IKEA navrhla doplňky pro lidi s postižením, které si může každý zdarma vytisknout na 3D tiskárně

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ikea11
0Zobrazit komentáře

Na stránce, kde IKEA představuje svůj nový projekt ThisAbles, je napsáno, že vychází z utilitaristické filozofie firmy ve smyslu „zlepšování každodenního života pro co nejvíce lidí“. Švédský nábytkářský gigant sice své produkty navrhuje tak, aby byly ve většině případů jednoduché a přístupné, většinou však neberou v potaz specifické potřeby lidí s různými postiženími.

Ve spolupráci s neziskovými organizacemi Milbat a Access Israel se proto rozhodla navrhnout a volně zpřístupnit šablony pro 3D tisk doplňků, které mají ulehčit manipulaci a přizpůsobení jejích produktů netypickým požadavkům. Web ThisAbles.com nabízí seznam už dříve existujících populárních produktů IKEA splňujících některé charakteristické požadavky. Patří mezi ně křesla s opěrkami na ruce a opěradly podporujícími určitou polohu sezení, stoly kompatibilní s invalidním vozíkem, polštáře pro nadstavení výšky postele a podobně.

Hlavní sekcí je ale „New Developments“ (Nové výrobky), která aktuálně obsahuje celkem třináct doplňků pro různá použití na různých místech v domácnosti. Všechny doplňky mají být kompatibilní minimálně s jedním produktem od IKEA a potenciálně i s nábytkem jiných výrobců.

Každá produktová stránka obsahuje 360° náhled doplňku, popis jeho určení, seznam kompatibilních produktů IKEA, materiál pro tisk, případný návod na použití, krátké video a soubor pro 3D tisk. Netypicky jsou všechny doplňky pojmenovány anglicky a jejich název poměrně srozumitelně vyjadřuje určení.

Například „Mega Switch“ (Obří vypínač) slouží k připojení na lampu s malým vypínačem, který je jinak pro lidi se špatnou motorikou obtížně použitelný. Další doplňky zvyšují výšku pohovky, zjednodušují otevírání skříní s malými nebo zcela bez úchytů, chrání skleněné prvky nábytku před rozbitím nebo pomocí zrcadla umožňují vidět obsah vysokých poliček.

ikea-thisables

Iniciativa ThisAbles byla započata v Izraeli, kde byl v jednom obchodě IKEA, která jen v České republice loni vydělala přes miliardu korun, zorganizován hackathon, jehož se zúčastnili designéři a lidé s postiženími a konzultovali svoje problémy a jejich možná řešení. IKEA k navrhování dalších problémů a řešení vybízí také kohokoliv dalšího, kdo má nápad, který by mohl pomoci.

Tento projekt má jednak potenciál umožnit lidem s tělesným postižením cítit se lépe ve vlastním domově a jednak těm ostatním ukazuje, jak velkou roli mohou hrát zdánlivé maličkosti designu nábytku a dalších produktů. Jeho koncept hezky odráží také fakt, že ačkoliv vznikl v rámci izraelské divize firmy, jeho výsledky jsou takřka bez omezení dostupné komukoliv, kdo má přístup ke 3D tiskárně. Zajímavé je, že web ThisAbles vůbec neobsahuje možnost si už vytisknutý doplněk koupit.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym