Jak vznikl videoherní Vietcong? Pusťte si dokument o vzestupu a pádu slavné české střílečky

Připomeňte si jednu z nejmilovanějších českých her od studia Pterodon v téměř dvouhodinovém pohledu do zákulisí.

Michal MančařMichal Mančař

vietcong-boxed

Foto: Vietcong HD remaster / Tomáš Florian

Vietcong dostal ke dvacetinám kromě dokumentu také dárek v podobě fanouškovského remasteru

0Zobrazit komentáře

„V armádě si říkáme křestním jménem. A já se jmenuju seržant!“ Pamatujete na Vietcong? Legendární česká střílečka letos oslavila dvacet let od vydání. A teď o ní vznikl dokument Pterodon: Mladí a neklidní – Vzestup a pád série Vietcong. Natočili ho tvůrci ze serveru VisionGame, premiéru měl na brněnské herní akci Game Access Connect, ale už si ho můžete pustit online.

Začátek jednadvacátého století byl pro mnohé zlatým věkem českých her. V roce 2001 vznikla Operace Flashpoint nebo Original War, o rok později nejlegendárnější Mafia, o pár měsíců poté kouzelný Samorost a taktéž v roce 2003 se z východoasijských džunglí na české monitory prostřílel Vietcong. Dnes už kultovní akce od již neexistujícího studia Pterodon s Jarkem Kolářem v čele, která je ale oproti třeba právě Mafii přece jen trochu pozapomenutá.

„Rozhovorů s Danem Vávrou o Mafii jsou hromady, ale tu hru dělalo mnohem víc lidí, o kterých není slyšet. U Vietcongu je to obdobné, ale s tím rozdílem, že i s Jarkem Kolářem byla jen hrstka rozhovorů. Tak jsem začal i ty další vývojáře navštěvovat a zpovídat je,“ popisuje Michael Petr, autor dokumentu nazvaného Pterodon: Mladí a neklidní – Vzestup a pád série Vietcong.

Právě zmiňovaný Kolář u příležitosti dvacátého výročí Vietcongu na svou nejslavnější hru zavzpomínal v rozhovoru pro CzechCrunch: „Vietcong byl první titul, na kterém jsem pracoval s vědomím, že budu ve svém životě dělat naplno hry. Byl to pro mě vrchol kariéry.“ Krásným dárkem pro fanoušky i vývojáře byl tehdy vydaný fanouškovský remaster s vylepšenou grafikou, z nějž pochází i úvodní obrázek tohoto článku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nyní vznikl dodatečný dar v podobě dokumentu od českého herního webu VisionGame. Téměř dvouhodinový snímek mohli už před pár dny zhlédnout návštěvníci videoherní konference Game Access Connect v Brně, po premiéře naživo je celý počin k dispozici na YouTube. Vystupuje v něm desítka původních tvůrců hry, kromě Koláře také Pavel Širůček, Michal Mariánek, Petr Mores, Petr Benýšek, Filip Oščádal, Michal Blažek, Tomáš Šlápota, Lionel Cregut a Jiří Matyskiewicz.

„Nejtěžší bylo dostat všechny před kameru. S některými jsem byl v kontaktu i přes rok, než jsme se konečně dokázali potkat. Myslím, že kdybych tomu dal ještě další rok, tak by vývojářů mohlo být v dokumentu ještě víc. Nicméně takto se tam podařilo dostat dobrý výběr profesí. Kdybych dělal rozhovory ještě s dalšími, musela by to snad být minisérie,“ přidává s úsměvem Michael Petr.

Ten s některými vývojáři už dříve natočil jednotlivé rozhovory pro VisionGame. K nim přibyly další, pro tento dokument exkluzivní. „Těžko to za ty tři roky různých iterací měřit, ale určitě to dohromady zabralo nižší stovky hodin,“ dodává o díle, která má mimochodem být prvním z řady podobných dokumentů o českých a slovenských hrách. Teď už ale jen nabijte em-šestnáctku, pomalujte obličej kamuflážní barvou – a pusťte si příběh Vietcongu tak, jak jste ho ještě neviděli.

 

Durinovy dveře do Khazad-dûm se otevřely. Vychází Return to Moria, trpasličí hra ze světa Pána prstenů

„Dveře Durina, Pána Morie. Ať promluví přítel a vstoupí. Já, Narvi, jsem je vyrobil. Celebrimbor z Cesmínie nakreslil tyto znaky.“

Michal MančařMichal Mančař

lotr-moria-01

Foto: Free Range Games

Když hrajete za trpaslíky, musíte kovat a kutat. V novince Return to Moria budete dělat oboje

0Zobrazit komentáře

Khazad-dûm. Trpasluj. Hadhodrond. Moria. Kdysi nejmocnější sídlo trpaslíků ve Středozemi má mnoho jmen, která mu ve svém díle přiřkl spisovatel J. R. R. Tolkien. Nový příběh trpasličího města ale napíšete vy sami – ve videohře The Lord of the Rings: Return to Moria, která právě vyšla na PC a chystá se i na konzole.

Sám Gimli, syn Glóinův, vás povolal do Mlžných hor, abyste skřety zneuctěnému městu Khazad-dûm vrátili zašlou slávu. V čele družiny trpaslíků se vydáte do hlubin Morie, kde vás kromě nepřátel v temnotách čeká survivalová hratelnost, těžení surovin, stavba táborů a pevností i výroba a vylepšování vybavení vašich horníků a válečníků. A možná najdete morijské stříbro neboli pravostříbro – anebo, jak by vám řekli elfové, mithril. Ale nekutejte příliš hluboko, víte přece, jak to kdysi dopadlo…

The Lord of the Rings: Return to Moria ukáže hráčům zpustošené trpasličí sídlo ve čtvrtém věku Středozemě, v době po událostech Pána prstenů, takže i po souboji čaroděje Gandalfa s démonickým balrogem a porážce mordorského pána Saurona. Zajímavý námět hra od studia Free Range Games doplňuje neméně zajímavou inspirací. Podle vývojářů by měl být znát vliv významných titulů žánru jako Subnautica nebo Valheim. Špetku filmové atmosféry navíc přidá dabing Jonathana Rhys-Daviese, představitele Gimliho ze snímků Petera Jacksona.

Do Trpasluje se budete moci vydat ve hře pro jednoho hráče i v multiplayerové kooperaci až se sedmi dalšími trpaslíky. Žádný průběh by navíc neměl být zcela stejný, Return to Moria sází na procedurálně generované úrovně. Hra vychází na PC prozatím pouze na Epicu s cenou 860 korun. Původní plány počítaly se současnou premiérou na PlayStationu 5, majitelé konzole od Sony se ale pod povrch Středozemě vydají až 5. prosince. Na Xbox se má hra podívat začátkem příštího roku.

Return to Moria do mnohem větší hloubky (ha ha!) prozkoumá osud Morie, který autor Pána prstenů pouze nastínil ve své pozdější, nedokončené tvorbě. Podle Tolkienových zmínek se mnoho desítek let po svržení Saurona do Morie vydal trpasličí král Durin VII., vládce Osamělé hory Erebor, a navrátil síně Khazad-dûm jejich právoplatným dědicům. Ve hře tak zaplníte bílá místa v Tolkienových příbězích.

Novinka by navíc mohla dát zapomenout na velice hořkou pachuť, kterou ve fanoušcích Pána prstenů zanechal zatím poslední zápis na seznam jeho videoherních adaptací. The Lord of the Rings: Gollum z letošního května byl naprosto tragickým propadákem, který selhal po technické stránce i v ohledu hratelnosti. Studio Daedalic Entertainment kvůli neúspěchu hry o dlouhodobém držiteli Prstenu moci dokonce skrečovalo plány na svůj další tolkienovský titul a zavřelo svou vývojářskou divizi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jinak ale dílo J. R. R. Tolkiena patří k těm šťastnějším značkám, co se herních zpracování týče. Masivně-multiplayerový The Lord of the Rings Online vyšel už v roce 2007 a stále dostává nový obsah. Výrazně novější a pozitivně přijaté Middle-earth: Shadow of War a Shadow of Mordor nabídly akční hratelnost s prvky her na hrdiny i originální pohled do temné země Mordoru. Strategický žánr prozkoumaly dva povedené díly Battle for Middle-earth. A jak Pán prstenů, tak Hobit se dočkali zpracování v podobě oblíbených LEGO videoher.

Zařadí se The Lord of the Rings: Return to Moria po bok Gluma a padne do temnoty, nebo příjemně překvapí? Příliš důvodů k optimismu nedává skutečnost, že hra je prvním velkým projektem málo známého studia Free Range Games. Ani fakt, že vydání hry nepředcházely žádné recenze. Zároveň nejde o vysokorozpočtový titul s většími ambicemi oslovit tolkienovské fandy, ale dílo úzce zaměřené na příznivce survivalových her. Ale vždyť prstenová sága je příběhem malé, přesto naplněné naděje. Takže vzhůru k Durinovým dveřím a proneste: „Mellon!“

lord-rings-moria

Foto: Free Range Games

Udělejte ze zničené Morie opět slavnou Trpasluj!