Jako James Bond. Do aukce jde Aston Martin DB5 Seana Conneryho, vyjde na desítky milionů korun

Aukční síň odhaduje, že by se Conneryho osobní DB5 mohlo prodat v přepočtu až za 41 milionů korun.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Aston Martin DB5 používaný při natáčení Není čas zemřít

0Zobrazit komentáře

James Bond. To je dokonale padnoucí oblek, zbraň a speciální auto. Od vydání prvního filmu o britském agentovi, a zvlášť za éry Daniela Craiga, se proměnilo mnohé, některé změny ale prakticky nepřichází v úvahu. Dokonce i v zatím poslední bondovce Není čas zemřít se tak objevuje vůz Aston Martin DB5, který na plátně poprvé řídil Sean Connery v roce 1964. A kus, který nedávno zesnulý herec sám vlastnil, teď míří do aukce.

Chystaný prodej byl oznámen na Instagramu aukční síně Broad Arrow Auctions, na což jako první upozornila americká televize CNBC. Předmětem nabídky má být skutečně automobil z roku 1964, který vlastnil sám první představitel Jamese Bonda. Aukce se plánuje na 18. srpna a očekává se, že vynese něco mezi 1,4 a 1,8 milionu dolarů (což je 32,2 až 41,4 milionů korun). Část peněz má jít na charitativní účely.

Osobní automobil, typicky vybavený speciálními funkcemi, k Bondovi patřil už v knižních předlohách Iana Fleminga. Ve filmech hrají auta důležitou roli hned od toho prvního. Ve snímku Dr. No z roku 1962 se Conneryho dopravním prostředkem stal sportovní kabriolet Sunbeam Alpine. Zrovna ten si ale agent půjčil, takže žádné zvláštní možnosti nenabídl. První auto přímo od britské tajné služby MI6 se objevilo v následujícím filmu Srdečné pozdravy z Ruska, byť jen na krátkou chvíli.

Plnohodnotný bondovský vůz pak přišel na řadu až v další části série s názvem Goldfinger a byl to právě Aston Martin DB5. Na plátně ho měli diváci možnost vidět ve speciální úpravě, která agentovi nabízela kulomety skryté za předními blinkry, neprůstřelná skla či měnící se poznávací značku. Hlavním rozpoznávacím znakem ale byla dodnes extrémně stylová šedo-stříbrná hliníková karoserie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Broad Arrow Auctions (@broadarrow_auctions)

Ačkoliv James Bond v průběhu let řídil i jiná auta jiných výrobců, z Astona Martina, a konkrétně modelu DB5, se stala ikona nejčastěji spojovaná s britským hrdinou. Postupem času čím dál více retro vůz na plátnech zazářil v osmi bondovkách, naposledy ve Skyfall, Spectre i Není čas zemřít. Zde nepotřeboval ani žádné kulomety, agent k němu měl jednoduše osobní vztah.

DB5 si zamiloval také Sean Connery, který koupil jeden z necelých jedenácti set kusů vyrobených mezi lety 1963 a 1965. Jak pro Broad Arrow Auctions vysvětlil jeho syn Jason, herec pro řízení preferoval civilní verzi bez kulometů. „Táta mluvil o tom, jak měl svoje vlastní DB5 čistě proto, že ho měl rád a s odstupem myslím, že pro něj představovalo jedinečný aspekt života a zachycovalo okamžik v čase,“ řekl Jason Connery.

Předmětem srpnové aukce tedy není přímo filmová rekvizita. Bondův Aston Martin, použitý ve filmu Thunderball z roku 1965, se ale objevil v aukci Sotheby’s v roce 2019. Jelikož se jednalo o zcela unikátní kus s kulomety, kouřovou clonou a dalšími vymoženostmi, prodal se za 6,4 milionu dolarů.

Přece jen to ale nebyla jediná možnost si speciálně vybavené DB5 koupit. Aston Martin ve spolupráci s produkční společností Eon, která stojí za všemi filmy s britským agentem, začal v roce 2020 vyrábět limitovanou sérii 25 kusů. Zájemce má jeden z nich vyjít na 2,75 milionu liber.

V roce 2013 si auto MI6 za necelý milion dolarů koupil také Elon Musk. Nebyl to však Aston Martin, ale slavná obojživelná verze Lotusu Esprit použitá ve filmu Špion, který mě miloval. Specifická geometrie auta, ještě umocněná po jeho přeměně na ponorku, prý inspirovala nekonvenční tvary Muskova Cybertrucku.

Načítám formulář...