský průkopník oboru odložených plateb Klarna, když loni v létě klesla jeho hodnota ze 46 miliard na 6,5 miliardy dolarů.

Podle přehledu analytické společnosti CB Insights je nyní Stripe čtvrtým nejhodnotnějším startupem světa. Prvenství si v žebříčku drží mateřská společnost sociální sítě TikTok ByteDance s valuací 140 miliard, se 127 miliardami následuje vesmírný SpaceX Elona Muska a první třetici uzavírá čínský e-commerce gigant Shein.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym