I takto mohla vypadat Vltavská filharmonie. Podívejte se na 19 návrhů nové ikony Prahy
Patnáct zemí světa, dvacet šest architektonických studií a devatenáct návrhů. To je mezinárodní soutěž na Vltavskou filharmonii v číslech a obrazech.
Jedna budova, devatenáct návrhů. Do mezinárodní architektonické soutěže na Vltavskou filharmonii poslali autoři devatenáctku návrhů. V Praze chtěl stavět třeba David Chipperfield, který přispěl Německu Muzeem moderní literatury nebo rekreační budovou Poháru Ameriky ve Švýcarsku. Stejně tak zajímala filharmonie Sou Fujimota, mezi jehož typické budovy patří například Dům maďarské hudby, kde stromy prorůstají architekturou.
Pro svou komplexnost však porota vybrala návrh od světoznámého studia Bjarke Ingels Group (BIG). Ti se pouští do různých budov, mezi ty nejznámější patří spalovna v Kodani, která má na střeše sjezdovku, nebo LEGO House, který opravdu vypadá jak z kostiček známé stavebnice. K Vltavské studio přistoupilo o něco umírněněji a navrhlo prostor, o kterém se nejčastěji mluví jako o rostoucím od řeky do nebe.
Porota vyhlásila prvních pět míst. Mezi nimi se umístil i jeden český návrh, a to od studia Petr Hájek Architekti. Ti jsou autory mezi jinými teras paláce Lucerna, Krkonošského centra environmentálního vzdělání ve Vrchlabí nebo dostavby Centra současného umění DOX.
Česko bylo zastoupeno také v rámci druhého místa ateliérem M1. Jejich dílem je i loděnice Dukla v Praze na Císařské louce.
CzechCrunch přináší celou devatenáctku návrhů na budovu Vltavské filharmonie.