Hypotéky v eurech jsou levnější, mají nižší úroky. Ale pozor na ně, Čechům se mohou dost prodražit
Představa, že si český investor prostě vezme hypotéku v eurech, aby si za ni koupil byt v Praze či Brně, je mylná. Je to mnohem složitější.
Realitní trh v Česku hlásí plošné ochlazení
Doba levných hypoték s úrokovými sazbami po třemi nebo dokonce dvěma procenty je pryč a jen tak se nevrátí. Pro některé z těch, kdo zvažují nákup nemovitosti, například bytu na investici, se proto může zdát zajímavou alternativou hypotéka vedená v eurech. Úroky jsou u nich totiž mnohem nižší. Obchodní ředitelka společnosti Hyponamiru.cz Veronika Kráčmar Hegrová ale namítá, že žádná sleva není zadarmo a že i eurová půjčka se může prodražit.
Už jen sjednání eurové hypotéky je podle odbornice na úvěry na bydlení dost složité a na zájemce čeká řada problémů, hlavně pokud nežijí v cizině. Především se podle ní ale zdánlivě výhodné úročení může prodražit, protože rizikem je kurz koruny vůči euru, píše ve svém komentáři pro CzechCrunch.
***
Hypotéka v eurech nabízí výhodnější úrokovou sazbu, takže se není čemu divit, že zájem o ni roste. Jenže její sjednání není tak úplně dobrý nápad. Proč?
Nejprve stručná rekapitulace, proč letos není o hypotéky takový zájem, jako tomu bylo v loňském roce. Jednak za to mohou vysoké úrokové sazby, jednak drahé nemovitosti a také obavy z toho, kam až mohou vyšplhat ceny potravin, služeb nebo energií. To je věc, která trápí každého z nás.
A právě v takové situaci platí, že ten, kdo se rozhodne zkusit zažádat o hypotéku, se často poohlíží i po hypotéce v eurech, která slibuje nižší úrok. V Česku se sjednávají hypotéky se sazbou mezi pěti a šesti procenty, na Slovensku už je to jiné, tam lze hypotéku uzavřít klidně se sazbou od 2,59 procenta. To je zajímavé a na první pohled i výhodné. Jenže co řekne důkladnější pohled? Že se taková hypotéka se nemusí vyplatit.