V Kodani se otevřela unikátní sjezdovka. Lyžaři jezdí na střeše spalovny

Michal PtáčekMichal Ptáček

copenhill-big

Foto: BIG

Lyžařská sjezdovka CopenHill se nachází u centra Kodaně na střeše spalovny

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv Dánové kvůli nepříznivým přírodním podmínkám nepatří mezi tradiční lyžařské národy, jsou zde dle statistik vyšší stovky tisíc amatérských lyžařů. Ti jsou v případě, že chtějí ukojit své lyžařské choutky, po většinu případů nuceni vycestovat do sousedních zemí jako Norsko, Švédsko nebo rovnou do Alp a zde si užít lyžování naplno. Ostatně nejvyšším bodem Dánska je kopec Møllehøj, který se nachází v nadmořské výšce pouhých 171 metrů.

Počínaje dneškem se však tento hendikep alespoň částečně zmírní. V dánském hlavním městě Kodani totiž došlo k otevření unikátního projektu v podobě umělého lyžařského svahu, který umožní Dánům lyžovat takřka 365 dní v roce.

Celkem 450 metrů dlouhá sjezdovka CopenHill, která má jednu zatáčku a vznikla po spolupráci architektonických studií Bjarke Ingels Group (BIG) a SLA Architects, je vybavena umělým zeleným povrchem, který mohou lyžaři využít i v případě nedostatku sněhu. A nesmíme zapomenout na ekologický aspekt celé věci.

copenhill-big2

Foto: BIG

Spalovna s lyžařskou sjezdovkou je přímo u centra Kodaně

Základem celého projektu je 85 metrů vysoká spalovna odpadu Amager Bakke, na které se sjezdovka nachází a která za běžného provozu dodává teplo a elektřinu zhruba 150 tisícům místním obyvatelům. Spalovna byla otevřena v březnu roku 2017, stojí za ní opět uznávané studio BIG a je vybavena speciálním komínem, jehož snahou je upozorňovat na lidskou uhlíkovou stopu.

Komín je nastavený tak, aby pokaždé, když je do atmosféry člověkem vypuštěno 250 kilogramů oxidu uhličitého, vytvořil varovný kouřový prsten z páry. Ten je navíc pro zdůraznění efektu ve večerních hodinách osvětlován speciálním laserovým zařízením.

copenhill-1

Foto: CopenHill

Sjezdovka CopenHill

copenhill-lyzovani-4

Foto: CopenHill

Sjezdovka CopenHill

Zástupcům dánské metropole se tak podařilo zkombinovat užitečné se zábavným, a to navíc necelých 10 minut veřejnou dopravou od centra města. Slavností otevření, které proběhlo dnes, si vzali na starost lyžaři z dánského lyžařského týmu, následně byla sjezdovka zpřístupněna i části veřejnosti.

Do budoucna navíc dojde k dalšímu rozšiřování projektu. Už na jaře by mělo u unikátní spalovny dojít například k otevření horolezecké stěny a dalších sportovišť. Již nyní je součástí komplexu také lyžařský obchod a kavárna.

copenhill-lyzovani-3

Foto: CopenHill

Základem projektu je 85 metrů vysoká spalovna odpadu

copen

Foto: CopenHill

Umělá sjezdovka CopenHill v dánské Kodani