Hypotéky byly v červenci nejdražší za posledních 12 let. Meziročně o ně zájem klesl o tři čtvrtiny

Meziměsíční růst sazeb v červenci zrychlil a byl druhý nejsilnější od začátku minulého roku, kdy začaly hypoteční sazby růst.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Old houses in Prague city

Foto: Peter Vrabel / Depositphotos

Úrokové sazby hypoték v červenci opět rostly

0Zobrazit komentáře

Turbulence na hypotečním trhu nadále pokračují. A to i v reakci na kroky České národní banky, která v posledním roce výrazně zvyšovala základní úrokové sazby. Ty ovlivňují také úroky, za něž si půjčují firmy a lidé. Průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červenci proto vzrostla na 5,4 procenta z červnových pěti procent. Je tak nejvyšší od poloviny roku 2010. Vyplývá to ze statistiky České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor.

Banky a stavební spořitelny poskytly v červenci hypoteční úvěry za 11,9 miliardy korun, což je proti červnu pokles o více než třetinu. Meziroční propad přitom zrychlil na 73 procent. „Růst hypotečních sazeb podle očekávání pokračuje v návaznosti na vývoj tržních úrokových sazeb. Ty však v posledních měsících klesají, což bude tlak na další růst hypotečních sazeb snižovat,“ uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Pokles objemu poskytnutých hypoték je podle něj citelný nejen vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s červencem 2020 je letošní objem poskytnutých hypoték poloviční. Za letošek – tedy od ledna do července – se propadla aktivita na hypotečním trhu o více než polovinu.

„Hypotéky jsou nyní kvůli vysokým tržním úrokovým sazbám drahé. Podepisuje se to na poptávce po hypotečním úvěrování a objemu nově poskytnutých hypoték na celém trhu, který v poslední době zaznamenává v meziročním srovnání téměř dvoutřetinový propad. Můžeme čekat, že podobná situace přetrvá po celý zbytek letošního roku a hypoteční trh ožije v momentě, kdy se tržní úrokové sazby pohnou výrazněji směrem dolů,“ řekl ekonom Moneta Money Bank Petr Gapko.

Pokles poptávky je vlivem letních měsíců a vysokých sazeb podle ředitele společnosti 4fin Tomáše Trauškeho poměrně značný, ale očekávaný. „Je běžné, že letní měsíce bývají slabší ve srovnání s ostatními měsíci. Po prázdninách se hypoteční trh opět vrátí k vyšší poptávce. Jistě nedosáhneme výsledků roku 2021 a možná ani roku 2020. Aktuální sazby oscilují podle fixace a typu banky mezi 5,7 procenta a 6,7 procenta. Data ukazují, že jsme pravděpodobně na vrcholu. Vše ale ovlivní cena energií a inflace ke konci roku,“ řekl ČTK.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v červenci klesl o 5,9 miliardy na 9,8 miliardy korun. Jde o nejslabší objem od začátku roku 2016. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil v červenci 2,05 miliardy korun. Počet nově poskytnutých hypoték se snížil o třetinu na 3 266, přitom průměrný počet v první polovině letošního roku byl dvojnásobný, loni pak dosahoval 9 500. Za první polovinu letošního roku byl objem i počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o 40 procent.

Meziměsíční růst sazeb v červenci mírně zrychlil. Podle dat byl druhý nejsilnější od začátku minulého roku, kdy začaly hypoteční sazby postupně růst. Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od šesti do sedmi procent v závislosti na parametrech hypotéky.

„Pokud nedojde k další eskalaci problémů s dodávkami plynu nebo potravinářských komodit, pak by inflace, úrokové sazby ČNB, a tedy i úrokové sazby z nových hypoték, měly být v tuto chvíli blízko svého vrcholu. V dalších měsících je u nabídkových hypotečních sazeb pravděpodobný spíše pokles, byť jen mírný,“ odhadl analytik České spořitelny Michal Skořepa.

S přispěním ČTK. 

Diskuze (0)

Novinka

Anonym