I málo může být dost. Dvě vršovické garsonky ukazují, že se dá dobře žít i v omezeném prostoru

Jedna je modrá, druhá žlutá. Už tak malý byt byl rozdělen na dvě garsonky, které sice nenabízí mnoho prostoru, zato industriální surovost.

zlutakmodrak3

Foto: Michaela Kociánová

Garsonky nabízejí chytré vytěžení každého centimetru prostoru

0Zobrazit komentáře

Původně se jednalo o jeden byt o výměře 40 metrů čtverečních, což samo o sobě není moc. Nicméně architekti prostor rozdělili vedví na dva byty. I přes limity se jim podařilo stvořit zajímavé prostory, které nejsou ani trochu omezené. Ba naopak, překypují industriálním fištrónem. Objevujte další zajímavou architekturu v newsletteru Arch.

Načítám formulář...

„Modrák“ a „žluťák“ jsou dva nové byty z pera architektonického Studia Reaktor, které vznikly v pražských Vršovicích. Svým vzezřením vypadají téměř identicky, ovšem právě barvy původních omítek ucelují svébytný barevný charakter každého z nich. Zatímco „modrák“ pracuje s tmavým nábytkem a doplňky i kouřovým sklem, „žluťák“ je světlejší, využívá jemných odstínů a průsvitného prosklení.

Skleněné příčky jsou v případě obou bytů použity k oddělení kuchyně a koupelny a zároveň pomáhají dostat světlo i do nejzazších koutů místnosti s jedním oknem. Na koupelnový nábytek navazuje kuchyňská linka, která díky zrcadlům využívá optických klamů pro zvětšení prostoru.

V bytech byla částečně zachována původní omítka i s oškrábanou výmalbou, což dodává prostorům na autentičnosti. S rekonstrukcí prostorů se navíc na stěnách objevily také nejrůznější ponechané značky elektrikářů a dělníků, což ještě více podtrhuje určitou industriální surovost, s jakou byly interiéry pojaty.

zlutakmodrak2

Foto: Michaela Kociánová

K optickému zvětšení prostoru slouží reflexní povrchy

Pokoje dostaly také nová vestavěná patra určená pro spánek. Byla vybudována na ocelových nosnících a umožnila oddělit společenské a soukromé prostory. Do patra se vystupuje pomocí schodiště, které zároveň slouží pro ukládání nejrůznějších věcí. Zábradlí schodiště tvoří výplet z nerezových lanek, která mají odkazovat na secesní zábradlí činžovního domu.

Spací kout byl vyštukován, ovšem na místě výmalby byla stěna opatřena průsvitným matným lakem, díky kterému je patrné hlazení omítky od řemeslníků. Celkový dojem z interiéru obou bytů dotváří dubové parkety spolu s očištěnými kazetovými dveřmi, které byly nad třetím pantem rozříznuty, aby se vešly pod patro. Světla byla řešena pomocí zářivek připomínajících lucernu.