I práce je život, work-life balance je přežitek. Duševní zdraví konečně přestává být tabu, říkají psycholožky
Linda Krumpholcová a Ivana Šípová z QED Group
Během pandemie se duševnímu zdraví v pracovním prostředí dostalo nebývalé pozornosti. Z bezprecedentní covidové situace si každý nese určitý mentální náklad a firmy začínají chápat, že je v jejich zájmu, aby se tomuto tématu věnovaly. Podle Národního ústavu duševního zdraví se s psychickými obtížemi rok po vypuknutí pandemie potýkal téměř každý třetí dospělý, což je dostatečným argumentem pro to, aby zaměstnavatelé do pomoci svým lidem investovali čas i peníze.
O tom, jak k takto citlivému tématu v pracovním prostředí přistupovat, jak na něj nahlížet z pohledu zaměstnavatele a co pro svou duševní pohodu v práci může udělat každý sám, jsme se bavily s Ivanou Šípovou a Lindou Krumpholcovou z QED Group, kde se poradenství a výzkumu v oblasti psychologie práce dlouhodobě věnují.
„Duševní zdraví přestává být tabu. Lidé se o něj zajímají mnohem víc než dřív a vnímají firemní kulturu, která přístup k němu odráží,“ říkají psycholožky ve velkém rozhovoru, kde řešíme mimo jiné i jejich názor na často omílaný termín work-life balance. Jde vlastně ještě efektivně oddělovat práci a osobní život, nebo bychom měli hledat způsoby, jak je vhodně propojit?
Proč by měli zaměstnavatelé řešit duševní zdraví svých zaměstnanců, není to věc každého jednotlivce?
Ivana: Dlouho se tím směrem, že je to popracovní záležitost, uvažovalo. Po práci si zajít na jógu, zaběhat si nebo na koncert. Ukazuje se ale, že je to pouze jedna část komplexního fungování. Jedna vrstva je sice jednotlivec, který něco dělá pro své duševní zdraví – vezme si dovolenou, když to potřebuje, nepracuje pozdě večer nebo si zajde popovídat s kamarády. Pak je tam ale ještě aspekt skupiny neboli týmu, lídrů a celkově organizace. Tento model se nazývá IGLO (Individual-Group-Leader-Organization) a všechny složky jsou důležité.
Linda: Já mám ještě přímočařejší myšlenku – zaměstnavatelé tím, že pečují v tomto ohledu o své lidi, zvyšují svou atraktivitu na trhu. Duševní zdraví přestává být tabu. Lidé se o něj zajímají mnohem víc než dřív a vnímají firemní kulturu, která přístup k němu odráží. Mileniálové řeší, jestli je firma tímto směrem otevřená. Dnes už lidé chodí na psychoterapii stejně jako do fitka. Pokud chtějí být firmy moderní, tak by péči o duševní zdraví měly zakomponovat do své strategie.
Jak do péče o duševní zdraví kromě individuální zodpovědnosti tedy vstupují ty další složky? Jak například moji kolegové mohou pečovat o moje duševní zdraví?
Ivana: Já můžu jako jednotlivec dělat různé věci pro svou duševní pohodu, ale pokud to tým, ve kterém pracuji, nebude respektovat nebo si nebude všímat, jak se mám a jak se vlastně máme všichni mezi sebou, tak sice můžeme jako jednotlivci o svou duševní pohodu pečovat, ale bude tam chybět podpora. Podpora a týmové duševní zdraví jsou nesmírně důležité součásti – je důležité se bavit také o mimopracovních věcech a mít kontext života mých spolupracovníků. Je důležité vědět, čím každý z nás žije, protože každý si žije něčím a to je potřeba reflektovat.
To platí tedy také u lídrů?
Ivana: Lídr hraje velmi důležitou roli v té úrovni, že je takzvaný „role model“. Když vidím, že je v práci do pozdního večera, o svoje duševní zdraví se nestará a řeší pracovní věci o víkendu, tak je to pro mě informace, jak bych se měla chovat já. Manažeři nám ukazují, jak bychom se měli chovat. A zaměstnanci jsou oproti tomu krásné zrcadlo. Můj tým mi neustále ukazuje, co vlastně dělám špatně. Samozřejmě mi to vadí, když to vidím, takže je to pro mě velmi cenná zpětná vazba.
Velmi zažitým buzzwordem je work-life balance. Jak se na tento koncept v dnešní době pohlíží? Není to už přežitek? Často slýchávám názor, že nelze život rozdělit na práci a život, že práce přece život je.
Linda: Souzním s tím, že work-life balance je trochu nepatřičným, přežitým označením. V jednom výzkumu, který jsem nedávno četla, to pojmenovali work-family balance. Obojí je součástí našeho života. Ale ta rovnováha je důležitá. Souvisí to s uměním nastavovat a držet si hranice.
Ivana: Já jsem si teď vzpomněla, jak mi Linda nedávno řekla, že pořád pracuje hlavou a že to potřebuje vybalancovat na úrovni těla, a proto si chce dělat licenci instruktorky jógy. Říkám si, že to slovo balanc má velmi důležitý přesah, ale že brát ho jen v rovině „work“ a „life“ je vlastně zvláštní. Jako kdyby práce život neznamenala.
Jak by si měl tedy dnešní člověk náhled na work-life balance aktualizovat?
Ivana: Hledala bych rovnováhu mezi všemi jednotlivými složkami našeho života, které jsou pro nás důležité. A když zrovna nebalancujeme volným časem, tak dnes existují alespoň jednoduchá doporučení – například to, aby lidé měli přinejmenším jednu hodinu denně nepracovní. To znamená opravdu na práci nemyslet. Když si jdu zaběhat, ale během toho přemýšlím nad tím, jak bude vypadat zítřejší školení, tak to není nepracovní hodina. Klienti často reflektují, že je to opravdu těžké – například večeří s partnerem a stejně se baví o tom, co bylo přes den a jak se měli v práci. Můžete si to zkusit také, zda zvládnete mít jednu hodinu denně bez známek jakékoliv pracovní myšlenky.