InBase: česká platforma, na které lze koupit či prodat fungující firmu již za jeden milion korun

Filip HouskaFilip Houska

inbase_2

Prodej menších firem v Česku není žádným neobvyklým jevem. Často jsou s tímto procesem ale spojeny i různé nešvary, a to například rozprodávání firem po částech z důvodu absence nástupců nebo neprofesionální nabízení na mnohdy nespolehlivých inzertních portálech. Na tuto situaci reaguje mladý brněnský startup InBase v čele s Tomášem Šuveríkem a Michalem Volníkem.

InBase funguje na principu komplexní databáze, která zobrazuje firmy nabízené k prodeji. Majitel, který chce svůj podnik prodat, má možnost na tuto platformu umístit inzerát s cílem oslovit potenciální investory, kteří jej odkoupí. InBase cílí nejen na zkušené investory, ale také na obyčejné lidi se zájmem o vlastní podnikání.

sklizeno

Přečtěte si takéBrněnské Sklizeno po rebrandingu ohlašuje modernizaci celé prodejní sítě

Výhodou této služby, která ve své databázi skrývá podniky různého zaměření v souhrnné hodnotě okolo 650 milionů korun, je mimo jiné to, že minimální částka, za kterou lze firmu nabídnout, je jeden milion korun. To je až 50x méně než u zaběhlých zprostředkovatelů. V rámci celé služby to pochopitelně stojí primárně na dvou stranách – investor (zájemce o koupi) a prodávající (majitel firmy).

inbasehp

Pozice investora

Investor má na celé platformě přístupný filtr, pomocí kterého si najde firmu splňující jeho představy. Po úspěšném nalezení mu lidé z InBase poskytnou relevantní informace a sjednají schůzku s prodávajícím. Následuje nutná prověrka důležitých aspektů (finančních, provozních, majetkových aj.) v konkrétní společnosti.

Zájemce však má možnost tento proces vykonat jak sám, tak i za pomoci specialisty, který vše zmapuje (tzv. due diligence). Jakmile jsou tyto záležitosti hotové a obě strany s odkupem definitivně souhlasí, připraví se potřebná dokumentace a obchod se s přítomností legitimovaného právníka uzavře.

inbasedetail

Ze strany InBase je také vykonávána ochrana před neseriozními prodejci. Benefitem celého procesu koupení firmy je i bezplatné zprostředkování investice, tudíž zájemce firmu odkoupí za takovou částku, jaká je v inzerátu stanovena.

Prodávající za zařazení firmy do databáze nic neplatí

Na druhé straně je majitel fungující firmy, který ji nabízí k prodeji. Ten se spojí s pověřenými osobami z InBase a poskytne jim podstatné informace o daném podniku, ze kterých bude následně zformulován propagační materiál do databáze. Poté je nutné podepsání zprostředkovatelské smlouvy, která je pro zařazení firmy do databáze nezbytným krokem.

inbase_5

Po tomto procesu má prodávající jen jednu možnost – čekat na případného zájemce. Jakmile se tak stane a jeden z přibližně 120 investorů, kteří na platformě aktuálně figurují, se na inzerát chytí, bude prodávající včasně informován a započne fáze prodeje, jež (v případně splnění veškerých požadavků) vyvrcholí k úspěšnému odkupu. V rámci celého procesu odkoupení zůstává prodávající do doby setkání s investorem v naprosté anonymitě.

I startupy tady mají své místo

Platforma je nakloněna i startupům. Musí však splnit podmínky v podobě stálejší základny zaměstnanců nebo prokazatelného generování tržeb. Společnost z moravské metropole na trhu působí od začátku minulého roku, kdy stihla pokrýt trh v Česku. Uvádí, že se chystá expandovat i na Slovensko, čímž se pochopitelně zvýší počet nabízených firem a potenciálních investorů.

„Chceme nastolit nový standard v tom, jak v ČR funguje trh s fungujícími firmami. V zahraničí podobný model již funguje a my nevidíme důvod, proč by nemohl fungovat i v Česku,“ říká jednatel InBase Tomáš Šuverík.