Instaloval se čtyři dny. Lustr od Preciosy v Grandhotelu Pupp připomíná minerální prameny

Lustr má 80 ručně foukaných křišťálových koulí, vše se přitom zavěšovalo ručně. Dílo si hosté vychutnají s jídlem podávaném v Mramorovém sále.

Eliška NováEliška Nová

preciosa-pupp1

Foto: Preciosa Lighting

Dílo je inspirované minerálními prameny

0Zobrazit komentáře

Vázy jsou tady od Moseru, fandí zde Hašlerkám a na pokojích je kosmetika od Manufaktury. Grandhotel Pupp v Karlových Varech ctí české značky – a součástí toho je i nová instalace v nově rekonstruované části hotelu. Ze stropu tu totiž visí nový lustr od Preciosy, který je inspirovaný minerálními prameny.

Dílo, které váží téměř půl tuny, visí v Mramorovém sále, tedy ve středobodu nejstarší části hotelu, která byla postavená v roce 1877 u původní puppovské aleje. V sále části Parkside se podávají snídaně a večeře, proto tady hosté mohou obdivovat velikána především u jídla.

Svítidlo se jmenuje Bubble Rings, to kvůli vyvěrajícím bublinkách minerálního pramene. Jejím autorem je Martin Prokeš ze známého českého výrobce křišťálových instalací Preciosa Lighting, který začal ve sklářské firmě pracovat po úspěchu v talentové soutěži Master of Crystal a nyní je jejím seniorním designérem.

„Karlovy Vary a jejich okolí jsou již od středověku známé díky minerálním pramenům. Právě tam jsem čerpal inspiraci. U vody, bublinek a kroužcích na hladině. Pramenitá termální voda šíří svou energii z hloubi země. Líbí se mi, jak probublává na povrch, jak se třpytí, jak se leskne. Její pohyb je vždy elegantní a poetický,“ popsal svou inspiraci Prokeš.

bubble-ring-1

Foto: Preciosa Lighting

Bubble Rings

Celá instalace má v průměru 3,69 metru, na výšku je jen o kousíček menší: 3,6 metru. Na prstencích z leštěné mosazi jsou zavěšené ručně foukané křišťálové koule, kterých je dohromady osmdesát – a každá má průměr 25 centimetrů. A to všechno váží přesně 414 kilogramů.

Lustr je přitom zavěšen na skleněném stropě, přičemž montáž a instalace trvala čtyři dny. Vše se totiž zavěšovalo ručně. „Konečný výsledek je úžasný. Jsme velmi spokojeni s tím, jak instalace vypadá – a stejný ohlas budí i u našich hostů,“ pochvaluje si Jindřich Krausz, generální ředitel Grandhotelu Pupp.

Lustr vznikl v podstatě za devět měsíců. Tolik času uplynulo od prvních jednání po instalaci. Svítidlo pak vznikalo v Kamenickém Šenově, kde bylo dílo částečně sestaveno. „Grandhotel Pupp a Preciosa Lighting spojuje tradice v kombinaci s moderním přístupem a určováním trendů v našich oborech. Naše spolupráce ukázala, jak je přínosné, když mají obě strany jasná očekávání. Schválení konceptu bylo rychlé a výsledek je úchvatný,“ uvádí generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová.

Rekonstrukce části Parkside byla dokončená letos na jaře – a kromě veřejného prostoru se renovovalo také padesát pět pokojů. Na jejich stěnách je nyní laserem vyvedená parokresba podle fotografie Grandhotelu Pupp ze začátku minulého století. Rekonstrukce ale čeká i zbytek části Parkside, která by měla začít v příštím roce. Následovat bude také rekonstrukce části Riverside.