Jak přemýšlí investor Jan Barta? V Pale Fire Capital chceme ještě investovat až 2 miliardy korun, říká v podcastu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

barta

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Barta z investiční společnosti Pale Fire Capital

0Zobrazit komentáře

Během několika týdnů pečlivého studia se stal expertem na těžbu zemního plynu a na burze díky tomu udělal životní obchod. Řeč je o Janu Bartovi, tuzemském internetovém podnikateli a investorovi, o němž je v poslední době slyšet nejen díky investiční skupině Pale Fire Capital, ale také jeho nápadům pro boj s pandemií. I o tom jsme se s ním bavili v CzechCrunch Podcastu.

„Mám vnitřní tužbu pomáhat a něco zlepšovat a přišlo mi záhodno se toho účastnit,“ říká pětatřicetiletý Jan Barta na otázku, proč tak rád radí politikům. V době pandemie zejména na Twitteru pálil jeden nápad za druhým, jak se se šířením koronaviru popasovat. A do toho ve velkém obchoduje na burze.

„Z jara jsem se stal expertem na těžbu a transport zemního plynu. Jsou to týdny a týdny hloubkové analýzy. Už ani nevím, jak jsem se k tomu dostal, ale tenkrát mě trklo, že je tam příležitost. Byl to životní obchod,“ říká Barta v CzechCrunch Podcastu, který si můžete pustit v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v podcastu s Janem Bartou řeč?

***

Na burze, kde obchoduje ve velkém, má za sebou Jan Barta podle svých slov úspěšný rok, jak ale hned dodává, původně to vypadalo ještě daleko lépe. Investovat do akcií ho nepřestává bavit ani po dvaceti letech, protože s cennými papíry začal poprvé koketovat už v patnácti.

„Baví mě proces bádání a objevování věcí, které jiní nevidí. A když na takové věci narazím, tak se je snažím vytěžit,“ říká Barta s tím, že obecně o věcech často dlouho přemýšlí nebo je ponořen do hloubkové analýzy určitého tématu, aby v něm nabral dostatečnou expertizu.

Co očekává od dalšího vývoje na burze? Propadnou se technologické akcie, které letos raketově vyrostly? Kde viděl největší příležitosti? Co si myslí o akciích Tesly? A co říká na kryptoměny? To vše řešíme v našem podcastu.

Vedle vlastních investic na burze ale investuje také s kolegy Dušanem Šenkyplem a Davidem Holý do nadějných firem a startupů v rámci skupiny Pale Fire Capital. Z vlastních peněz by trojice úspěšných podnikatelů prý chtěla ještě rozinvestovat až dvě miliardy korun.

„Konkurenční výhoda Pale Fire Capital je permanentnost našeho kapitálu. Teď to nevypadá, když je peněz na trhu tolik a nasbírat je do fondu není tak těžké, ale to nemusí trvat věčně,“ zmiňuje Barta jednu z hlavních výhod skupiny proti klasickými venture kapitálový fondům.

pale-fire-capital-min

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Dušan Šenkypl, David Holý a Jan Barta z Pale Fire Capital

V portfoliu má dnes Pale Fire Capital firmy jako Favi, Semantic Visions, Aukro, Saunia, Agdata, Roivenue či Mobilní rozhlas a podle Barty je jeho hodnota kolem dvou miliard korun s tím, že ročně prý může růst o 30 procent, a přibýt mají i další investice.

„Aukro je famózní obrat, meziročně teď roste o 60 procent,“ chlubí se Barta úspěchem známého aukčního portálu, který v posledních letech poněkud skomíral, ale od loňského příchodu PFC se mu opět začíná dařit. Desítky milionů korun pak skupina nedávno poslala také do Mobilního rozhlasu Ondřeje Švrčka, který byl hostem předchozího CzechCrunch Podcastu.

S Janem Bartou jsme v podcastu, který najdete online jak na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech, tak ve svých oblíbených podcastových aplikacích, debatovali také nad tím, proč si myslí, že je správné více zdanit kapitál, jak přistupuje k filantropii a na jakých technologických akciích už „prohrál“ spoustu peněz.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym