Jak geopolitika a technologické megatrendy ovlivní investice? Poslechněte si přední ekonomy a investory

Dominik Stroukal, Jaroslav Brychta, Ján Hájek, Lukáš Nádvorník a další promluví na sobotní XTB Online investiční konferenci 2024, která je zdarma.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

xtb-onlineEvent

Foto: CzechCrunch

Na Online investiční konferenci XTB vystoupí přední ekonomové a investoři

0Zobrazit komentáře

Jaký vliv mají na investice geopolitické a makroekonomické změny? Jak je může ovlivnit umělá inteligence a dlouhodobě sílící význam velkých technologických společností? A co pasivní investování? Na to všechno se zaměří přední ekonomové a investoři na sobotní XTB Online investiční konferenci 2024, která již tradičně nabídne komplexní pohled na nejdůležitější investiční trendy a příležitosti letošního i nadcházejícího roku. Startuje v sobotu 30. listopadu od 12:55 a sledovat ji lze zdarma, potřeba je se pouze registrovat.

Pro koho je Online investiční konference XTB podle pořadatelů z globální investiční platformy XTB určena? „Je ideální příležitostí pro všechny, kdo chtějí získat nové poznatky o finančních trzích a inspirovat se od předních odborníků. Díky online formátu je konference dostupná odkudkoliv, což ji činí ideální jak pro začínající investory, kteří hledají první kroky ve světě financí, tak pro zkušené profesionály, kteří chtějí prohloubit své znalosti a získat nové perspektivy,“ říká Vladimír Holovka, obchodní ředitel XTB pro Slovensko, Česko a Maďarsko. CzechCrunch je mediálním partnerem akce.

Jedním z hlavních témat konference bude vliv geopolitiky a makroekonomických změn na investiční prostředí, což jsou záležitosti, které by měl sledovat každý investor. O tom, jak světové konflikty ovlivňují finanční trhy, jaké jsou predikce vývoje inflace a jak globální ekonomické změny přetvářejí investiční příležitosti, promluví renomovaní ekonomové Dominik Stroukal a Štěpán Křeček.

Stejně tak investičním prostředím významně hýbou technologické trendy, jako je umělá inteligence, takže také o nich bude řeč. Na největší hráče v oblasti big tech, jako jsou Apple, Microsoft nebo Google, se podrobněji zaměří odborníci na technologické akcie a investice Štěpán Hájek a Petr Horáček. Diskutovat budou také o tom, jaké technologie budou dominovat v následujících letech a jak mohou investoři využít těchto trendů k dosažení mimořádných zisků.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Program konference zahrnuje širokou škálu témat, od geopolitických a makroekonomických vlivů přes technologické inovace až po praktické strategie pro optimalizaci investičních nákladů. Účastníci se mohou těšit na panelové diskuze, odborné analýzy a konkrétní příklady, které jim pomohou lépe porozumět dynamice trhů a připravit se na budoucí výzvy,“ doplňuje Vladimír Holovka.

Tématem Online investiční konference XTB, na kterou je možné se zdarma registrovat na webu akce, bude také pasivní investování, které se stává stále oblíbenější strategií mezi moderními investory. Výhody tohoto přístupu představí Jakub Dvořák, známý projektem Rozbité prasátko, a Richard Rumpel alias Investiční brambora, kteří zároveň prozradí, jak efektivně budovat diverzifikované portfolio, jaké nástroje a platformy u toho využít a jak se vyhnout častým chybám.

Konkrétní příklady, jak správnou optimalizací nákladů zvýšit efektivitu portfolia a maximalizovat zisky, zase nabídne Lukáš Nádvorník, který patří mezi nejznámější proponenty přístupu F.I.R.E. „Nechtěl jsem skončit jako moji prarodiče, kteří celý život spořili, ale na konci už si ty naspořené peníze nedokázali užít,“ říkal v nedávném rozhovoru pro CzechCrunch.

Diskutovat se bude s Jakubem Vomáčkou a Martinem Gregorem také o stále výraznějším fenoménu finfluencingu, tedy vlivu sociálních sítí a influencerů na investiční rozhodování. Hovořit se bude o praktických radách, jak rozpoznat kvalitní investiční obsah na sítích, jak se vyhnout nepodloženým tvrzením a jak efektivně využít rady finfluencerů. Na závěr se pak online konference podívá společně s Jaroslavem Brychtou a investory Jánem Hájkem a Danielem Gladišem na to, jak hledat akcie s vysokým růstovým potenciálem a jak na trhu identifikovat takzvané skryté drahokamy.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Pizzerie z pražské burzy v problémech. Akcie padají, zavírá pobočky, dluhy skupují blízcí finančníci

Akcie společnosti Coloseum Holding ztratily od léta 2022 dvě třetiny své hodnoty. Prořídla i síť jejích restaurací, firma prochází restrukturalizací.

Luboš KrečLuboš Kreč

jan-muzatko-coloseum

Foto: Coloseum

Jan Mužátko, majitel sítě pizzerií Coloseum

0Zobrazit komentáře

Síť pizzerií Coloseum už při svém vstupu na pražskou burzu v létě 2022 budila hodně pozornosti – řada analytiků a ekonomů totiž upozorňovala, že silně zadlužená skupina, navíc z oboru, který procházel v důsledku covidové pandemie těžkým obdobím, se na veřejný trh nehodí. Primární úpis akcií skončil podle očekávání rozporuplně a nyní po dvou a půl letech firma v čele se svým zakladatelem Janem Mužátkem prochází krizovým záchranným plánem.

Se záchranou skupiny pomáhá investiční skupina Wood & Company, která je mu nablízku od vstupu na burzu a která drží podle výroční zprávy za rok 2023 v holdingu podíl 22,64 procenta. Česko-slovenští finančníci postupně začali skupovat pohledávky za Mužátkovým holdingem.

Už loni měli Woodi odkoupit pohledávku za jednou z firem z Mužátkovy skupiny od rakouské Oberbank. Nyní Coloseum zveřejnilo na webu pro investory další informaci o více než padesátimilionové pohledávce, která skončila u Wood & Company: „Společnost WOOD&Co., která drží významnou zajištěnou pohledávku s hodnotou zajištění do výše 53,2 milionu korun, přistoupila k vymáhání svých pohledávek za společnostmi skupiny Coloseum skrze exekuční titul 134 EX 01435/24-425. V rámci této exekuce dojde k prodeji podílů formou dražby.“

CzechCrunch požádal jak Jana Mužátka, tak společnost Wood & Company o vyjádření. Zakladatel Colosea neodpověděl, ale finančníci potvrdili, že pracují na záchraně – v podnikových materiálech se píše o Plánu obnovy – holdingu: „Spolupracujeme se společností Coloseum Holding na stabilizaci její ekonomické situace, která by měla vést ke zvýšení hodnoty akcií na burze.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Coloseum Holding se během let, co se s jeho akciemi obchoduje na trhu Start pražské burzy, nikdy nestalo žádným tradingovým šampionem – u většiny obchodních dnů svítí u titulu nula. Cenné papíry za tu dobu navíc ztratily dvě třetiny hodnoty a z 246 korun při IPO (anglická zkratka pro vstup na burzu) poklesly na nynějších 81 korun.

Společnost už několik let nevykázala čistý zisk, opakovaně končí ve ztrátě – v roce 2021 to bylo minus 95 milionů, předloni minus 43 milionů, loni minus 36 milionů a i letos se zatím pohybuje v červených číslech. Loni na podzim zakladatel a většinový majitel firmy Mužátko při rozhovoru s investory představil nového provozního ředitele Petra Vlastníka, který mu měl pomoct společnost posunout. Jenže letos na jaře už tam Vlastník nebyl a jako nový chief operations officer při callu s investory vystoupil Mužátko junior.

Loni na podzim také Mužátko uváděl jako perspektivní nový směr franchising kaváren Pascucci a ukazoval vizualizace nové kavárny na Můstku. Se synem o ní hovořil i během prezentace na jaře 2024.

Ovšem nyní už je tato provozovna zavřená a Mužátko v listopadovém vystoupení před investory bez detailů zmínil, že Pascucci se bude věnovat primárně B2B byznysu, nikoli obsluze retailu a veřejnosti.

Coloseum aktuálně provozuje osm restaurací, ze sítě postupně zmizely pizzerie v Liberci, Českých Budějovicích, v Průhonicích či v Praze v Dušní ulici. Společnost rozprodává svůj majetek, aby vybředla z dluhů, které ještě na konci loňského roku činily bezmála čtvrt miliardy korun. „Prodejem majetku Colosea Průhonice se nám podařilo snížit závazek vůči Unicredit Bank o 85 milionů korun,“ řekl Mužátko během prezentace počátkem listopadu.