Klinika v Praze testuje, jak zvrátit stárnutí. Založil ji český fond pro dlouhověkost, který dává na boj s věkem miliony
Petr Šrámek, spoluzakladatel Longevity Tech Fund
Přeprogramovat lidské buňky a zvrátit stárnutí přestává být science fiction. Vědecké poznání o tom, co způsobuje stárnutí a jak ho ovlivnit, totiž roste exponenciálně spolu s technologickým vývojem. Ne náhodou se tak o téma dlouhověkosti začal zajímat expert na umělou inteligenci Petr Šrámek. A aby podpořil startupy, jež se dlouhověkostí zabývají, založil fond LongevityTech.Fund s rozsahem šestnáct milionů dolarů, za kterým stojí dnes již stovka akcionářů.
Popularizátor vědy a jeden z předních lídrů na poli umělé inteligence Šrámek k tématu longevity (dlouhověkosti) začal přičichávat před deseti lety v Kalifornii na Singularity University. Tehdy poprvé pochopil, že na pozadí velké škály chorob stojí proces stárnutí, který lze ovlivnit. Postupem času si uvědomil, že z celospolečenského hlediska neexistuje oblast s pozitivnějším dopadem než právě longevity, která usiluje o prodloužení aktivního věku na úkor komorbidního, tedy zatíženého vážnými nemocemi. A tak se rozhodl do oblasti investovat a myšlenku šířit dál.
Podle Šrámka poznání v této oblasti akceleruje poslední čtyři roky a celé odvětví nadstandardně rychle roste. Pro většinovou populaci nicméně zůstává prozatím skryté. „Jde o nejmodernější vědu. Exploze povědomí se dostaví do pár let, my už připravujeme nyní první kliniky a edukujeme odborníky. Každý trend, než vypukne, existuje několik let předtím pod pokličkou,“ objasňuje Šrámek.
Nad očekávání se daří i jeho LongevityTech.Fundu, který podporuje biotechnologické startupy a projekty napříč celým spektrem dlouhověkosti. Milionovými investicemi podpořil již čtyřicet převážně amerických a britských startupů a k tomu pod jeho hlavičkou vzniklo pět vlastních firem. Petr Šrámek, který se narodil před třiapadesáti lety, ale stáří jeho imunitních buněk je podle testů skoro o dvacet let nižší, v rozhovoru pro CzechCrunch popisuje firmy, které LongevityTech.Fund podporuje, i další jeho aktivity.
Když jsme se spolu bavili naposled, zmiňoval jsi některé z investic, které fond za první rok působení podpořil. Co se událo v tom druhém?
Stal se z nás vyhledávaný investor, nicméně posunuli jsme se z pohledu Longevity Tech Fondu od pouhého investování do role tvůrce nebo spolutvůrce něčeho, čemu říkáme longevity ekosystém. S dalšími investory aktivně budujeme celosvětovou infrastrukturu tak, aby se dařilo aplikovat vědecké poznatky do přístupných produktů pro masovou populaci. Naše investiční strategie pracuje s diverzifikací, snažíme se pokrýt celou oblast.
Neinvestujeme do toho, co se nám zrovna líbí, investujeme systematicky podle definovaných podoblastí do nejlepších firem. Těm pomáháme investicí v řádech několika milionů korun a zapojujeme je do vzájemného ekosystému komunikace a spolupráce. Zaměřujeme se při investicích na raná stádia startupů od preseed po seed. Zakládáme také nové firmy a celé týmy od nápadu přes plán až po prvotní financování.
Jakým firmám fond pomohl s financováním?
Máme teď v portfoliu přes čtyřicet firem, které se úspěšně posouvají z valuací v řádech jednotek milionů dolarů do desítek milionů dolarů. To jsme za uplynulý rok viděli v mnoha případech. Jedna z firem, u které jsme byli jako první institucionální investor, se za rok dokázala dostat na londýnskou burzu. Je jí GenFlow Biosenses, první evropská longevity terapie založená na aktivaci genu dlouhověkosti.
Co dělají další firmy, které jste podpořili?
Zajímavá je firma Petri Bio, která se zabývá tím, že vytváří specifické nové bakterie, které mohou fungovat jako součást mikrobiomu ve střevech, zlepšují tak trávení nebo léčí konkrétní nemoci. Firma Intervene Immune byla zase první společnost na světě, která prokázala vědeckou studií, že je možné reverzovat biologický věk. Omlazují orgán brzlík, který má významný podíl na imunitě, nicméně v podstatě zaniká do třicátého roku. Intervene Immune umožňuje regeneraci tohoto orgánu, který může znovu plnit svou původní funkci, tedy být zdrojem imunitních buněk. Jsou ve fázi klinického testování. My s nimi budeme pracovat na vlastní studii.
Z firem, které se věnují diagnóze, je to třeba Siphox, která vyrábí technologii umožňující analyzovat proteiny z těla jednodušeji než dnes, kdy je analýza extrémně časově i finančně náročná. Diagnostikou se zabývá také Brainkey.AI, firma, která pomocí umělé inteligence analyzuje magnetickou rezonanci mozku a dokáže počítat a vykreslit rozměry jednotlivých částí.
K čemu je to dobré?
Dají se díky tomu pozorovat změny v čase či detekovat problematický vývoj. Když něco degeneruje, může to vypovídat o raném stádiu onemocnění. Člověk může vidět stárnutí mozku a může pracovat na revizi třeba i meditací, která dokáže provádět pozitivní změny v mozku. A oni by to měli být schopni měřit.