Jak se bojuje proti papírové diktatuře? Nová hra od české Amanity to ukazuje v traileru

Po Samorostu nebo Machinariu v Amanitě vytvářejí Phonopolis. Hru, ve které se postavíte nadvládě absolutního tónu autoritářského Vůdce.

Michal MančařMichal Mančař

01_phonopolis_screenshot

Foto: Amanita Design

Phonopolis bude pro Amanitu první hrou plně ve 3D grafice

0Zobrazit komentáře

Spojuje v sobě hravost tak typickou pro své tvůrce, vlnitou lepenku i prvky antiutopického románu 1984. Na pohled možná zvláštní kombinace by v podání jiných autorů snad hrozila podivnou katastrofou, ale když jde o dílo od českého studia Amanita Design, místo obav je na místě nadšení a očekávání, že neobvyklé součástky se spojí dohromady zábavným způsobem. Neotřelá novinka od Amanity s názvem Phonopolis se nyní představuje v krátkém traileru.

Amanita si fanoušky získala hrami jako Samorost, Machinarium, Creaks nebo Chuchel, ve kterých umně spojovala hádanky a působivou audiovizuální stránku. Před několika týdny pak představila Phonopolis, která hranice její dosavadní videoherní tvorby opět posouvá o něco dál. Stejně jako uvedené tituly totiž chce zaujmout zpracováním i hlavolamy, tentokrát ale volí vážnější téma. A neobvyklý materiál.

Phonopolis se totiž na obrazovky dostane prostřednictvím vlnité lepenky. „Přestože naši hru vyvíjíme ve 3D enginu, snažíme se co největší množství kulis, postaviček a dalších prvků vyrábět ručně. Všechny textury malujeme na karton, který následně vystřihujeme, digitalizujeme a poté umístíme na příslušný 3D model,“ popisuje vývoj hry jeden z jejích tvůrců Oto Dostál.

Jak výsledek takového procesu vypadá, můžete vidět v krátké videoukázce, kterou studio zveřejnilo v rámci víkendové herní akce Future Games Show. Trailer také připomíná zápletku hry, v níž se coby mladík Felix pokusíte zabránit autoritářskému Vůdci v zotročení občanů titulního města.

„Vůdce snad kdysi měl i dobré úmysly, chtěl vytvořit dokonale šťastnou společnost. Ve výsledku ji ale zotročil. Jeho povely lidi zbavují vlastní vůle a dělají z nich pouhé součástky,“ přibližuje další ze spoluautorů hry Petr Filipovič. Trojici tvůrců projektu pak doplňuje výtvarnice Eva Marková.

Odkaz na antiutopii z románu George Orwella 1984 hráči naleznou nejen v postavě diktátora, jehož obří sochu můžete v traileru zahlédnout, ale i v grafickém zpracování Phonopolis. Pro něj byly inspirací meziválečné umělecké směry futurismu či suprematismu, které často byly nástrojem propagandy různých diktatur.

Kromě prozkoumání vážného tématu a převodu kartonu do digitální podoby pak Phonopolis nabídne i novinku na poli audia. Jako v první hře od Amanity v ní vypravěč promluví skutečným jazykem, nikoliv jen nesrozumitelnými zvuky jako třeba v Chuchlovi. Tvůrce herního audia nicméně zůstane tradiční, a to dlouholetý spolupracovník Amanity, skladatel Tomáš Dvořák alias Floex.

Phonopolis navíc není jediným projektem, na kterém se v těchto dnech v Amanita Design pracuje. Už dříve brněnští vývojáři potvrdili, že trojice Filipovič, Dostál a Marková je jen jedním z týmů, které nezávisle pracují na několika nových hrách.

02_phonopolis_screenshot

Foto: Amanita Design

Hádanky, humor i totalita jako z románu 1984. Taková má být Phonopolis od Amanita Design