IKEA začíná domácnostem nabízet elektřinu z obnovitelných zdrojů. Projekt chce spustit i v Česku

Filip HouskaFilip Houska

ikea-1

Foto: IKEA

Budova švédské společnosti IKEA

Už dávno neplatí, že se do IKEA jezdí jen pro nábytek. Švédský obr se aktivně rozšiřuje napříč různými oblastmi a vedle domácích doplňků (včetně těch chytrých) nebo jídla klade čím dál větší důraz i na obnovitelnou energii. Ve Švédsku ji nyní začne nabízet v rámci předplatného domácnostem, aby se i ony mohly lépe podílet na snižování uhlíkové stopy.

Stejně jako řada dalších velkých firem i IKEA vkládá do ochrany životního prostředí velké naděje. Lze to pozorovat nejen u nahrazování jednorázových plastů i na pobočkách v Česku nebo u přípravy alternativních jídel z rostlinných surovin, ale také v zaměření na využívání obnovitelné energie ze slunečních paprsků a větru.

I proto se například nadační fond IKEA v červnu spojil s Rockefellerovou nadací, aby poskytly až jednu miliardu dolarů na podporu projektů, jež mají zajišťovat rozšíření obnovitelné energie v chudých zemích. Nyní chce švédský nábytkářský gigant pomáhat i běžným domácnostem, a to přes svou novou „předplatitelskou službu“.

Její název je Strömma a byť k ní IKEA příliš mnoho informací zatím neudává, základní údaje jsou dostupné. Prakticky půjde o službu, díky níž si zákazníci budou moci kupovat čistou energii do domácností, kde by poháněla jejich chod. Platit se bude jedna fixní měsíční suma s tím, že součástí budou i menší variabilní poplatky. Výši cen zatím firma nezmiňuje.

Zákazníci navíc budou moci sledovat spotřebu energie rovnou v mobilní aplikaci, přes kterou potenciálně ovládají i své solární panely od IKEA. Pokud by zjistili, že čistou energii tolik nevyužívají a zůstává jim přebytek, mohou ji následně prodat zpět. Poskytovatelem je firma Skea Solar, která pro švédskou společnost přísun energie zajišťuje.

„IKEA chce společně se svými spolupracovníky, zákazníky a partnery po celém světě vybudovat největší hnutí za obnovitelné zdroje energie a společně tak pomoci řešit klimatické změny. Ambicí je do roku 2030 inspirovat a umožnit více než miliardě lidí žít lepší, zdravější a udržitelnější každodenní život v rámci možností planety,“ zní ze zprávy firmy.

A zatímco solární panely od IKEA jsou dostupné na jedenácti trzích světa, nová předplatitelská služba bude zatím fungovat jen ve Švédsku. „V regionu Česko, Maďarsko a Slovensko bychom chtěli zákazníkům zprostředkovat možnost nakupovat cenově dostupnou a certifikovanou elektřinu z obnovitelných zdrojů do roku 2025. Na detailech projektu zatím pracujeme,“ říká pro CzechCrunch Barbora Geršlová, manažerka pro udržitelnost IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

ikea-2

Foto: IKEA

Instalace solárních panelů pracovníkem IKEA