Jak by měly firmy přistupovat ke cloudu? Neexistuje nejlepší univerzální řešení pro všechny
Expert technologické společnosti Trask vysvětluje, s čím firmy nejvíce bojují, když vymýšlejí strategii pro cloud. A jestli pro ně vůbec dává smysl.
Čím dál více firem touží po větší efektivitě a lepším škálování své IT infrastruktury. Díky tomu totiž ve výsledku může růst celý jejich byznys. Stále více společností proto migruje do cloudu. Přechod do něj však může být pro firmy, které nemají dost zkušeností a znalostí s jeho správným provedením, náročným úkolem. Jak se na to připravit, vědí v české technologické společnosti Trask, kde se na asistenci při přechodu do cloudu specializují.
Podobně jako jiné velké projekty i cloudová migrace ve velkých firmách s sebou přináší zákonité problémy. Které to jsou a jak je řešit? To ve svém textu pro CzechCrunch popisuje Aleš Kulhánek, projektový manažer v Trasku, který s cloudovými řešeními pomáhá velkým společnostem například v oblasti automotive či financí.
***
Cenové války
Ve velkých společnostech stále ještě existuje vnitřní pnutí mezi podporovateli a odpůrci cloudifikace. Jedna strana například tvrdí, že podniková infrastruktura je nepružná, zatímco druhá oponuje, že cloud je drahý. Zvláště nákladové přestřelky jsou časté, obvykle ale nemají vítěze. Proč?
Především proto, že málokterá firma dokáže alokovat poměrné náklady na infrastrukturu pro jednotlivé aplikace podle skutečného využití. Navíc mnohdy ani přesně nezná výši celkových infrastrukturních nákladů. Takže kolikrát nelze porovnat, o kolik by provoz IT infrastruktury po cloudifikaci byl dražší nebo levnější.
Běžně se stává, že cena provozu aplikace, která se zmigrovala triviální variantou, může významně převýšit tu původní. Proti takovému závěru ale zase lze argumentovat tím, že vybraná varianta migrace nebyla ta správná.
Neumíme, tedy nevyužíváme
Pokud v organizaci chybí adekvátní expertní znalosti na straně vývoje IT nebo DevOps, pak cloud není vhodnou volbou. Důsledkem totiž bývá, že se využívají řešení obecně známá, jednoduchá, ale ne optimální.
Infrastruktura jako kód (IaaC), microservices, chytré způsoby dynamického dimenzování infrastruktury, monitoring využívání služeb – to jsou pouze příklady přístupů odemykajících efektivitu cloudu, ale musí je někdo umět použít. To se týká zejména lidí z vývoje a provozu či DevOps týmu a míry jejich seniority.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.